2024. december 27., péntek

A magyar diplomácia erőn felül teljesít

Orbán Viktor: Legalább karácsonykor ne haljon meg senki a frontvonalon

Az orosz–ukrán háborúról, a megbukott szír elnök budapesti felbukkanásáról szóló álhírről és Románia schengeni csatlakozásáról is beszélt pénteki szokásos rádióinterjújában a magyar miniszterelnök.

Orbán Viktor azt mondta, magyar kezdeményezésre az asztalon van egy ajánlat, ami arról szól, hogy legalább karácsonykor ne haljon meg senki a frontvonalon. Ha arról is meg tudnak egyezni a felek, hogy fogolycserét hajtanak végre, akkor sok százezer embert, családot lehet boldoggá tenni – mondta.

Hozzátette, az első világháború idején is volt példa karácsonyi tűzszünetre, és a nyári olimpia is jó alkalom lett volna arra, hogy ezen európai civilizációs hagyomány alapján megszakítsák a háborút néhány napra.

A kormányfő elmondta, Magyarország, amit lehetett, megtett, a javaslatot az egyik fél elfogadta, a másik fél láthatóan elutasítja, de még van néhány nap karácsonyig, „bízzunk benne, hogy a helyzet változhat”.

A magyar diplomácia mindent megtett, erőn felül is a néhány napos tűzszünetért – mondta, hozzátéve, Magyarország úgy járt el, ahogy egy ezeréves keresztény európai államtól elvárható.

A múlt héten folytatott tárgyalásairól szólva kiemelte: beszélt az amerikaiakkal, oroszokkal, európaiakkal és a törökökkel, és biztosan mondhatja, hogy amint hivatalba lép az amerikai elnök, a világ hatalmas fordulatot hajt végre.

Orbán Viktor szerint az amerikai változások a számunkra is legfontosabb kérdésekben el fogják érni az európai kontinenst, és „a mi szívünknek kedves változásokat fognak kikényszeríteni”.

RÉGÓTA VÁRT DÖNTÉS

A miniszterelnök fantasztikus sikernek nevezte Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez, kiemelve, hogy Románia csatlakozása a határon túli magyarok által régóta várt és a magyar nemzeti egység szempontjából fontos lépés.

Jelezte, hogy a sikerért köszönet illeti az elmúlt fél évben a belügyi tanácsot vezető Pintér Sándor belügyminisztert és Bóka János európai uniós ügyekért felelős minisztert.

Orbán Viktor hangsúlyozta: „egy olyan ügyről beszélünk, amely több mint egy évtizede halódik”. Jelentős európai országok blokkolták ennek a két országnak a csatlakozását a schengeni övezethez, és ennek az akadálynak az elhárítása nem volt kis diplomáciai bravúr.

Értékelése szerint a viharvert román–magyar kapcsolatok történetében ez egy napfényes délután, amikor a magyarok csinálhattak valami jót, aminek a románok is haszonélvezői.

A LEGFÁJÓBB ÜGY

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy számára az Aszad szír elnök budapesti felbukkanásáról szóló álhír a hét legfontosabb eseménye, a legfájóbb és leginkább körültekintést igénylő ügy.

Felidézte, hogy 2015 körül, a szíriai polgárháború első szakaszában, onnan kiindulva egy „hatalmas migrációs és terrorhullám” söpört végig Európán, a Szíriából érkező menekültek közé elvegyült terroristák, akiket szervezetten irányítottak, sok száz áldozatot követelő terrortámadásokat hajtottak végre Nyugat-Európában. „Tehát az nem gyerekség, ami Szíriában történik, és annak hatása Európára, az nem egy jópofaság, amivel viccelődni lehet, meg álhíreket lehet róla mondani, ez vérre megy” – fogalmazott.

Emlékeztetett arra is, hogy a magyarok ezt „kisebb karcolással”, néhány határincidenssel úszták meg, mert nem engedték be a migránsokat és felépítették a kerítést.

Hozzátette: most az történt, hogy valakik egy álhírrel bele akarták keverni Magyarországot egy tűzforró konfliktusba, ami azt jelenti, hogy célponttá akarták tenni Magyarországot, ugyanis Aszad elnökre most vadásznak. Aki azt állítja, hogy Magyarország területére belépett Aszad elnök, az vadászterületet csinált vagy akart csinálni Magyarországból – emelte ki.

„Tudnom kell, hogy kik voltak ezek, és miért tették, amit tettek. Ez a nemzetbiztonsági szolgálatok feladata, hogy felderítsék. Ezzel nem lehet játszani, itt a magyar emberek biztonságáról van szó” – szögezte le.

Ilyenkor nagyon egyszerű kérdéseket kell feltenni. Ki áll emögött? Ki találta ezt ki? Milyen célból? Kiket vontak be Magyarországról? Kiken keresztül terjesztették ezt a rémhírt? Mit akartak elérni? – vetette fel.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Orbán Viktor a Kossuth rádióban (Fotó: MTI)