2024. július 17., szerda
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

A következményeket mindenki megérezheti

Tiodorović a hatályos óvintézkedések betartását és betartatását sürgeti

Az általános és középiskolákban hatályos általános járványügyi óvintézkedések közül talán a maszkviselés kötelezettsége kapcsán fogalmazódott meg a legtöbb kérdés. Predrag Kon epidemiológus és az egészségügyi válságstáb tagja a Happy tv-nek nyilatkozva próbálta megválaszolni ezeket a kérdéseket. A 021.rs hírportál összeállítása szerint Kon elmondta, hogy a diákok egészen addig kötelesek viselni a védőmaszkot, amíg az iskola épületébe való belépés után meg nem érkeznek saját asztalukhoz. Az iskolapadban nem kénytelenek viselni a maszkot, ám amikor felelnek, a tanárhoz szólnak, vagy társaikkal beszélgetnek, ismét fel kell tenniük – magyarázta Kon, hozzátéve, hogy a tanóra után, amikor a diákok feltehetőleg elhagyják padjukat, szintén kötelesek viselni a maszkot. Ez alól, Kon elmondása szerint, kivétel az iskolaudvar, ott nem kötelező a maszkviselés, mindaddig, amíg a diákok be tudják tartani a javasolt távolságot. Kon véleménye az, hogy a fiatalabb diákokkal nem lesznek gondok, „a korábbi tapasztalatok szerint ez a korosztály fegyelmezett a maszkviselés tekintetében, ugyanez viszont nem mondható el a középiskolásokról".

Az egészségügyi intézményekben uralkodó állapotok kapcsán kiderült, hogy augusztus első napján a batajnicai Covid-kórházban 84 pácienst gyógykezeltek, most viszont 446-ot. Ezt nyilatkozta a Szerbiai Rádió és Televízió vendégeként Tatjana Adžić Vukičević igazgató, aki súlyosnak minősítette a helyzetet. Mint rámutatott arra, nem elsősorban az összes páciens, hanem az intenzív terápiás részlegen gyógykezelt páciensek száma aggasztja az egészségügyi dolgozókat. Az intenzív terápiás részlegeken jelenleg valamivel több mint 60 személyt gyógykezelnek, míg egy hónappal ezelőtt 12-t ápoltak.

Fotó: Beta

Fotó: Beta

Augusztus 1-jéhez viszonyítva jelenleg 8-szor több pácienst lélegeztetnek mesterségesen a batajnicai Covid-kórházban – emelte ki Tatjana Adžić Vukičević, megjegyezvén, hogy ha ez így folytatódik, ebben az intézményben 7–10 napon belül betelnek a kapacitások.
– Eddig 930 páciens volt a legtöbb, akit egyidejűleg gyógykezeltünk. Akkor 5 intenzív terápiás részlegen 120 pácienst kezeltek. Most 4 intenzív terápiás részleg majdnem teljesen betelt – fejtette ki Adžić Vukičević, mondván, hogy például márciusban megalapozott volt az állítás, hogy a korábbiakhoz képest nem változott a páciensek kórképe, ebben a hullámban azonban nem lehet ugyanezt állítani, ugyanis most jegyzik a legsúlyosabb kórképeket.
Az intézményvezető megismételte, hogy a páciensek 80 százaléka férfi – többségük nem oltatta be magát –, és 20 százalékuk nő. Többségüknél társult megbetegedés van jelen, javarészt magas vérnyomás, továbbá cukorbetegség, valamint rosszindulatú daganatos megbetegedés vagy túlsúly. Azt is megfigyelték, hogy ebben a járványhullámban a páciensek többsége különösen sokáig otthon lábadozik, azaz már csak akkor fordul orvoshoz, amikor az állapota válságos – emelte ki Adžić Vukičević, és hozzátette, hogy a napokban 1978-as, 1979-es és 1972-es születésű páciensek is elhunytak, majd a járvány egyik, eddig ritkábban emlegett aspektusára is rámutatott: „Ha a páciensek számának növekedése miatt a következő időszakban 100-200 egészségügyi dolgozót irányítanak át a Szerbiai Klinikai Központ más egységeiből a batajnicai Covid-kórházba, annak azok a páciensek látják majd kárát, akik ezeket keresik fel, mert nem részesülnek olyan ellátásban, amilyenben egyébként részesülhetnének."

AZ ESZTRÁDMŰVÉSZEKRE NEM VONATKOZNAK A SZABÁLYOK
A Blic napilapnak nyilatkozó Branislav Tiodorović epidemiológus a hatályos óvintézkedések és korlátozások az illetékesek által való betartatása kapcsán fejezte ki elégedetlenségét. A helyi önkormányzatoknak a kommunális felügyelőség vagy a kommunális milícia által kellene ellenőrizniük a szabályok betartását, azaz megpróbálni elérni azt, hogy a helyzet ismét ellenőrzötté váljon – húzta alá Tiodorović, majd arról beszélt, hogy országszerte olyan tömeges összejöveteleket szerveznek, amelyek nem állnak összhangban a hatályos kormányrendelkezésekkel.
– A néhány nappal ezelőtti mérkőzésen is láthattuk, hogy semmilyen intézkedést nem tartottak be. Azt szintén szeretném kiemelni, hogy például a fesztiválok vagy a színházi, illetve zenés rendezvények szervezői a rendezvény megtartása előtt engedélyt kérnek a válságstábtól, ez nem jellemző az esztrádművészek koncertjeinek a szervezőire. Ezeken a koncerteken korlátlan számban jönnek össze az emberek, semmilyen korlátozást és óvintézkedést nem tartanak be, s ez szintén hozzájárul az esetszám növekedéséhez. A fertőző betegségek klinikája betelt, a karaburmai kórház betelt, a kruševaci Covid-kórház majdnem, a batajnicaiban pedig folyamatosan növekszik a páciensek száma. A helyzet súlyos, és még súlyosabb lesz, ha nem foganatosítjuk a megfelelő intézkedéseket. Ehhez nem kell azonnal bezárni a vendéglátóhelyeket, hanem például betartani és betartatni azokat az intézkedéseket, amelyek eddig is mindvégig hatályban voltak. Ilyen például a maszkviselés kötelezettsége. Ha zárt helyiségben, ahol sokan tartózkodnak, az emberek nem viselik a maszkot, és nem tartják be az előírt távolságot, a vírus tovább terjed – fogalmazott Tiodorović.

2335 ÚJ FERTŐZÖTT – 12 ELHUNYT
A hétfői járványjelentés szerint egy nap leforgása alatt 12.740 koronavírustesztet végeztek el, ebből 2335-nak az eredménye volt pozitív (18,3 százalék). A vizsgált egy napban hivatalosan 12 Covid-páciens hunyt el, 7278 a járvány kezdete óta, a halálozási arány 0,96 százalék. A kórházakban országszerte 1157 Covid-pácienst gyógykezelnek, 75-nek mesterséges lélegeztetésre van szüksége.
Vajdaságban előző nap 236 új fertőzést jegyeztek, ebből 104-et Újvidéken. A Vajdasági Közegészségügyi Intézet jelenleg a 45-ből 29 helyi önkormányzatban minősíti rendkívülinek a járványhelyzetet, 8-8-ban pedig kedvezőtlennek, illetve bizonytalannak.