Ebben a félévben még leíró osztályzattal értékelik a pedagógusok az ötödik osztályos tanulók tudását második idegen nyelvből, de év végén már számszerű osztályzat kerül a diákok bizonyítványába – tudtuk meg Vicsek Annamária oktatási államtitkártól.
– A legutóbbi, azaz a 2008-ban megjelentetett törvénymódosítás értelmében a második idegen nyelv osztályozása leíró módon történik. Ez a törvény most ismét változni fog, és az új módosítás már parlamenti eljárás alatt van. Ez azt jelenti, hogy a Köztársasági Parlament Oktatási Bizottságán már elfogadták, viszont napirendi pontként még nem tárgyalták meg.
Hozzátette, hogy mivel a parlament még nem fogadta el a legújabb törvénymódosítást, amely leíró osztályozás helyett érdemjegyekkel határozza meg az értékelés módját, a most hétvégén véget érő első félévben még leíró osztályzatot kapnak az ötödik osztályosok. A minisztérium szerdán küldte ki a tájékoztatást az iskolák számára, ami meghatározza, hogyan kell eljárniuk a pedagógusoknak:
– A tanároknak továbbra is azt az instrukciót kell követniük, hogy saját pedagógiai dokumentációjukban osztályzatokat is vezessenek, hiszen a 2018/19-es tanév végéig biztosan megszületik a törvény módosítása. Már a következő parlamenti ülésen várható, hogy napirenden lesz a módosítás, megtárgyalják, és minden bizonnyal meg is szavazza a parlament. Vagyis a tanév végén már számszerű osztályzat kerül be a gyerekek bizonyítványába. Az év végi értékelést jelentősen megkönnyíti, ha a tanár az első félévben sem csak leíró módon vezeti az értékelést.
Nyilas Mihály tartományi oktatási titkár elmondása szerint a törvénymódosítás célja a diákok idegennyelv-tanulásának ösztönzése:
– A leíró osztályzat nem számít bele az átlagba, vagyis a tantárgynak nincs akkor súlya, ezért nem is annyira motivált a tanuló abban, hogy jól teljesítsen. Ebből indult ki a minisztérium, amikor úgy döntöttek, hogy a második idegen nyelvet a többi fontos tantárgyhoz hasonlóan számszerűen osztályozzák. Ez jobb teljesítményre fogja sarkallni a diákokat, jobban el fogják sajátítani a szükséges tudást.