2024. szeptember 13., péntek

„A kémia nem éli reneszánszát”

Beszélgetés Szórád Endre kémiatanárral, a Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért díj kitüntetettjével

A zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium kémiatanárát, Szórád Endrét diákjainak az elmúlt évek során elért kimagasló versenyeredményeiért nemrég kiváló versenyfelkészítő kategóriában Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért díjjal tüntette ki a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma. Mint mondja, a díj munkájának elismerésén kívül újabb kihívást is jelent számára, mivel további kitartó és odaadó munkára ösztönzi. Ezentúl is a természettudományok, ezen belül elsősorban a kémia megszerettetésére kívánja helyezni a fő hangsúlyt, amely tudomány szerinte jelenleg nem éli reneszánszát.

 Hogyan fogalmazható meg, mit jelent az Ön számára ez a rangos szakmai elismerés?

Minden elismerés kihívást is jelent egyben, mivel további kitartó és odaadó munkára ösztönzi az embert, ugyanakkor valamiféle irányelvet is mutat számára, hiszen ha szélesebb társadalmi körben is elismerik a tanárnak vagy a pedagógusnak a munkáját, akkor az azt igazolja, hogy jól végzi. Mindenképpen hozzátenném azonban azt is, hogy ugyan ez a díj személyre szóló, de a diákok nélkül, a nagybetűs Diákok nélkül nem kaphattam volna meg, ezért ezúton is szeretnék nekik köszönetet mondani mindazokért az eredményekért, amelyeket az elmúlt évek során elértünk.

 Azt mondta, a díj azt igazolja, hogy jól végzi a munkáját. Mire helyezi a fő hangsúlyt munkája során?

Elsősorban a természettudományok, illetve ezen belül a kémia megszerettetésére, a kémia ugyanis nem éli reneszánszát, nem tartozik a könnyű tantárgyak közé, éppen ezért nem is túlzottan populáris a fiatalok körében. Ennek érezzük is a hatását, hiszen egyre kevesebben választják ezt a tudományterületet akkor, amikor a továbbtanuláson gondolkodnak. Ezért próbálom a mindennapok kémiáján keresztül megszerettetni velük a kémia tudományát. A gyakorlatban több módszer is alkalmazható e célok megvalósítására. Jómagam továbbra is azt vallom, hogy a kémia a kísérletező tantárgyak közé tartozik, és bár a fiatalokat nagyon sokféle inger éri a mindennapok során, azok a kémiai kísérletek, amelyeket önállóan, tanári felügyelet mellett végezhetnek el, mindenkor magukkal ragadják őket. Persze nagyon sok más módszer is van, léteznek különféle virtuális laboratóriumok is, viszont úgy gondolom, azok nem tudják visszaadni azt az élményt, amelyet a kísérletek hatásainak a valóságban történő megtapasztalása nyújt számukra.

 Mennyire tartja fontosnak, hogy a diákok tisztában legyenek a kísérletek veszélyeivel is, hiszen gyakran találkozunk olyan esetekkel, amelyek során a fiatalok felelőtlenül bánnak a különféle vegyszerekkel, ami miatt nagy bajba kerülhetnek?

Amikor a diákok a középiskolába kerülnek, néhány óra azzal telik el, hogy felhívjuk a figyelmüket arra, minden kísérletben benne rejlik a veszélyforrás is, éppen ezért nagyon fontos, hogy mindig betartsuk a szabályokat és az előírásokat, hiszen ha azokkal tisztában vagyunk, illetve ha tudjuk, hogy mit miért csinálunk, akkor a kísérleteknek nem szabad veszélyeseknek lenniük. Minden alkalommal felhívom a figyelmüket arra is, hogy csakis szakember felügyelete mellett, csakis iskolai körülmények között szabad kísérleteket végezni, tehát semmiképpen sem olyan helyeken vagy olyan körülmények között, amelyek esetleg veszélyesekké tehetik a különféle folyamatokat, hiszen tudjuk jól, az ördög nem alszik.

 Úgy fogalmazott, hogy a kémia nem éli reneszánszát. Mennyiben specifikus a helyzet egy természettudományi gimnáziumban, mennyivel könnyebb ösztönözni a diákokat, mint más iskolákban?

Amikor a diákok az általános iskola befejezése után hozzánk kerülnek, már az első néhány hét során megmutatkozik, ki az, aki érdeklődik a kémia iránt, és ki az, aki nem. Azok, akik érdeklődnek iránta, nagyon hamar különféle pluszkérdésekkel fordulnak hozzám, amitől kezdve már sokkal könnyebb helyzetben vagyok, mert csupán egyengetnem kell az útjukat, folyamatosan újabbnál újabb kihívások elé állítva őket.

Ezek a kihívások pedig elvezetik őket a kiválóbbnál kiválóbb eredményekig, amelyek közül értelemszerűen nagyon nehéz lehet kiemelni néhányat, de mégis melyek azok, amelyekre a legbüszkébb?

Az első versenyeredményeim 2006-ban születtek meg, amikor még általános iskolában dolgoztam, a Curie Kémia Emlékversenyen, ami az első lépéseket jelentette ezen az úton. Ki kell emelni a Genius – Tehetséges Diákokért Mozgalom versenyt is, ahol szintén évről évre nagy sikerrel szerepelnek a diákjaink. Sokféle verseny van, és rövid idő alatt kikristályosodik, hogy melyik diáknak melyik megmérettetés felel meg a leginkább, hiszen minden verseny specifikus, mindegyikre másként kell készülni, mindig más dolgokra kell helyezni a hangsúlyt. A Tudományos Diákkörök Országos Konferenciáján és az Innovációs Versenyen is rendre sikeresen szerepelnek a diákjaim, de ha valamit mindenképpen ki kellene emelnem, akkor valószínűleg a Kémikus Diákszimpóziumot, illetve a Diákvegyész Napok rendezvényét emelném ki, azok ugyanis az olyan igazi kémiai versenyek, amelyek során a diákok a helyszínen kísérleteket kell bemutatniuk, meg kell magyarázniuk a különféle jelenségeket, amire mindig nagyon nagy lelkesedéssel szoktak készülni.

A jelentős események sorában ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a Kárpát-medencei Kémiatáborról sem, amelynek évről évre a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium ad otthont.

Az idén már hetedik alkalommal szerveztük meg a tábort, melyet ötödikként emlegetünk, mivel az első kettő még nem volt Kárpát-medencei. Nagyon büszkék vagyunk erre a rendezvényre, annak idején ugyanis a diákok kezdeményezésre jött létre, hiszen az általános iskolás diákok ötlete volt, hogy a téli szünetben mutassunk be különféle kísérleteket. Aztán arra gondoltunk, meghívunk néhány diákot a többi általános iskolából is, aminek köszönhetően 18–20 érdeklődő diák összejött. A tábort a következő évben is megszerveztük, majd időközben a Bolyaiba kerültem, ám az ötlet itt is táptalajra talált, igaz, némiképp túlnőve önmagát, hiszen már nem csak kísérleteket mutattunk be, hanem előadásokat is szerveztünk, amelyeket neves hazai és magyarországi szakemberek tartottak. Mostanra már háromnaposra terebélyesedett a Kárpát-medencei Kémiatábor, amelynek keretében már nemcsak egyetemi tanárok tartanak előadásokat, hanem az ipari szférában dolgozó szakemberek is, hiszen a budapesti Richter Gyógyszergyárból és a MOL Magyar Olajipari Részvénytársaságból is rendszeresen jönnek hozzánk előadók, és ezek a vállalatok támogatják is a rendezvényt.

A díj kapcsán azt mondta, az elismerésen kívül kihívást is jelent egyben, mivel további kitartó és odaadó munkára ösztönzi. Mindennek tükrében mik a legfőbb célkitűzései jelenleg?

Az oktatás során elvégzett munkán kívül céljaim között szerepel az is, hogy szeretném másokkal is megosztani azokat a tapasztalataimat, amelyeket a versenyekre való felkészülések során szereztem, szeretnék írni egy könyvet a kémián belüli tehetséggondozásról annak érdekében, hogy ha majd egyszer át kell adnom a stafétabotot, akkor az utódaimnak ne kelljen mindent teljesen az elejéről kezdeniük, hanem legyen mire építeniük. Remélem, hogy a sok jó diák közül lesz majd olyan, aki tovább fogja vinni mindezt! A volt diákjaim közül azt már többen is jelezték, hogy a kémiatábort mindenképpen szeretnék majd továbbvinni, de bízom abban, hogy az oktatásban is lesz majd megfelelő utánpótlás.

A diákjai által a közelmúltban elért versenyeredmények

Curie Kémia Emlékverseny 2009., 2011., Szolnok, – 9., 10. évfolyam, I. helyezés

TUDOK 2011 – Békéscsaba, kémia – I. helyezés, nagydíj

OTTDK, Budapest, 2011., 2012., 2013. – I. díj

MOL Junior Freshhh verseny, Bolyai TGK csapata – Legkiválóbb Iskola díj

Országos Minisztériumi Kémia Verseny, Niš – Szerbia, III. hely

KutDiák Poszterverseny 2011., 2012., 2013., – I. hely

Természettud 2010., 2011., 2012., 2013., Nagyszalonta – I. hely, II. hely

Genius verseny, Újvidék, 2011., 2012., 2013. – I. hely, II. hely, III. hely

Kémikus Diákszimpózium, 2013., Dunaszerdahely – I. hely

Az IESO 2011., a Földtudomány Diákolimpián az olaszországi Modenában a magyar csapat mentora volt – a magyar csapat tagjai két bronzérmet és egy különdíjat szereztek

Az SZTE TTIK Kutatóiskolája 2011/2012-es és 2012/2013-as tanév pályázatán diákjaival elnyerte a Kutatóiskola témavezetői címet

TUDOK 2012 – Vajdasági Regionális Konferencia, Ada – I. helyezés

Tantárgyháló, 2012., 2013., Szabadka – I. helyezés, III. helyezés