2025. február 18., kedd
UKRAJNAI HÁBORÚ

Moszkva és Washington felkészül

Akár már február végén találkozhat Trump és Putyin

Vlagyimir Putyin orosz elnök elkezdte összeállítani csapatát az ukrajnai tűzszüneti tárgyalásokra. Hírek szerint a delegáció tagja lesz Jurij Usakov, a Kreml vezető külpolitikai tanácsadója és Szergej Nariskin titkosszolgálati vezető is, aki a szovjet időkben együtt szolgált Putyinnal a KGB-ben. Kirill Dmitrijev közgazdász nem hivatalos háttéremberként játszhat kulcsszerepet; várhatóan ő tartja majd a kapcsolatot az amerikai elnök csapatával.

Donald Trump múlt szerdán telefonon beszélt Putyinnal, akivel az ukrajnai háború befejezését segítő szakértői egyeztetések azonnali megkezdéséről állapodott meg. Amerikai részről Marco Rubio külügyminiszter, John Ratcliffe CIA-igazgató, Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Steve Witkoff nagykövet, különmegbízott vesz részt a tárgyalásokon, amelyektől Trump sikert (tűzszüneti megállapodást) vár.

Az amerikai kormányzat Rubiót, Waltzot és Witkoffot már Rijádba küldte, hogy ma megkezdjék Trump és Putyin találkozójának előkészítését helyi és orosz tisztségviselőkkel, köztük Szergej Lavrov külügyminiszterrel és Usakovval. Az orosz–amerikai csúcsértekezlet kiemelt témája az ukrajnai fegyverszünet megkötése lesz. Trump szerint a találkozóra „nagyon hamar” sor kerül. Akár már február 28-án, Szaúd-Arábiában – írja több lap is. Lavrov tegnap közölte: ha az európai országok alkudozni próbálnak a tűzszünetről (Ukrajna felfegyverzését támogatva), akkor nincs helyük a trágyalásokon.

Rubio a hét végén telefonon beszélt Lavrovval, akivel megállapodtak a rendszeres kapcsolattartásról (az orosz–amerikai viszonyt terhelő problémák megoldása érdekében), valamint Putyin és Trump találkozójának előkészítéséről. 

A brit külügyminiszter és védelmi miniszter közös újságcikkben fejtette ki véleményét a közelgő amerikai–orosz csúcsszintű tárgyalásokról. David Lammy és John Healey a The Daily Telegraph napilapban közölt írásban rámutatott: Kijev részvételével olyan békemegállapodást kell kötni, amely visszatartja Oroszországot egy jövőbeli agressziótól Ukrajna ellen. Szerintük a tartós béke megteremtéséhez új biztonsági berendezkedésre van szükség. Ennek részeként Európának többet kell tennie saját biztonságáért, s fenn kell tartani az USA hosszú távra szóló elkötelezettségét NATO-szövetségesei mellett.

A frontokon továbbra sem szünetelnek a harcok. Az orosz hadsereg folytatja a hónapok óta tartó előrenyomulását Kelet-Ukrajnában. Az ukrán erők drónokkal támadják Oroszországot.

Magyar ember Magyar Szót érdemel