2025. február 18., kedd

A szankciók ára

A bankok február végén megszakítják együttműködésüket a NIS-szel

A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) vezetése tájékoztatta alkalmazottait, hogy szerdán előre megkapják februári fizetésüket – írja a Kompas-info. A bérek idő előtti folyósításának hátterében az aggodalom áll, miszerint nem áll majd elegendő pénzeszköz a rendszeres fizetések kifizetésére. A bankok ugyanis bejelentették, hogy az Egyesült Államok által a NIS-re kivetett szankciók részeként február 28-án leállítanak minden nemzetközi tranzakciót.

A NIS dolgozói kedden reggel értesítést kaptak arról, hogy a februári bérüket előre folyósítják. Nem hivatalos információként az is felmerült, hogy még ebben a hónapban előlegként kifizetik a márciusi béreket is.

A Kompas értesülései szerint a NIS és a szerb kormány több lehetséges megoldást is vizsgál, amelyek mindegyike arra irányul, hogy közvetítőt találjanak a nemzetközi piacon történő kőolaj- és felvásárlásokhoz. Az egyik lehetőség, hogy egy külföldi olajvállalat – nem hivatalosan a MOL neve is felmerült – a világpiacon vásárolna kőolajat a NIS számára, majd azt továbbértékesítené Szerbiában.

Cserébe kedvezőbb árat kapna a NIS finomítóiban feldolgozott kőolajszármazékokért. A második lehetőség, hogy a szerb kormány létrehoz egy Kőolajszármazék-ügynökséget, amely foglalkozna az olaj beszerzésével és importjával, majd azt továbbértékesítené minden érdeklődő félnek, beleértve a NIS-t is. A harmadik lehetőség, hogy egy magáncég jönne létre, amely a nyersolaj vásárlásával és importálásával foglalkozna, majd Szerbiában értékesítené azt a NIS-nek.

Szintén nem hivatalos információ szerint Oroszország kész eladni Szerbiának a NIS 6 százalékos tulajdonrészét, amivel az orosz részesedés 49 százalékra csökkenne. A Kreml állítólag hivatalos csatornákon közölte a szerb kormánnyal, hogy ez az egyetlen engedmény, amelyet hajlandó megtenni, és jelenleg nem áll szándékában eladni a NIS-t – írta a Kompas.

Magyar ember Magyar Szót érdemel