Választási csalás címén szankciókat vezetett be hétfőn Fehéroroszország ellen a brit kormány.
Fehéroroszországban előző nap elnökválasztást tartottak, amelyet a hivatalos összesítés szerint Aljakszandr Lukasenka eddigi államfő nyert meg a szavazatok 87,6 százalékával. Lukasenka így hetedik ötéves elnöki ciklusát kezdheti meg.
A londoni külügyminisztérium hétfői nyilatkozata szerint ugyanakkor az „elcsalt" fehéroroszországi elnökválasztás nem felelt meg a nemzetközi normáknak, mivel Lukasenka brutális erőszakkal hallgattatta el a hazai kritikus hangokat.
David Lammy brit külügyminiszter a tárca közleményéhez fűzött személyes nyilatkozatában úgy fogalmazott: a világ már alaposan hozzászokhatott Lukasenka cinikus módon meghonosított látszatdemokráciájához, amely valójában durva erőszakkal tiporja el a civil társadalmat és az ellenzéket az államfő hatalmának erősítése végett.
A londoni külügyminisztérium idézi az emigrációban működő Vjaszna fehérorosz emberi jogi civilszervezet adatait, amelyek szerint meghaladja az 1250-et a Fehéroroszországban bebörtönzött politikai elítéltek száma. A politikai foglyok között civil társadalmi szervezetek képviselői, emberi jogi és ellenzéki aktivisták, újságírók, vallási és szakszervezeti vezetők vannak, és sokat közülük megdöbbentő körülmények közepette, orvosi ellátás nélkül, elszigeteltségben tartanak fogva – áll a brit külügyi nyilatkozatban.
A brit kormány mindezek alapján szankciókat léptetett érvénybe, amelyek értelmében mostantól tilos a brit vállalati szektor számára mindenféle együttműködés a fehéroroszországi hadiipar három fő vállalatával. Ezek egyike radarberendezések fejlesztésével és gyártásával, a másik lőszergyártással, a harmadik személyzet nélküli helikopterek tervezésével és előállításával foglalkozik.
A szankciók kilenc fehérorosz illetékesre is kiterjednek. Köztük van Igor Karpenko, a fehérorosz választási bizottság elnöke, Andrej Ananyenko, a fehérorosz állambiztonsági szolgálat parancsnoka és helyettese, Mihail Bedunkevics, valamint hat büntetésvégrehajtási intézmény vezetője.
Hétfőn közös nyilatkozatban ítélte el a fehéroroszországi elnökválasztás körülményeit a brit, a kanadai és az ausztrál kormány, valamint az Európai Unió.
A londoni külügyminisztérium által ismertetett nyilatkozat szerint nem lehet szabadnak, tisztességesnek és a nemzetközi normákkal összhangban lévőnek tekinteni semmiféle olyan választást, amelyet elnyomás, a civil társadalom elleni durva fellépés, hatósági önkénnyel végrehajtott őrizetbe vételek és a politikai részvétel korlátozása közepette tartanak.

Nyitókép: Közös nyilatkozatban ítélte el a fehéroroszországi elnökválasztás körülményeit a brit, a kanadai és az ausztrál kormány, valamint az Európai Unió (Fotó: Beta/AP)