2024. november 25., hétfő

Négyszáznegyven magyar egyetemista otthona lesz majd a kollégium

A Magyar Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottsága az épülő Európa Kollégiumba látogatott, ahol a a jövő héten folytatódik a munka

– Amennyiben minden a legideálisabban alakul, akkor jövő tavaszra befejezzük az épületet, és őszre be is költözhetnek az egyetemisták – nyilatkozta Miavecz Béla magiszter, az Európa Alapítvány elnöke és az Európa Kollégium projektum vezetője pénteken, a Magyar Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának újvidéki látogatása során.

Az alapítvány elnöke a sajtónak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy az építkezés lelassulni kényszerült, mivel gondjai támadtak a fel- és az alvállalkozónak is. Megjegyezte azonban, hogy jelen pillanatban az új alvállalkozó kinevezésénél tartanak, és a tervek szerint a jövő héten tovább folytatódhatnak a munkálatok.

A Nemzeti Összetartozás Bizottságának delegációja fogadásán Miavecz úr köszöntőjében elmondta, hogy az épülő kollégium a délvidéki magyarság egyik legnagyobb szabású és legfontosabb befektetése, és hogy a négyszáznegyven tanuló befogadására képes egyetemistaotthon a vajdasági magyarság megmaradásának záloga, mivel az Újvidéken tanuló magyar ajkú egyetemisták – vagyis a jövő generáció értelmiségének – egy tető alá való tömörülését jelenti. Az alapítvány elnöke továbbá megjegyezte, hogy maga a kollégium addig lesz magyar kollégium, amíg magyar diákok lakják.

Említést tett az egyetemistaszálló tervezetének kezdeti szakaszairól is, megemlítette a különböző támogatásokat, amelyekre szert tett az alapítvány, és amelyek létfontosságúnak bizonyultak az építkezés megkezdéséhez és majdani befejezéséhez is. Megközelítőleg egy hétmillió eurós befektetésről van szó.

Tótápi Árpád János, az országgyűlési bizottság elnöke és a delegáció egyik tagja arra az újságírói kérdésre, hogy milyen stratégiákkal igyekszik majd a magyar kormány a jövőben – a választásokra való tekintettel – a külhoni magyarság projektumait segíteni, elmondta, hogy 2010 után változott a magyarországi nemzetpolitika, amely azt jelenti, hogy mind szimbolikus, mind kézzel fogható eredményeket illetőleg, és ugyanez a helyzet a határon túli magyarok helyzetével és terveivel kapcsolatosan. Hozzáfűzte, hogy továbbra is igyekszik segíteni az Európa Kollégium körüli teendőket a magyar kormány, és reményét fejezte ki, hogy jövőre együttesen lehetnek jelen az átadóünnepségen is.

Arra a kérdésre, hogy mennyire fontos az anyaországi politikumnak a kettős állampolgárság jóvoltából biztosított szavazati lehetőség a jövő évi választásokra nézve, a bizottsági elnök elmondta, hogy szeretné, ha a külhoni magyarok, akik rendelkeznek kettős állampolgársággal, éljenek szavazati jogukkal, hiszen ez egy történelmi jelentőségű lehetőség, amelyre 1918 óta nem volt lehetőségük. Kifejtette azt is, hogy a mindenkori magyar kormánynak és parlamentnek ezek után kötelessége, hogy figyelembe vegye a határon túl és a diaszpórában élő magyarság érdekeit, hiszen most már őket is képviselniük kell.

A delegáció látogatása során körbenézett a készülő épületeben. Megtekintették az épülő konferenciatermet, megnézték a már kész szobákat, valamint felmentek a felső emeletekre, ahonnan rálátni az egész városra.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás