2024. november 28., csütörtök

A diplomácia és a fiatalok

A visegrádi négyek országaiból érkezett fiatalok és szerbiai egyetemi hallgatók konferenciája volt Belgrádban

Három napos konferenciát tartottak Belgrádban a cseh nagykövetségen, amelyen a visegrádi négyek országaiból (Magyarországról, Csehországból, Szlovákiából és Lengyelországból), illetve Szerbiából olyan egyetemi hallgatók vettek részt, akiknek a tanulmányai fókuszában a politika áll. Mint azt Jiří Kyriantól, a cseh nagykövet helyettesétől megtudtuk, a diplomácia iránt érdeklődő fiatalok szimuláció révén, első kézből tapasztalhatták meg, hogy milyen külügyminiszterként képviselni a saját országukat olyan vitás kérdésekben, mint például a menekültválság, Nyugat-Balkán európai jövője, vagy például a visegrádi négyek és a Nyugat-Balkán együttműködése.

A diplomáciával és a nemzetközi együttműködéssel foglalkozó fiatalokat tömörítő Ifjúsági Diplomáciai Kezdeményezés (JDI) prágai szervezet szervezésében, a belgrádi BEUM Egyesülettel együttműködve, és a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával, Csehország belgrádi nagykövetsége adott otthont a találkozónak.

– Nagyon jól feltalálták a fiatalok magukat az adott témakörökben. Habár Csehország elnöksége a visegrádi négyekben hamarosan lejár, és Lengyelország veszi át az elnökséget, ilyen konferenciára a mi szervezésünkben nem kerül sor, de látva sikerességét, várhatóan folytatódni fog ez a gyakorlat – mutatott rá a cseh nagykövet helyettese.

Pintér Attila, Magyarország belgrádi nagykövete is pozitívnak ítélte meg a szimulációs konferencia megszervezését, ugyanis, mint rámutatott, a fiatalok így beleélhetik magukat egy ország érdekeinek védelmébe, amikor arra is fény derül, hogy a diplomata tud-e kész érveket felhozni annak érdekében, hogy a nemzeti érdekeket megvédhesse. A zárórendezvényen az egyetemi hallgatók több kérdést is intéztek hozzá, elsősorban Magyarország és Szerbia viszonya érdekelte őket, valamint beszéltek a migrációs válságról, a gazdasági-politikai kérdésekről és oktatási, kulturális kérdésekről.

Az egyetemi hallgatók is pozitívan értékelték a diákkonferenciát. Kristýna Valentová, a Prágai Közgazdasági Egyetem hallgatója, a JDI tagja rámutatott, nem lát nagy különbséget a csehek és a szerb lakosság között, ezért is tartja fontosnak az ilyen, és ehhez hasonló projektumokat, ahol a hasonló gondolkodásmód, a hasonló kultúra megmutatkozhat. Emellett fontos kapcsolatokra tett szert, mint mondta, olyan fiatalokkal ismerkedhetett meg, akiket szintén érdekel a nemzetközi politika.

Mišel Zubenica, a belgrádi Politika Tudományi Kar hallgatója elmondta, az ilyen szimuláció rendkívül jó gyakorlat egy olyan hallgató számára, aki a diplomáciában szeretne érvényesülni, ugyanakkor fontos információkkal és ismeretekkel gazdagodhattak. Mint kiemelte, legfontosabbnak a dialógus kialakítását, és annak fenntartását találta.

Nagy Attila, az újvidéki Jogi Kar végzős hallgatója a konferencia során szerezett információk jelentőségére, illetve a diplomáciában dolgozókkal való kapcsolatok kiépítésének lehetőségére hívta fel a figyelmet.

A budapesti Gyakorlati Diplomácia Társaság tagjaként érkezett Belgrádba Paschek Dániel és Shadeh Fadi. Paschek Dániel kiemelte, fontosak az ilyen szimulációs gyakorlatok, hiszen az ő generációjuk elmélyítheti az országok közötti megértést. Rámutatott, bár most még nem tudnak kihatással lenni a jelenlegi diplomáciai kapcsolatokra, mégis közvetlenül, vagy közvetetten ők lesznek azok, akik előbb-utóbb részesei lesznek az országuk politikájának, és ha a fiatalok már most közös nevezőre tudnak jutni, az a jövőben csak előremutathat. Shadeh Fadi hozzátette, a konferencia során is érdekes viták alakultak ki, és bár voltak olyan kérdések, amelyekben nehéz volt megállapodást kötni, mégis sikerült közös álláspontot megfogalmazni.

A diplomácia és a nemzetközi kapcsolatok iránt érdeklődő fiatalok találkozójának megszervezésében részt vett még a szlovák Euro-atlanti Központ és a varsói Közgazdasági Egyetem külügyi egyetemi klubja is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás