2025. április 19., szombat

A rendőrség a USAID által támogatott civil szervezeteket vizsgálja

A belgrádi Felső Ügyészség korrupcióellenes különleges osztálya eljárást indított, és az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumához fordult a szükséges tájékoztatás megszerzése érdekében a USAID-del (az USA Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségével) kapcsolatos gyanú ügyében, amelyet az elmúlt időszakban az Egyesült Államok legmagasabb rangú tisztviselői fogalmaztak meg a pénzeszközök visszaélésszerű felhasználása, lehetséges pénzmosás és az amerikai adófizetők pénzének nem rendeltetésszerű felhasználása kapcsán világszerte, így Szerbiában is. Ezekben a nyilatkozatokban civil szervezeteket és olyan szerződő feleket említettek, amelyek projektumtámogatásokat kaptak Szerbiában. A USAID munkájával kapcsolatos gyanút többek között Donald Trump amerikai elnök, Marco Rubio külügyminiszter, Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője, az Elon Musk vezette Amerikai Kormányzati Hatékonysági Részleg több tagja, valamint Kash Patel, a Szövetségi Nyomozó Iroda igazgatója fogalmazta meg.

Nenad Stefanović, a belgrádi Felső Ügyészség főügyésze pontosította, hogy az amerikai igazságügyi minisztériumhoz intézett kérelmet a büntetőügyekben nyújtott nemzetközi jogsegély keretében, a szerb igazságügyi minisztériumon keresztül küldték el.

 

A megkeresés oka, hogy a USAID pénzeszközeinek elosztási menete nem automatikusan hozzáférhető az ügyészség számára, hanem a szervezet által megállapított szabályok szerint a USAID maga dönti el, hogy mely adatokat továbbítja az ügyészségnek, azt is csak azt követően, hogy az ügyészség bizonyítja: konkrét gyanú merült fel szabálytalanságokkal és pénzmosással kapcsolatban. Az amerikai szakminisztériumhoz intézett megkeresés annak a nyomozás előtti eljárásnak a kapcsán valósult meg, amelyet a korrupcióellenes különleges osztály indított felelős személy hivatali visszaélés és pénzmosási bűncselekmény fennállásának megállapítása végett, egyelőre ismeretlen személyek ellen – számolt be a sajtónak Stefanović.

Kiemelte, hogy a pénzek mindössze néhány civil szervezet vagy a hozzájuk kapcsolódó tanácsadó cég számláira való utalás, a transzparensnek nem nevezhető folyamat a források kiosztása civil szervezetek szűk körének, valamint a teljes pénzügyi jelentések hiánya mind-mind arra utal, hogy megalapozott a gyanú a USAID-es források felhasználásának törvénytelenségéről.

A megfogalmazott vádak súlyossága miatt, a USAID pénzeszközeinek nem rendeltetésszerű felhasználásával, a pénzeszközökkel való visszaéléssel és a szerbiai civil szervezetek általi, lehetséges pénzmosással kapcsolatos állítások ellenőrzése és bizonyítékok begyűjtése végett, a belgrádi Felső Ügyészség korrupcióellenes osztálya felkérte a rendőrséget arra, hogy szerezze be a szükséges információkat annak megállapítása érdekében: fennáll-e a gyanú alapja, hogy valaki elkövette az említett bűncselekményt – jelentette ki a főügyész.

Elmondása szerint egyelőre négy civil szervezettől kell lefoglalni a USAID adományaival kapcsolatos valamennyi dokumentumot, valamint beszélgetéseket kell folytatni ezen civil szervezetek felelős személyeivel az adományokból származó pénzeszközök felhasználásáról, s arról, kötelesek voltak-e az adományozót tájékoztatni ezeknek a rendeltetésszerű felhasználásáról és egyéb körülményeiről. A rendőrséget még arra utasították, hogy hatáskörük alapján tegyenek más intézkedéseket is az ügy feltárása érdekében, nyújtsanak be jelentést minderről az ügyészségnek – jelentette ki Stefanović, majd megjegyezte, hogy a rendőrség az ügyészség utasítására megkezdte az információgyűjtést a Kutatási, Átláthatósági és Elszámoltathatósági Központ (CRTA), a Polgári Kezdeményezések civil szervezet, a Gyakorlati Politikai Központ és a Nyom Alapítvány működésével kapcsolatban. Az ügyészség emellett információkat kért a Szerbiai Nemzeti Banktól és a Pénzmosás-megelőzési Hivataltól is, melyeknek ellenőrizniük kell az említett civil szervezetek pénzügyi tranzakcióit.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Illusztráció/Pixabay.com