A sokakat megosztó kérdés, miszerint lesz-e újra iskolaköpeny vagy ahhoz hasonló iskolai formaruha, tavaly ősz óta foglalkoztatja az általános iskolák és középiskolák vezetőségét, tanulóit és a szülőket. Mladen Šarčević oktatási miniszter korábban úgy nyilatkozott, támogatja a ruhadarab újbóli bevezetését. A diskurzusban eddig megfogalmazott markáns véleménykülönbségek és kételyek azt tükrözik, kétséges, hogy hazánkban működőképes-e egy olyan intézkedés, ami nem tudja hatékonyan szavatolni a társadalmi különbségek megszüntetését, ráadásul újabb költségeket is jelent az érintettek számára.
Sziveri Béla, a temerini Kókai Imre Általános Iskola igazgatója nem ért egyet az iskolaköpeny tervezett bevezetésével:
– Mi ezzel a témával akkor foglalkozunk, amikor megkapjuk a hivatalos értesítést. Körülbelül tíz évvel ezelőtt a szülői tanácsban néhányan felvetették az uniformis ötletét – a minisztérium már akkor is beszélt róla, de óriási ellenállásba ütközött a dolog, a szülőkből heves tiltakozást váltott ki. Személy szerint ellenzem az intézkedést: plusz kiadást jelent, akár a szülőknek, akár az iskolának kell ezt finanszírozni. Úgy gondolom, az uniformis bevezetése nem tudná megszüntetni a megkülönböztetést: ha mindenki egyforma köpenyben van, de az egyik diák elővesz egy több száz euró értékű mobiltelefont, hiába a köpeny. Nem a szociális különbségeken van a hangsúly, hanem azon, hogy az öltözködés terén elszabadult a pokol, különösen a középiskolákban. A lányok nagyon kihívóan öltözködnek, szinte divatbemutatókat tartanak. A mi iskolánkban azonban ez nem jellemző, a szabályzatunk tiltja a sminkelést, a hajfestést, és szerintem alapvetően a házirenddel, a viselkedési és öltözködési szabályok letisztázásával kellene kezdeni.
Varga Lázár Valéria, az újvidéki József Attila Általános Iskola igazgatóhelyettese lapunknak elmondta, iskolájukban a diákparlament még jóval a minisztériumi leirat megérkezése előtt foglalkozott a témával:
– Meghirdettünk egy pályázatot, amire a gyerekek ötletes, divatos egyenruhatervekkel jelentkeztek, a legjobbakat meg is jutalmaztuk. A bevezetéshez a szülők tanácsának jóváhagyása is szükséges, előbb össze kell hívni, nekünk pedig ki kell dolgoznunk a szülők és a diákok részére is egy kérdőívet, amelyben kikérjük a véleményüket. Az iskola tanulóinak szociális összetétele eléggé változatos, a diákok egyharmada szegényebb családból származik, így nem mindenki engedheti meg magának azt, hogy megvegyen egy ilyen formaruhát. Üdvözöljük a kezdeményezést, mert mostanra nagyon elfajult a divathajsza, nehéz lesz viszont lebonyolítani, hiszen nem tudni, ki fogja ezt finanszírozni.