2014 óta gyógyulhatnak a Pető-módszer segítségével azok a vajdasági magyarok, akik a központi idegrendszer károsodásával élnek együtt. Gyerekek, fiatalok és felnőttek egyaránt részt vehetnek a budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Karának konduktorai által tartott háromhetes, intenzív kurzusokon. A programot a Magyar Nemzeti Tanács szervezi, amely nemcsak arról gondoskodik, hogy az érintettek ingyenesen vehessék igénybe a kurzust, de a szórványtelepülésekről érkezőknek szállást és ellátást is biztosít:
– Akik messziről érkeznek, azoknak a lehetőségeinkhez képest szállásról is igyekszünk gondoskodni. Ez már nagy előrelépés. Jelenleg egy családnak biztosítottunk szállást. A kislány kiesett a második emeletről, központi idegrendszeri sérüléssel él. Szükség van a család gondoskodására is, a kurzus ideje alatt és azon kívül is. Állapota miatt nem lehetett minden nap szállítani, ezért úgy döntöttünk, hogy biztosítjuk nekik a szállást is – mondta Perpauer Attila, az MNT tagja.
A héten befejeződött kilencedik kurzusról elmondta, hogy azon összesen húsz személy vett részt, akik Zentáról, Felsőhegyről, Adáról, Temerinből, Bezdánból és Nagybecskerekről érkeztek. Két konduktor négy csoporttal dolgozott: két csoportot alkottak a Parkinson-kóros páciensek, egyet-egyet pedig a stroke utáni állapottal élők és az idegrendszeri károsodást elszenvedett gyerekek.
A kurzusokat megelőző szűrővizsgálatokat is folyamatosan szervezik:
– A kurzus időszakában is tartottunk szűréseket Zentán és Zomborban. Zomborban tizenhárom személyt szűrtünk, Zentán az idő rövidsége miatt mindössze ötöt. De azt tudni kell, hogy az igény ennél sokkal nagyobb. Már szervezzük a következő kurzust, ami a tervek szerint április 24-én indul, és május 10-ig tart.
Hozzátette, hogy ugyanebben az időben szűrővizsgálatokat is szerveznek, mégpedig a Bánság két településén: Csókán és Muzslyán:
– Számunkra nagyon fontos, hogy ebbe a programba beemeljük a szórványmagyarságot is. A Pető-kurzus egész Vajdaság területére kiterjedt, szinte Belgrádtól Szabadkáig és Nagykikindától Zomborig mindenhonnan vannak jelentkezők. Folyamatosan szervezzük a szűréseket, amire azért van szükség, mert ez biztosít lehetőséget a pácienseknek arra, hogy eljussanak a kurzusra.
Perpauer Attila azt is elmondta, hogy folyamatosan követik a kurzusok résztvevőinek állapotát, két vagy három alkalommal visszahívják őket, hogy újra részt vegyenek a kurzusokon. Erre azért van szükség, mert az ott megismert gyakorlatokat életvitelszerűen kell beépíteniük a mindennapjaikba:
– Az újabb kurzusokon a konduktorok leellenőrzik, hol tart a fejlődésben, és erre alapozva dolgozzák ki számára a napi terveket. Tehát a kurzusokba beválogatott emberek állapotát, fejlődésük menetét folyamatosan ellenőrzik.
Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke elmondta, 2014 decembere óta több mint kétszázan vettek részt a szűréseken, a kurzusokat pedig összesen mintegy 225 fő részvételével tartották meg. A program hatékonysága, eredményessége nem vonható kétségbe:
– A programban részt vevő páciensek és hozzátartozóik folyamatosan jobbulásról és az életminőségük javulásáról számolnak be, ezért Vajdaságban is lángra kapott a Pető-módszer híre. A statisztikai adatok is azt mutatják, hogy az elmúlt években is nagyon nagy volt az igény az újabb és újabb, a háromhetes kurzusokat megelőző szűrővizsgálatokra. Ez az igény továbbra is fennáll, hiszen ezen kurzusok mentén a résztvevők és hozzátartozóik olyan gyakorlatok ismeretére tesznek szert, amelyeket később saját otthonukban, szakember jelenléte nélkül is folytatni tudnak. Ez teszi lehetővé a folyamatos fejlődést. Köszönettel és hálával tartozunk azoknak a konduktoroknak és egyetemi hallgatóknak, akik magas szakmai tudásukkal és odaadó munkájukkal évek óta támogatják a sérült személyeket és családjukat. Eddig huszonkét konduktor és öt hallgató fordult meg nálunk.
További terveikről elmondta, hogy a következő mérföldkő a szabadkai konduktorképzés beindítása lehet:
– Már folynak az előzetes egyeztetések, mert ez egy hiányszakma nemcsak Vajdaságban, hanem az egész országban. Ezzel is elősegíthetjük a mi régiónk fejlődését.
A szűrővizsgálatok és a kurzusok megvalósulását a Magyar Kormány, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatja.