2024. november 24., vasárnap

Új tűzérségi eszközök érkeznek Ukrajnába

A Pentagon azt állítja: az orosz hadvezetés tanult a háború elején elkövetett hibáiból – Románia törvényt módosít, hogy fegyvereket küldhessen Ukrajnának

Több településen végrehajtott rakétatüzérségi támadással tegnap megkezdte az orosz haderő az Ukrajna ellen indított invázió második fázisát, vélhetően több kelet-ukrajnai város ellen is koncentrált szárazföldi támadásra fog sor kerülni. Több nyugati ország is újabb fegyverszállítmányokat jelentett be az ukrán haderőnek. Mariupol a végóráit éli, az oroszok propaganda-gyártásra kezdték el felhasználni a nyugati hadifoglyokat. Az Egyesült Államok, Kanada és az Egyesült Királyság is tüzérségi eszközöket küld Ukrajnába, egyelőre még nem tudni, pontosan milyen típusú eszközöket.

Joe Biden elnök azt jelentette be, hogy a korábban beígért 155 milliméteres lövegek mellett újabb tüzérségi eszközöket és lőszert küld Ukrajnának, illetve valószínűleg 152 milliméteres lőszert is szállítanak majd. 

Sajtótájékoztatót tartott az amerikai védelmi minisztérium néhány újságírónak a Fehér Házban. Az esemény fontosabb állításairól Jack Detsch, a Foreign Policy tudósítója számol be Twitteren. A Pentagon úgy látja, az átfogó, kelet-ukrajnai offenzíva még nem kezdődött el, az orosz haderő még mindig haderejének erősítésével van elfoglalva. Összesen 13 taktikai zászlóalj-csoportot (BTG) vezényeltek egy hét alatt a térségbe az oroszok, ezzel összesen 78 BTG készül a kelet-ukrajnai offenzívára, amely első körben Donyeck és Izjum térségére koncentrálódhat.

A Pentagon azt állítja: az orosz hadvezetés tanult a háború elején elkövetett hibáiból, így most a logisztikai és légi támogatást is jobban szervezik meg. Jelentős mennyiségű légi- és logisztikai eszközt csoportosítottak át Fehéroroszországba és Nyugat-Oroszországba.

A Pentagon szerint Oroszország még mindig kellő mennyiségű fegyverrel rendelkezik egy kelet-ukrajnai offenzíva lebonyolításához, még ballisztikus rakétáik és légi eszközeik is bőven vannak. Összességében viszont katonai erejük BTG-számot tekintve mindössze 65%-a annak, mellyel az Ukrajna elleni offenzívát megkezdték, illetve 11 BTG-t jelenleg Mariupol elfoglalása köt le.

Románia saját készletéből fegyvereket adományoz Ukrajnának – írja a román Romania Libera információra hivatkozva az Ukraine News hírportál angol változata.

Mint a magazin beszámol róla: Románia törvényt módosít, hogy fegyvereket küldhessen a háborútól szenvedő országnak, mivel jelenleg illegális a román törvények szerint a fegyverküldés nem NATO-tag országokba. A módosítás értelmében a legális célországok kiegészülnek NATO-tagországok mellett NATO-partnerországokkal.

Egyelőre nem tudni, pontosan milyen fegyvereket küld Románia Ukrajnának. A román haderő egyszerre rendelkezik modern, az elmúlt években beszerzett fegyverekkel, illetve nagyon régi és nagyon rossz állapotban lévő, kommunista időkből származó készletekkel is.

A poszt-szovjet érdekszférába tartozó országot többnyire régi, hidegháborús eszközeiket küldték Ukrajnának, arra hivatkozva, hogy ezeknek a fegyvereknek a használatára vannak kiképezve az ukrán katonák. Egyelőre Románia esetében erről nincs szó, további információk várhatóan a következő napokban jelennek meg a felajánlott eszközök típusairól.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás