Az iskolaválasztás az egyik legfontosabb döntés a nyolcadikosok életében. A választás alapjaiban határozza meg a következő három-négy évüket, közvetve pedig az egész életükre hatással lehet. Érthető, hogy a gyerekének a legjobbat akaró szülő minél jobb oktatást szeretne biztosítani a számára, a szakemberek szerint azonban nem mindenkinek jó ugyanaz az iskola. Háromrészes cikksorozatunkban a megfelelő középiskola kiválasztásának dilemmáit járjuk körbe.
Vajdaságban két magyar nyelvű tehetséggondozó gimnázium közül választhatnak a legkülönbözőbb érdeklődésű tanulók. Hogy kinek érdemes ezt az iskolatípust választania, és mire számíthat az, akit fölvesznek, arról Gruik Zsófiát, a Stevan Sremac Általános Iskola pedagógusát, Zabos Ellát, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium pedagógusát és Pistyák Mónikát, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium pszichológusát kérdeztük.
Gruik Zsófia arra hívta föl a figyelmet, hogy a középiskola kiválasztásánál nemcsak azt kell mérlegelni, hogy milyen alapos és részletes az elsajátítandó tudásanyag:
– Vannak mutatók, amelyek alapján rangsorba állítják az iskolákat, például hogy hányan iratkoznak be egyetemre, vagy milyen sikereket érnek el a diákok a tanulmányi versenyeken. Azt azonban kevésbé vesszük figyelembe, hogy milyen az iskolai légkör, inspirálja-e a tanulókat a kreativitásra, az alkotásra, a kiteljesedésre. Egy kamasznak nagyjából arra van szüksége, amire egy felnőttnek is. Egy otthonra, ahol nyugodtan megpihenhet, énidőre és szociális kapcsolatokra, valamint arra, hogy értékesnek érezze magát. Az nem otthon, ahol a tinédzsernek van egy szobája, de ha hazamegy, sosem tudja, mikor szedik elő a jegyei, a viselkedése vagy a kinézete miatt. Otthon az, ahol önmaga lehet. Persze együttélési szabályok kellenek, és attól, hogy minden szabad percét a haverjaival tölti online, még leviheti a szemetet, meg a porszívócsövet is mozgathatja.
Zabos Ella és Pistyák Mónika elmondása szerint ezeknek a feltételeknek mindkét tehetséggondozó középiskola megfelel. Számos szakkörrel, emelt szintű foglalkozással várják a fiatalokat, akiket abban is támogatnak, hogy számukra új területen próbálják ki magukat. A családias légkörnek és a támogató tanár-diák kapcsolatoknak köszönhetően a visszahúzódó tanulók is megkapják a kívánt elismerést, és beilleszkednek a közösségbe:
– A kamaszkor arról szól, hogy a fiatalok önismeretet építsenek, identitást szerezzenek. Ebből a szempontból is jó választás lehet a mi iskolánk, mert nagy hangsúlyt helyezünk a csoportmunkára, a csapatépítésre, a személyiségfejlődésre. Zárkózott vagy nyitott személyiségű, kommunikatív vagy kevésbé kommunikatív gyerekek egyaránt megtalálhatják magukat nálunk. Hosszú távon bárkinek jó befektetés, ha ide jön – mondta Pistyák Mónika.
Zabos Ella elmondta, hogy elsősorban olyan diákok jelentkezését várják, akik érdeklődést mutatnak és fogékonyak a képzőművészet, a matematika, a természettudományok vagy a számítástechnika iránt:
– Ez nagyon fontos ahhoz, hogy a tanulók meg tudják állni a helyüket. Az érdeklődésen túl sokat számít a kreativitás, az önálló gondolkodásra való képesség és az is, hogy ne kelljen őket unszolni a tanulásra, hanem saját maguk járjanak utána az őket érdeklő dolgoknak, természetesen a tanárok támogatásával.
Hozzátette, hogy ahhoz, hogy a diák sikeresen vegye az akadályokat, egyfajta elhivatottság is szükséges:
– Reggeltől fél kettőig tartjuk meg a tanórákat, utána ebédelnek a gyerekek, kicsit pihennek, majd kezdődnek a szakkörök. Ezeken a foglalkozásokon a diákok a mentortanár segítségével különböző projekteket készítenek. Naponta osztályonként két-három szakkörrel lehet számolni.
Pistyák Mónika hasonlóan vélekedik:
– A gimnáziumunk mindenképpen olyan diákoknak való, akik gondolkoznak a továbbtanulásban. Azt viszont tudni kell, hogy bármelyik szakunkról bármilyen irányba tovább lehet tanulni. Talán a nyelvi tagozat esetében egy kicsit lényegesebb, hogy a nyelvek és az irodalom iránt érdeklődő gyerekeket várunk. De vannak olyan diákjaink is, akik a nyelvvizsga megszerzése miatt választanak minket, az érettségi után pedig más irányba, például orvosi egyetemre mennek. Tehát még a természettudományos érdeklődés sem zárja ki, hogy jó választás legyen a nyelvi szak. Az a fontos, hogy aki hozzánk jön, szeressen tanulni, de legalábbis hajlandó legyen rá. A továbbtanulásra készítjük föl a gyerekeket, a tanulást nálunk sajnos nem lehet megúszni.
Sok szülő aggódik, hogy a tizennégy-öt éves gyerekének még nem való a kollégiumi élet, túl éretlen, önállótlan hozzá. A szakemberek azonban arra hívták föl a figyelmet, hogy mindkét kollégium családias, oldott hangulatú, a gyerekek befogadásra találnak a kortárs közösségben, emellett pedig szabályokkal is rendelkezik, vagyis nem teljes szabadság vár a friss középiskolásra.