2025. február 21., péntek

Hosszú patthelyzet?!

A DeepSeek a megmozdulások lehetséges következményeiről – Más MI-modellek is több forgatókönyvet valószínűsítenek

A tüntetések jelentik a legnagyobb kihívást Aleksandar Vučić autoriter rendszere számára a 2014. évi hatalomra kerülése óta, s bár a rendszer összeomlása nem nevezhető teljesen bizonyosnak, az már most egyértelműen megállapítható, hogy a tüntetések komoly gyengeségeket tártak fel a hatalmi rendszerben, ezzel egyúttal hosszú távú politikai túlélését is megkérdőjelezve – erre a következtetésre jutott a kínai DeepSeek mesterségesintelligencia-modell, amikor a szerbiai tüntetések kimenetelének elemzésére, értékelésére kérték. A DeepSeek öt lehetséges kimenetelt jósolt, ezek: Vučić hatalmának fokozatos gyengülése, a rendszer bukása – amelynek kulcsmozzanata az átmeneti kormány létrehozása és szabad választások tartása lenne –, a tüntetések elfojtása vagy a választások manipulálása, külső nyomás, továbbá a hosszú távú rendszerszintű reformok tűnnek esélyesnek. A kínai MI szerint a legvalószínűbb forgatókönyv a hosszan tartó patthelyzet, amely esetén Vučić kisebb engedményekkel megtartaná a hatalom kulcselemeit. A fordulat azonban szintén esélyes, mert a polgárok több mint 60 százaléka már egyértelműen támogatja a tüntetéseket.

Ugyanebben a témában az Anthropic cég Claude 3.5 Sonnet chatbotja szerint kirajzolódik a teljes rendszerváltás lehetősége, bár a tüntetők közvetlenül nem követelik Vučić távozását. Az előrehozott választások a következő valószínűsíthető következmény: „szakértők szerint Szerbia májusban vagy júniusban döntés elé érkezhet, a jelenlegi helyzet valószínűleg előrehozott választásokhoz vezet, mivel a kedélyek addig várhatóan nem csillapodnak” – értékelte a Claude. Megállapítja, hogy a kormány tett ugyan engedményeket, de a követelések mindegyikét nem teljesítette, így nem várható a tüntetések lezárása. „A tüntetések jelentősége, hogy sikerült széles társadalmi összefogást létrehozni: nyugdíjasok, gazdák, ügyvédek és pedagógusok is támogatják a diákmozgalmat. Ez növeli annak esélyét, hogy a mozgalom valódi rendszerszintű változásokat érjen el” – fogalmazott a Claude.

A Google Gemini modellje óvatosabb a jóslatokkal. Kérdésünkre közölte: a tüntetések jelenlegi helyzetében nehéz megjósolni a végkimenetelt. A lehetséges forgatókönyvek közül elsőként említette, hogy „Vučić engedményei kifoghatják a szelet a tüntetők vitorlájából”. A kormányfő és Újvidék polgármesterének lemondása, valamint a diákok követeléseinek részleges teljesítése csökkentheti a tüntetések intenzitását, a mozgalom kifulladhat. Második eshetőség a Google modellje szerint a tüntetések rezsimváltáshoz vezető eszkalálódása: „a tiltakozásokban résztvevők egy része teljes rendszerváltozást és a jelenlegi politikai elit elszámoltatását követeli. Ha sikerül egységes politikai alternatívát felállítaniuk Vučić rendszerével szemben, az események rendszerváltáshoz is vezethetnek.” Harmadik eshetőségként a Google Gemini a patthelyzettel számol.

A ChatGPT analízise szerint a lehetséges forgatókönyvek: a politikai vezetők felelősségre vonása, a tartós társadalmi nyomás elérése, reformok elindítása, továbbá az előrehozott választásokkal, nagyobb nemzetközi figyelemmel, a mozgalom radikalizálódásával (követelések ignorálása esetén) de az autoriter rendszer megszilárdulásával is számol. Felhívja a figyelmet, hogy „a tüntetéseket eddig az EU és más globális szereplők csekély figyelemmel kísérték, részben geopolitikai érdekek miatt, de a megmozdulások sikere bizonyíthatná, hogy a civil társadalom ereje hatékonyan küzdhet az autoriter tendenciák ellen.” Ugyanakkor, „ha a kormány sikeresen elnyomja a tiltakozásokat, fennáll az esély, hogy a korrupció és az autokrácia tovább mélyül, amire már most is vannak utaló jelek. Ez hosszabb távon a demokratikus intézmények további gyengüléséhez vezethet”.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Illusztráció