2024. július 17., szerda

A gazdaság fellendítése a szakképzésen át

Az iskolák és a vállalatok együttműködésében rejlő lehetőségekről tartottak regionális konferenciát Belgrádban

Az együttműködés az egyedüli megoldás arra, hogy áthidaljuk a vállalatok és az iskolák közötti szakadékot – emelte ki Srđan Verbić oktatási miniszter a Középszintű szakoktatás: az iskolák és a gazdaság közötti minőségi együttműködés elnevezésű regionális konferencia megnyitóján Belgrádban. Hozzátette, az iskolák és a gazdaság együttműködésének csakis a bizalom lehet az alapja.

– A szülőknek bizalmuk kell hogy legyen az iskolákban, hogy tudják, jó helyre küldik gyermeküket. A diákoknak bízniuk kell abban, hogy tanulmányaik befejezése után a szakmájukban dolgozhatnak majd. A munkaadóknak bízniuk kell az állam irányítóiban, hogy kellő támogatást nyújtanak ahhoz, hogy fiatal szakembereket neveljenek ki. Ahhoz, hogy bizalmat tudjunk kiépíteni, jó példára van szükségünk. Léteznek jó tapasztalatok a közszféra és a magánszféra együttműködésére – mutatott rá az oktatási miniszter.

Johannes Eigner, Ausztria belgrádi nagykövete is azt hangsúlyozta, hogy csak a gazdaság és az iskolák együttműködésével lehet felvirágoztatni a gazdaságot az országban. Elmondta, Ausztria számos pozitív példát tud ezen a téren felmutatni, de a cél a példa bemutatása, nem pedig annak teljes átültetése az oktatási rendszerbe, hiszen minden államnak a saját lehetőségeihez mérten kell alkalmaznia ezt a fajta együttműködést.

Marko Čadež, a Szerbiai Gazdasági Kamara elnöke azt hangsúlyozta, hogy szükség van a fiatal szakemberekre. Sőt pozitív példával is rendelkezik az ország, ami az iskolák és a gazdaság együttműködését illeti. Ezt az együttműködést egy meghatározott rendszerbe kellene helyezni. Már most 700 jogi személy kapcsolódna be a fiatalok gyakorlati képzésébe. Ahhoz, hogy mindez sikeresen működhessen, több törvény módosítására van szükség, illetve motiválni kell a vállalatokat is, hogy minél többen kapcsolódjanak be ebbe a rendszerbe, és tapasztalatszerzési lehetőséget adjanak a fiatal szakemberek számára.

Monika Mott, a Szerbiát, Bosznia-Hercegovinát és Montenegrót felölelő regionális konferencia szervezője, az osztrák Kulturkontakt oktatással megbízott vezetője felhívta a figyelmet, hogy bár a régióban az oktatási rendszerek különbözőek, régióban kell gondolkodni, révén, hogy gyakran közös érdek fedezhető fel, és a gondok is hasonlóak. Figyelmeztetett azonban arra, hogy csak olyan tapasztalatot kell a tantermekbe bevinni, amelyet kivitelezni is lehet, hiszen csak azzal lehet a szakképzést fejleszteni.

A kétnapos regionális konferencia során a régió pozitív tapasztalataival, az oktatási újításokkal, valamint a szakiskolák és a gazdaság együttműködési lehetőségeivel és formáival ismerkedhettek meg a résztvevők.