Melyik fiatal nem álmodozik arról, hogy Európa egyik uniós országába utazzon? De mi céllal? Sok pénzt keresni? Megtalálni magát az önkéntes munka során, és/vagy valami hasznosat tenni a közösségért?
Ha 17–30 éves fiatal vagy, két hónaptól egy évig részt vehetsz egy-egy ország helybeli projektjeiben az Európai Önkéntesszolgálat (European Youth Portal) volontőrjeként, miközben személyesen is fejlődsz és ismerkedsz az új országgal, a szokásaival és nyelvével. Hát nem remek lehetőség?
Az Európai Önkéntesszolgálat ugyanis része az Erasmus+ programnak, amely célja, hogy a nemzetközi cserében és az arra vonatkozó tevékenységekben a fiatalok nem szokványos formában tanuljanak. Ez az önkéntesszolgálat a volontőr munka vállalásával kívánja bátorítani őket arra, hogy bekapcsolódjanak a társadalomba, és abban aktívan részt vegyenek, ami növeli későbbi munkavállalási esélyüket, és kimutathatják szolidaritásukat más emberek iránt.
Milena Milošević, az Európai Önkéntesszolgálat (European Youth Portal, szerbül: EVC, azaz Evropski volonterski servis) munkatársa, fiatal pszichológus 11 hónapig önkéntes munkát vállalt egy pozsonyi, nem kormánypárti szervezetben.
– Néhány évvel ezelőtt az ágyon ültem, s úgy éreztem, valóban szeretnék valahová elmenni. Teljes szívből arra vágytam, hogy valahová elutazzak, és lehetőleg ne kelljen visszajönnöm. Aztán véletlenül megértettem, hogy elmehetek egy évre úgy, hogy nekem valaki fizeti az utat, az egészségügyi biztosítást, a szállást, élelmezést, zsebpénzt, és hogy külföldön olyasmivel foglalkozhatok, amit szeretek.
Az Európai Önkéntesszolgálat nem szakmai gyakorlatot kínált, de utólag elmondhatom, nekem azt is jelentette. Mivel letettem a vizsgáimat, fiatal pszichológusként látni akartam, mit jelent az emberekkel való munka, amelyről az egyetemi évek alatt elsősorban sok elméleti ismeretet szereztem. Megtörténik ugyanis az emberrel, hogy amikor abba a helyzetbe kerül, hogy valójában dolgoznia kell, akkor nem tudja, hogyan kell. Ezért elhatároztam, hogy elvállalom a nagy kalandot. Komoly munka előzte meg: mintegy két hónapba tellett, mire megírtam a projektumot, az önéletrajzomat és a motivációs levelet.
Mi a kulcsmondata egy motivációs levélnek?
– A pályázónak tudnia kell, hogy valójában mit akar, és amit akar, azt nagyon kell akarnia. Minden rajtad múlik! Én egy oldal terjedelemben megírtam, ki vagyok, mit szeretnék. Fontos, hogy ne legyen sablonos a levél. Például az ember megírhatja, hogy örül, hogy egy olyan egyetemen fog tanulni, amelynek híres könyvtára van. Mindenkinek javasolom, hogy komolyan olvassa el annak a munkának a leírását, amelyet el akar vállalni.
A volontőrmunkához mennyire fontos az angol nyelvtudás szintje?
– Különféle munkával foglalkozó emberekkel ismerkedtem meg: a cirkuszban fellépő bohócoktól kezdve egészen azokig, akik a hajléktalanok befogadóközpontjában vállaltak munkát. Nem szükséges semmilyen tanúsítványt fölmutatni a nyelvtudás szintjéről. Fontos egyszerűn el tudni beszélgetni az emberekkel. Aki megnyeri a projektet, az általában ingyenes online vagy fizetett nyelvtanfolyamot kap, amelynek segítségével feltalálja magát, vagy nyelvtanárra bízzák.
A nyelvtudás szintje egyébként a munka leírásától függ. Ha valaki a fiatalok kérdésével foglalkozó irodában kíván dolgozni, akkor bizonyos szinten beszélnie kell angolul. Én elég jól tudtam angolul, amikor elvállaltam, hogy egy szervezetben különféle programokat szervezzek gyermekek, testi-lelki fogyatékos gyerekek számára, s időnként ennek keretében munkakampuszokban vegyek részt. Munkám során keresztül-kasul beutaztam, és megismertem Szlovákiát, a szlovák nyelvet már kezdtem megérteni, és sok barátra tettem szert.
Naponta mennyi szabadidőre számíthat a fiatal?
– Amikor az ember aláírja a szerződést, megtudja, hogy hetente 35-től 40 órát kell dolgoznia, a helyszínen megtapasztalja, ez valójában 6-7 óra a szervezéstől függően. Én februártól áprilisig általában tíztől ötig láttam el különböző adminisztratív munkákat az irodában, a fénymásoló gép kezelését, az Excel program használatát tanultam, májustól szeptemberig pedig munkakampokat és programokat vezettem, utána az elvégzett munkát, programokat értékeltem.
Egyéni szempontból elégedettség, öröm a hozadéka ennek az önkéntesmunkának. És mit kap a fiatal szakmai szempontból?
– Számomra sokat jelentett, hogy tizenegy hónap alatt lehetőségem volt foglalkozni gyerekekkel, tinédzserekkel, felnőttekkel és idős emberekkel, egyszóval minden korosztállyal. S ha ilyen munkatapasztalattal jelenik meg a fiatal a (leendő) munkaadója előtt, ez előnyt jelent a számára. Az ember tanúsítványt kap az elvégzett volontőrmunkáról, de ennél sokkal lényegesebb, hogy meglátszik rajta a tapasztalat, amikor elmegy a munkainterjúra, mert egészen másképpen gondolkozik, mint gondolkozott az önkéntesmunka előtt.
Böngésszük az önkéntesprogramokat a http://europa.eu/youth/evs-databasa és a http://www.mis.org.rs/vss/pages/sr/volonterski-program/dugorocno-volontiranje/evropski-volonterski-servis.php honlapon. Az adatbázisban több mint ötezer projekt van, amely lehetőséget ad megpályázni 2 hónaptól 12 hónapig terjedő önkéntesmunkát nem kormánypárti, külföldi szervezetnél. Kereséskor elég beírni a kulcsszót, amely a minket érdeklő témakörre vonatkozik, például gyerekek, környezetvédelem, művelődés, kulturális örökség, művészet, sport, ifjúsági szervezetek...
Ha viszont valaki úgy érzi, hogy az Európai Önkéntesszolgálat munkái számára túl hosszú ideig tartanak, tekintse meg a Mladi istrazivači Srbije (Szerbiai Fiatal Feltalálók) honlapján a szerbiai táborok kínálatát. Ezekbe a kampokba külföldről is érkeznek fiatalok. Már most ki lehet tölteni, hogy a jövő évben ki hová szeretne menni tíz-tizenöt napra. A hazai táborokban bele lehet kóstolni az önkéntesmunkába, és a hazai fiatalokon kívül ismerkedni lehet a külföldiekkel is, akik bekapcsolódnak e táborok tevékenységébe.)