2024. szeptember 1., vasárnap

Mindennapok kémiája

Curie Kémia Emlékverseny

Szombaton délelőtt rendezte meg Zentán a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium a Curie Kémia Emlékversenyt. A verseny nagy múltra tekint vissza: a szolnoki Curie Alapítvány az idén már huszonhetedik alkalommal szervezte meg a Kárpát-medencében, a Bolyai TGK pedig 2007 óta felelős a vajdasági forduló lebonyolításáért – tudtuk meg Szórád Endrétől, a gimnázium kémiatanárától, aki egyben a verseny szervezője is.

A verseny céljáról elmondta, hogy igyekeznek népszerűsíteni a kémiát és általánosságban a természettudományokat, fejleszteni az ezekhez szükséges készségeket és kompetenciákat, illetve kialakítani a diákokban a precíz munka iránti igényt:

– Diákbarát versenyről van szó, abból a szempontból, hogy ez nem elvont, nagy elméleti tudást igénylő verseny. Reális elvárásokat támasztunk a tanulók felé, csak olyan feladatokat kapnak, amelyekkel már foglalkoztak az iskolában. A legfiatalabbak például egyszerű számítási feladatokat oldanak meg, mint amilyen az oldat koncentrációjának meghatározása. Aztán ahogy haladunk fölfelé az évfolyamokon, úgy bonyolódik a feladatsor is: megjelenik a szervetlen és a szerves kémia, a legidősebbeknek a biokémia is. A mindennapok kémiája minden korcsoport feladatai között megtalálható, ilyen például a környezetvédelem.

Hozzátette, hogy az idén 56 fő érkezett az általános iskolák hetedikes és nyolcadikos, valamint a középiskolák tanulói számára rendezett versenyre különböző vajdasági iskolákból, ők a levelező fordulókon már bemutathatták tudásukat:

– A verseny három levelező fordulóból áll, postán küldték el a diákok a megoldásaikat. Ezeket mi kijavítottuk, majd az elért pontszámoktól függetlenül minden résztvevőt meghívtunk a területi döntőre. Innen pedig évfolyamonként a két, legtöbb pontot elérő diák továbbjut a Kárpát-medencei döntőre, amelyet Szolnokon rendeznek meg. A diákok a levelező fordulók során sokféle segítséget igénybe vehettek: a tankönyv és a felkészítő tanár segítsége mellett interneten, szakirodalomban is utánanézhettek egyes kérdéseknek. A területi fordulón azonban már szigorúbbak a szabályok: csak periódusos rendszert és zsebszámológépet használhattak.

A hetedikesek közül Berta Fanni és Zabos Zsófia holtversenyben végzett az első helyen, a harmadik díjazott pedig Hatala Evelin lett. A nyolcadikosok közül az első helyezett Csikós Gergely, a második Nagy Róbert, a harmadik pedig Csikós Noé. A kilencedikesek legjobbja Sinkovics Alex lett, a második helyre Ágó Gergely került, a harmadikra pedig Balog Kornél. A tizedikesek első helyezettje Csíkos Enikő, második helyezettje Klonka Áron, harmadik helyezettje pedig Erdős Levente lett. A verseny szabályai szerint a középiskolák harmadik és negyedik osztályosai közös kategóriában indultak. Közülük Zabos Péter bizonyult a legjobbnak, őt Kratok Gyula, majd Nyilas Tamás követte. A zsűri két különdíjat is odaítélt, ezeket Hegedűs Levente és Tóth Bagi Kincső kapta.