2024. szeptember 27., péntek

A vízállás tetőzésével nem múlik el a veszély

A hétvégén a készenléti szint és a figyelem folyamatos fenntartása a feladat

A hétvégén a készenléti szint és a figyelem folyamatos fenntartása a feladat, jelentette ki Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke az árvízvédelmi operatív törzs pénteki ülése után tartott budapesti sajtótájékoztatón, amelyen azt kérte minden érintettől, hogy szervezzenek figyelőszolgálatot, és legyen folyamatos a járőrözés. Szerinte ilyenkor, amikor az ember úgy érzi, hogy túl van a baj nehezén, az a legnehezebb, hogy ne lankadjon a figyelme. A miniszterelnök a védekezés új elemeként említette, hogy míg eddig a Duna felső szakaszával kellett foglalkozni, most már a Budapesttől délre eső védműveket is ellenőrizni kellett, Bátán, Dunaszekcsőn és Baján is kell dolgozni. A szakemberek tájékoztatására hivatkozva ismertette, Budapesttől délre sem fogja meghaladni az árszint az eddig mért legmagasabbat, majd hozzátette, Dunaszekcsőn 100 százalékos a felkészültség, Baján, a Petőfi-szigeten azonban még dolgozni kell, az ott lévő 2750 méter hosszú védmű megemelésének készültségi szintje 85 százalékos. A kormányfő jó hírnek nevezte, hogy az időjárási előrejelzések igaznak bizonyultak, és az elmúlt két napban sehol sem hullott jelentős mennyiségű csapadék. Jelezte, hogy továbbra is csapadékmentes, késő nyárias időjárásra számítanak, ami segíti a védekezést. Azt is elmondta, hogy a tetőzés előrejelzései is pontosnak bizonyultak, a legmagasabb vízszinteknél egy-két centis eltérés van csak.

Orbán Viktor elmondta, a Lajta esetében hosszú, tízórás tetőzésen vannak túl, sikeresen védekeztek a tetőzéskor, a helyzet az idő múlásával javul, a Duna esetében pedig az árhullám tetőzése a péntek reggeli jelentések szerint Komárom térségében lesz. A Dunának erre a szakaszára is igaz az, ami a Lajtára, hogy lassú apadás várható, tette hozzá a kormányfő, aki beszámolt arról is, hogy a csütörtöki 614 kilométerrel szemben már 754 kilométeren védekeznek, az első fokozatú készültséget 68 kilométerrel növelték meg, a harmadik fokozatú, legmagasabb védelmi készültséget pedig újabb 114 kilométeren rendelték el.

Elmondta továbbá azt is, hogy a hivatásos állományból csütörtökön 6149-en vettek részt a védekezésben, ami 321 fővel több a korábbiakhoz képest, az önkéntesek száma ugyanakkor a több mint 4 ezerről 2753 főre csökkent, amelynek oka, hogy a klasszikus fizikai munkákkal, a homokzsáktöltéssel végeztek, elkészültek a nyúlgátak. Felhívta a figyelmet, hogy az önkéntesek leginkább akkor tudnak segíteni, ha a figyelőszolgálatban és a járőrözésben vesznek részt, mert a vízállás tetőzésével nem múlik el a veszély, az apadás időszakában szokott leggyakrabban baj, gátszakadás bekövetkezni.

Orbán Viktor ellenőrzést tart Dunaalmáson (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Orbán Viktor ellenőrzést tart Dunaalmáson (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Orbán Viktor újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, a magyarok bajban jobban összetartanak, mint egyébként, a baj összehozza az embereket. Elmondása szerint minden településen azt tapasztalja, hogy sok az önkéntes, időnként még több is, mint amennyinek munkát adhatnak, az emberek pedig bíznak a nemrégen megválasztott vezetőikben. Összehangolt védekezési munka látható. Kétféle védekezési szisztéma mentén működik az árvízvédelem: vannak az államilag védett szakaszok és az önkormányzati védekezés. A kettő összehangolása eddig hibátlanul sikerült, értékelte a miniszterelnök, hozzátéve, tapasztalatai szerint nyugodtabbak az emberek, mint a 2013-as árvíz idején.

Orbán Viktor pénteken is több településen ellenőrizte az árvízi védekezést, köztük Dunaalmáson is, ahova Czunyiné Bertalan Judit országgyűlési képviselővel látogatott el. A kormányfő a kézi erővel épített vasúti átereszi védműnél hallgatta meg a vízügyesek jelentését. Az átereszt a település védelme érdekében folyamatosan szivattyúzzák, a talajvizet éjjel-nappal a Dunába emelik át a helyi önkéntes tűzoltók, a védekezés nyugodtan, összehangolt, állapította meg helyszíni ellenőrzés során a miniszterelnök, aki külön megköszönte az ott dolgozók munkáját.

A mentőszolgálat az árvíz miatti útlezárásokhoz folyamatosan alkalmazkodva módosítja a betegutakat, közölte Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az árvízvédelmi operatív törzs pénteki ülését követően, majd elmondta azt is, hogy a Nyírő Gyula kórházban pszichiátriai csoportot hoztak létre, hogy támogatást nyújtsanak azoknak, akiknek az árvíz okozta nehézségek miatt ez szükséges. Az államtitkárt kérdezték a katasztrófaturistákról is. Ezzel kapcsolatban Rétvári Bence kifejtette, azt kérik, hogy mindenki vigyázzon magára, ne menjen veszélyes helyekre, és ne akadályozza az árvízi védekezést, majd felhívta a figyelmet arra, hogy a homokzsákok a vízügy által megjelölt helyre kerültek, folyamatos szakmai felügyelet mellett, így azt kérik, azokra senki ne másszon fel, ne mozdítsa el azokat, mert a tetőzés után is hosszú ideig szükség lesz rájuk.

 

Nyitókép: Az áradó Duna Budapesten, az Idősebb Antall József rakpartnál (Fotó: MTI/Lakatos Péter)