2025. április 19., szombat

Hatvannégy éve nem született ilyen kevés gyerek

Koncz Zsófia: Európa legnagyobb kihívása a népességfogyás

A népességfogyást nevezte az Európa előtt álló legnagyobb kihívásának a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára az EU demográfiáért felelős minisztereinek budapesti informális találkozóján kedden.

Az Európai Unió Tanácsának soros magyar elnöksége alkalmával rendezett eseményen Koncz Zsófia rámutatott: a demográfiai változásoknak alapvető hatásuk van Európa gazdaságára, hosszú távú versenyképességére, jóléti rendszereire és területi integritására.

Európában 1960 óta most születik a legkevesebb gyermek, az évi 4 milliós születésszám 3,88 millióra esett vissza – mondta.

Ez a kérdés a magyar elnökség egyik legfontosabb politikai prioritása, amelynek kezelése az összes szakpolitikai területet lefedő megközelítést igényel – tette hozzá Koncz Zsófia.

Közölte: a tanácskozás résztvevői nemcsak a tagállami tapasztalatokat osztják meg egymással, hanem európai gazdasági térségbeli és nyugat-balkáni partnereiket is meghallgatják.

A tanácskozáson a demográfiai kihívások kapcsán szó lesz a korosztályok közötti szolidaritásról és a fiatalok segítéséről is – mondta az államtitkár.

Ki kell használni az aktív időskorban rejlő társadalmi és gazdasági potenciált! „Mi Magyarországon hiszünk abban, hogy bevonjuk az idősebbeket az élet minden területén” – mondta Koncz Zsófia, rámutatva, hogy az idősebbek nagy értéket jelentenek a társadalom és a családok számára. A demográfiai kihívások kezelésében is fontos szerep juthat nekik – tette hozzá.

Magyarországon vigyáznak az idősekre. Ennek példája a Gondosóra program, amely 33 ezer életet mentett meg indulása óta – mondta.

Koncz Zsófia a tanácskozást megelőző doorstep sajtótájékoztatón kijelentette: annyiféle családtámogatási intézkedés, mint amennyi Magyarországon van, nincs más uniós tagállamban. Ez világszinten is egyedülálló – mutatott rá.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Koncz Zsófia megnyitja a munkaülést (Fotó: MTI)