Aleksandar Vučić államfő tegnap délelőtt szólt a nyilvánossághoz a szerb rendszámtáblákat és személyi iratokat érintő legújabb koszovói incidensről. Ma éjféltől ugyanis életbe lépett a koszovói hatóságok korábbi határozata, miszerint nem fogadják el a szerb dokumentumokat a határátlépéskor. Az államfő szerint Szerbia még soha nem volt bonyolultabb és nehezebb helyzetben Koszovóval kapcsolatban, mint most.
–A pristinai rezsim megpróbálja kihasználni a nemzetközi helyzetet és áldozatként tünteti fel magát. Albin Kurti Zelenszkij helyébe szeretne lépni és rá akar kényszeríteni különböző dolgokat, elsősorban az észak-koszovói és metóhiai emberekre. Szombaton a határátkelőhelyekre küldték egységeiket azzal a szándékkal, hogy mindenkit megállítsanak, aki szerb személyi igazolvánnyal rendelkezik – mondta Vučić, aki szerint a koszovói vezetés szándékosan feszültséget akar kelteni. Kifejtette, hogy Pristina a Borko Stefanović és Edita Tahiri által 2011-ben aláírt, a szabad mozgásról szóló megállapodás harmadik pontjára hivatkozik, amely kimondja, hogy mindkét fél bevezethet egy olyan rendszert, amelyben a személyi igazolványokhoz írásos kilépési okmányokat csatolnak a harmadik országokba utazók számára, státussemleges nyelvezetet használva. Vučić aláhúzta, hogy ez nem igaz a koszovói szerbekre, mert nem képviselik a másik oldalt.
Ami a rendszámokat illeti, az államfő részletezte, hogy a 2011-es megállapodás bevezette az Egyesült Nemzetek Koszovói Ideiglenes Közigazgatási Missziója (UNMIK) által kibocsátott RKS-t és státussemleges KS-táblákat, amelyek érvényességét öt évre korlátozták azzal a bejelentéssel, hogy az időszak lejárta után a két fél ismét fontolóra veszi a táblák kérdését. Arra is emlékeztetett, hogy 2020-ban Pristina önkényesen eltörölte a semleges jelzésű KS-rendszámtáblákat. A köztársasági elnök ezt azzal magyarázta, hogy a jelét is el akarják tüntetni annak, hogy valaha egy másik ország része voltak.
Vučić idézte a brüsszeli megállapodás első hat pontját is, amelyek a koszovói szerb önkormányzatok közösségének széles jogkörű megalakulását írják elő, kiemelve, hogy 3390 nap elteltével sem teljesült egyik sem.
A sajtótájékoztató további részében kitért arra is, hogy az utóbbi napokban atrocitások értek olyan fiatalokat, akik Koszovó területén a szerb zászló színeit viselték, illetve felidézte a szerb szakrális helyek elleni támadásokat is.
Vučić azt is elmondta, hogy a belgrádi hatóságok tegnap tárgyaltak a koszovói szerbek képviselőivel. Hozzátette ugyanakkor, hogy a koszovói szerbekkel nagyon nehéz volt a tárgyalás, mivel egyetlen szót sem hallgattak meg abból, amit mondtak. Az államfő a béke megőrzésére kérte az albánokat, a nemzetközi közösséget és a koszovói szerbeket. Arra kérte az albánokat, hogy ne üldözzék a szerbeket, a szerbeket pedig arra, ne üljenek fel a provokációknak.
Vučić az újságíró kérdésére válaszolva kifejtette, hogy szerinte a Nyugatnak nem érdeke, hogy itt bármiféle konfliktus alakuljon ki.
– Véleményem szerint ez elsősorban egy felelőtlen és komolytalan politika eredménye, amely nem érti meg, hogy nem rendelkezik mindenki feletti joggal. Sok tényezőtől függ a jelenlegi helyzet. A feszült helyzet szerintem a nyugati hatalmaknak sem felel meg – mondta Vučić, aki hozzátette: sokat tárgyalt a nemzetközi közösség képviselőivel, különösen Miroslav Lajčakkal, az EU Belgrád–Pristina párbeszédért felelős megbízottal.