2024. november 23., szombat
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

A nyaralást és az összejöveteleket hibáztatják

Vajdaságban mindenhol megkezdődik a tantermi oktatás szeptember 1-jén

Az államvezetés képviselői egyelőre nem tartják aggasztónak a járványhelyzetet az országban, erre utal legalábbis az, hogy az elmúlt időszakban elsősorban az egészségügyi szakértők reagálnak a mutatók folyamatos rosszabbodására. A napokban, egyebek mellett a tanévkezdés kapcsán, a szakértők több alkalommal is arra kérték a szülőket, hogy oltassák be 12 évesnél idősebb gyermeküket a koronavírus ellen. Érvelésük szerint a védőoltás ennél a korosztálynál is ugyanazokat a mellékhatásokat válthatja ki, mint a felnőtteknél, ezek java része pedig az elmondottak értelmében enyhe, így indokolatlannak tartják az aggodalmat. A gyermekgyógyászok és a többi orvos egyetért abban, hogy a védőoltás előnyei a gyermekek esetében is meghaladják az esetlegesen kialakuló reakcióval járó kockázatot.

Arról is hallhattunk a napokban, hogy a Covid-kórházakban elsősorban fiatalabb pácienseket gyógykezelnek. Ivana Milošević, a Belgrádi Fertőző és Trópusi Megbetegedések Klinikájának igazgatóhelyettese hasonló szellemiségben nyilatkozott a Szerbiai Rádió és Televíziónak, mondván, hogy ezen a klinikán is javarészt fiatal Covid-pácienseket gyógykezelnek. A páciens, akinek jelenleg a legsúlyosabb a kórképe az összes beteg közül, 29 éves – tette hozzá.
A páciensekkel való beszélgetésekből az derül ki, hogy többségük minden valószínűség szerint a nyaralás alkalmával, vagy családi összejöveteleken fertőződött meg, ám olyanok is vannak, akiknek fogalmuk sincs arról, hogy hol kerülhettek kapcsolatba a vírussal – taglalta Milošević, mondván, hogy a páciensek többsége nem vette fel a védőoltást.
Milošević arról is beszámolt, hogy az elmúlt időszakban folyamatosan növekszik azoknak a száma, akik először keresik fel a Covid–19 tüneteivel az egészségügyi létesítményeket, a fertőző klinikán például az elmúlt 2-3 hétben naponta átlagban 70–100 első vizsgálatot jegyeztek, most viszont 160-170-et. Ugyanígy a kórházi elhelyezésre szoruló páciensek száma is növekszik, a fertőző klinika javarészt megtelt – emelte ki.
Azzal kapcsolatban, hogy egyesek szerint az egészségügyi dolgozók számára kötelezővé kellene tenni a védőoltás felvételét, Ivana Milošević a döntésszabadság fontosságát hangsúlyozta, ám arra is rámutatott, hogy elfogadhatatlan, amikor valaki erre hivatkozva nem oltatja be magát, majd később megfertőz másokat, és ezeknél a személyeknél esetleg súlyos tünetek alakulnak ki. Az egészségügyi dolgozók számára az elsődleges etikai szempont az, hogy ne ártsanak senkinek, így az az orvos, aki nem veszi fel a védőoltást, ezt az alapvető etikai alapszabályt szegi meg – nyomatékosította Milošević.

NÉHOL NEM SZERVEZIK MEG A JELENLÉTI OKTATÁST
Az SZRTV összeállítása szerint Branko Ružić oktatási miniszter pénteken délelőtt eljuttatta az összes szerbiai általános és középiskolának a következő héten érvényes oktatási modellre vonatkozó szabályzatot. Ennek értelmében szeptember 1-jén mindenhol az országban a már hagyományos modell szerint kezdhetik meg a diákok a tanévet, azaz visszatérhetnek az iskolapadokba, az osztályokat nem osztják fel két csoportra, a tanórák pedig 45 percesek lesznek. Ez az általános modell az úgynevezett szemaforrendszer zöld zónájának a tekintetében került kidolgozásra.

Az oktatási minisztérium eljuttatta az összes szerbiai általános és középiskolának a következő héten érvényes oktatási modellre vonatkozó szabályzatot (Ótos András illusztrációja)

Az oktatási minisztérium eljuttatta az összes szerbiai általános és középiskolának a következő héten érvényes oktatási modellre vonatkozó szabályzatot (Ótos András illusztrációja)

Az SZRTV értesülései szerint a sárga övezetben érvényes modell szerint 15 helyi önkormányzat középiskolájában kezdődik meg a tanév, ezek egyike sem Vajdaságban található – egyebek mellett Kladovóról, Pribojból, Užicéről, Novi Pazarról és Preševóról van szó. Ebben a 15 helyi önkormányzatban a középiskolások a hibrid modell szerint járnak iskolába. Tutin az egyetlen olyan helyi önkormányzat az országban, ahol a harmadik, a piros térségben hatályos modell szerint kezdődik meg a tanév, itt távoktatásban részesülnek a diákok. Az SZRTV összeállítása szerint azok a diákok, akik jelenleg fertőzöttek, vagy fertőzésgyanúsok, vagy fertőzött személlyel kerültek kapcsolatba, szeptember 1-jén nem mehetnek iskolába.

CSAK AZ ALKOTMÁNYBÍRÓSÁG ÁLLÁSPONTJA SZÁMÍT
Az elmúlt időszakban a védettségi igazolvány alkalmazásának kiszélesítésével kapcsolatban is számos értékelés elhangzott. Predrag Kon epidemiológus szerint a járvány megfékezése érdekében előnyös lenne ezeket alkalmazni, ám a köztársasági válságstábbal együttműködő jogászok álláspontja az, hogy ez Szerbiában alkotmányellenes lenne. Európában mostanra több ország is a védettségi igazolványt szabja meg a bizonyos létesítményekbe való belépés feltételeként. A térségben ilyen ország például Montenegró.
Milan Marinović jogász és a közhasznú információk biztosa a Blic napilapnak nyilatkozva kifejtette: csakis a Szerbiai Alkotmánybíróság foglalhat állást azzal kapcsolatban, hogy a védettségi igazolvány alkalmazása alkotmányellenes vagy sem. Személy szerint az a szakmai véleménye, hogy ki lehetne dolgozni egy olyan alkalmazási modellt, amelyik lehetővé tenné a védettségi igazolvány alkalmazását, de nem csorbítaná az alkotmányban szavatolt emberi jogokat. Az alapvető emberi jogok akkor csorbulnának, ha bizonyos létfontosságú létesítmények vagy szolgáltatások – például bolt, vagy egészségügyi ellátás – csak a védőltással immunizáltak számára lennének elérhetőek – emelte ki Marinović. Mint hozzátette, nem tudja, hogy bizonyos országok miként hangolták össze a védettségi igazolvány alkalmazását az alkotmányukkal. „Feltételezem, hogy a fejlett országok java részében, elsősorban Európában, az emberi jogok, valamint azok védelmének tekintetében az alkotmányok meglehetősen egyformák."

TOVÁBB NÖVEKEDETT A LÉLEGEZTETETTEK SZÁMA

A pénteki járványjelentés szerint egy nap leforgása alatt 2434 új fertőzést jegyeztek az országban, 14.447 koronavírustesztet végeztek el, így a pozitivitás aránya 16,8 százalék. A vizsgált egy napban hivatalosan 8 Covid-páciens hunyt el, 7248 a járvány kezdete óta, a halálozási arány 0,96 százalék. A kórházakban országszerte 1079 Covid-pácienst gyógykezelnek, 65-nek mesterséges lélegeztetésre van szüksége.

Vajdaságban előző nap 475 új fertőzést jegyeztek, ebből 130-at Újvidéken. A Vajdasági Közegészségügyi Intézet jelenleg a 45-ből 26 helyi önkormányzatban minősíti rendkívülinek a járványhelyzetet.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás