A Vajdasági Magyar Diákszövetség decemberben választott új elnökségének tagjai tegnap évértékelőt tartottak, ahol a 2016-os év eredményei mellett ismertették az idei terveket. Sóti Attila, a szövetség elnöke kiemelte, az elmúlt másfél évben a VaMaDisz nem tipikus diákszervezeti tevékenységet folytatott, hanem társadalmi jelentőségű kérdésekkel foglalkozva igyekezett komolyabb civil szervezetté válni. Ennek érdekében együttműködnek a Magyar Nemzeti Tanáccsal, a Tartományi Kormány több hivatalával és magyarországi államtitkárságokkal, munkájukat azonban a pozitív visszajelzések mellett kritikák is érték. Hozzátette, az elmúlt időszak bizonyítja, hogy a VaMaDisz esetében nincs szó politikai elköteleződésről, kizárólag arról, hogy az eredményességük növelése érdekében szükségük van a szakpolitikai együttműködésre a pozícióban lévőkkel. Örülnek a Bölcsészettudományi Kar épületére felhelyezett többnyelvű táblának, és a Többnyelvű feliratokat minden egyetemi karra elnevezésű projektjükkel szeretnék elérni, hogy más karokra is hasonló feliratok kerüljenek ki, emellett akár alapvető információk is hozzáférhetőek legyenek a kisebbségi nyelveken. Hangsúlyozta továbbá, szeretnének több szórakoztató programot szervezni a hallgatóknak és bevonni ezekbe az Európa Kollégium lakóit is. Azt tapasztalták, a szemléletváltás óta egyre többen érdeklődnek a VaMaDisz iránt, amelyhez hozzájárul a szabadkai Vajdasági Ifjúsági Fórummal való együttműködés is.
– A VaMaDisz közel húszéves fennállása óta talán tavaly zárta az egyik legsikeresebb évet: minden eddigi programunkat megtartottuk és fejleszteni tudtuk, de indítottuk új projekteket is. Elég komoly ügyet is felvállaltunk: a jogvédést a többnyelvűség területén és a többnyelvű felvételi vizsga szempontjából. A szervezetünk tavaly kiérdemelte a Kárpát-medencéért Nívódíjat, ami méltán bizonyítja, hogy a teljesítményünk elérte a csúcspontját. Az idei évben megpróbáljuk meghonosítani a magyarországi diákszervezeti kultúrát Vajdaságban. Úgy gondoljuk, a vajdasági magyar egyetemistákat érintő ösztöndíjrendszerben reformokra van szükség: a Vajdasági Ifjúsági Fórummal közösen készítettünk erről egy akciótervet is, amit átadtuk a megfelelő intézményekben, és el is kezdtük a tárgyalásokat, hogy az idei év második felében már egy teljesen új rendszerben jelenjenek meg az ösztöndíjak – összegezte tevékenységüket Sóti Attila.
Molnár Gergely alelnök elmondta, a Jogtudományi Kar ügyét érintő legutóbbi tárgyaláson a VaMaDisz kezdeményezte az ügyvezető bíró leváltását, ugyanis részrehajlást érzékeltek nála, az ezzel kapcsolatos döntést azonban még várják. Ismertette továbbá az idén induló karrieriroda tervét, mivel több irányból kaptak olyan visszajelzéseket, hogy szükség mutatkozik a motivációs levél, az önéletrajz- és a pályázatírási ismeretek szélesebb körű terjesztésére. A jelek szerint a magyar nyelvű karrier- és diákközpont új irodája novemberre el is készül, ahol a jelentkezők különböző személyes tréningeken, karriertanácsokon vehetnek majd részt.
Apró Alekszandra szabadidős programfelelős bemutatta a VaMaDisz közelgő eseményeit: március 2-án Tavaszkezdő dorbézolás vizsgák nélkül elnevezéssel bulit tartanak az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban, a hamarosan sorra kerülő Diáknapok keretében sportesemények és kreatív programok várják majd az egyetemistákat, emellett 2017-ben is társszervezői a július közepére tervezett XV. Vajdasági Szabadegyetemnek.
Somorai Hermina külügyi kapcsolattartó beszélt a Kárpát-medence egészére kiterjedő, a Példakép Alapítvánnyal együtt indított vállalkozásalapítási képzéssorozatról, valamint arról is, hogy a múlt héten a VaMaDisz tagjai részt vettek a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáján is, melynek tavaly októberben lettek tagjai, legutóbb pedig szavazati jogot is kaptak.
Az elnökség tagjai egyetértettek abban, hogy a környezetünkben tapasztalható kilátástalanság és az elvándorlás negatív hatásai erősen érezhetőek az itteni fiatalok körében is, ezért nehéz őket ösztönözni, azonban a VaMaDisz igyekszik segíteni nekik, hiszen értük van.