2024. november 24., vasárnap

Bugarszky Istvánra emlékezve

A VIII. Kárpát-medencei Kémiatáborba Magyarországról, Erdélyből és Kárpátaljáról is érkeztek résztvevők

Izgalmasabbnál izgalmasabb előadások, látványos kísérletek és sokszínű kísérőprogramok várták az érdeklődőket a hétvégén Zentán az idei, sorrendben nyolcadik Kárpát-medencei Kémiatáborban, amelyet a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és az InGenium Alapítvány közösen hívott életre. A rendezvény szervezői ezúttal a hetvenöt évvel ezelőtt elhunyt, zentai születésű kémikus és egyetemi tanár, Bugarszky István emléke előtt tisztelegtek.

– A Kárpát-medencei kémiatábor története egészen 2007-ig nyúlik vissza, amikor az általános iskolás diákok azt kérték tőlünk, hogy hívjunk életre számukra egy olyan tábort, amelynek középpontjában a kémia áll. Később azonban rájöttünk, hogy nem elegendő az, ha csupán kísérleteket mutatunk be a diákoknak, mert komolyabb szakmai előadásokra is lenne igény részükről, ezért egyrészt egyre több neves előadót is meghívtunk a rendezvényre, másrészt a résztvevők körét is igyekeztünk bővíteni, és ennek hozadékaként vált Kárpát-medenceivé a kémiatábor – magyarázta lapunknak nyilatkozva Szórád Endre, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium kémiatanára, a tábor fő szervezője, aki elmondta, minden évben igyekeznek valamilyen aktuális eseményhez vagy évfordulóhoz kötni a rendezvényt, s ez az idén sem volt másként: ezúttal a hetvenöt évvel ezelőtt elhunyt, zentai születésű kémikus és egyetemi tanár, Bugarszky István emléke előtt tisztelegtek. A fő szervező örömének adott hangot annak kapcsán, hogy a táborba a Kárpát-medence több régiójából is érkeztek diákok, illetve kísérőtanárok, hiszen a vajdaságiak mellett magyarországi, erdélyi, valamint az idén első ízben kárpátaljai résztvevői is voltak a rendezvénynek, amelynek elsődleges célja a kémia és általában a természettudományok népszerűsítése a fiatalok körében.

A pénteki tábornyitót követően Urbán Hodik Marianna kémiatanár Bugarszky István, a méltatlanul elfelejtett vegyész címmel tartott előadást, majd Élmény a kémia! címmel kvízt szerveztek a résztvevőknek, Sponták Anett kémiatanár vezetésével. Szombaton Tari László helyismeret-kutató Bugarszky István – a vegyész élete és munkássága; Kecsenovity Egon PhD hallgató Bevezetés a fotoelektrokémiába; dr. Meszlényi Gábor Arrhenius felfedezésétől a mágikus savakig; Anitics Tamás Msc. vegyészhallgató Királis kromatográfia; Mátéffy Kornél Msc. vegyészhallgató A korrózió elleni védelem egy zöld példája; Székvölgyi Zoltán Szétválasztási műveletek a vegyiparban – Rektifikáció, illetve Rektifikáció az iskolaudvarban; dr. Mándity István Sztereokémia és alkalmazása peptidkémiában és gyógyszerkutatásban; Bencsik Blanka, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium tanulója Peptidszintézis folyamatos áramú reaktorban; dr. Róka András Kalózkémia, illetve „Az életerő trükkjei” kísérletekkel; Pósa Vivien Bsc. vegyészhallgató Rákellenes fémkomplexek a gyógyászatban és a kutatásban; Rozsnyik Szabolcs egyetemi hallgató Neurodegeneratív betegségek genetikai vizsgálata; Szvoreny Viktor, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium tanulója pedig Szén nanocső erdő növesztés vezető felületen, egyszerűen és gyorsan címmel tartott előadást, illetve foglalkozást a tábor résztvevőinek, akiknek a természettudományokban való elmélyülés mellett arra is lehetőségük nyílt, hogy jobban megismerjék térségünk értékeit és nevezetességeit, hiszen a tábor zárónapján az aracsi pusztatemplomhoz, valamint Óbecsére és Törökbecsére is ellátogattak, és saját bevallásuk szerint ezúttal is maradandó élményekkel gazdagodhattak a Kárpát-medencei kémiatáborban, ahová – mint mondták – a következő években is szívesen visszatérnek majd.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás