– Hatalmas szimbolikával bír az a tény, hogy az egyetem új központi épülete épp a gazdasági válság ideje alatt kerül átadásra. Ennek üzenete az, hogy kézzel fogható fejlődés nincs fiatal, képzett értelmiség, és a tudományokba való befektetés nélkül – mondta dr. Miroslav Vesković, az Újvidéki Egyetem rektora a rektorátus épületének átadásán hétfőn, Újvidéken, az egyetemi városban. Az eseményen felszólalt még dr. Bojan Pajtić vajdasági kormányfő, dr. Dragoslav Petrović tartományi tudományügyi és technológiai fejlesztési titkár, valamint dr. Tomislav Jovanović oktatási, tudomány- és technológiai fejlesztésügyi miniszter.
Dr. Vesković kiemelte még, hogy az új épületbe való beköltözés egy új éra kezdete, vagyis az Újvidéki Egyetem második ötven évének megkezdése. Emellett a rektorátusi épülettel Újvidék és a tartomány egy új fontos központtal bővül, egy nemcsak tudományos, de művészeti központtal is.
Bojan Pajtić is kiemelte az új objektum fontosságát, hiszen, mint ahogy azt mondta, az oktatásba és a tudományokba való befektetés a legkifizetődőbb beruházás Vajdaságra és egész Szerbiára nézve is.
Tomislav Jovanović felszólalásában megjegyezte: az, hogy a rektori épület elkészült, a gyümölcsöző együttműködés iskolapéldája, valamint egy kiváló befektetés, hiszen az oktatásba és a tudományokba való beruházás előfeltétele annak, hogy kompetens, jó szakemberekkel rendelkezzen az ország a jövőben, akik majd átvehetik az ország vezetését, és akik talán majd képesek lesznek jobb munkát végezni elődeiknél.
Dragoslav Petrović rámutatott arra, hogy az építkezés hosszú szünetelése alatt alkalmuk nyílott átfogalmazni azt, hogy tulajdonképpen mi minden is lesz majd a rektorátus épületében. Ennek gyümölcseként most az objektum nemcsak az egyetem adminisztrációs központja, hanem a tudomány és a felsőoktatás központi épülete Vajdaság Tartományának.
Az Újvidéki Egyetem központi épülete 5000 négyzetméter alapterületű, amelyből 2000-et irodák foglalnak el, 300-at az egyetemi könyvtár részére tartanak fenn, 200 négyzetméter a kiállítási terület, valamint még közel 1000 négyzetméter egyéb tevékenységekre van előirányozva, amelyek között szerepel egy 180 ülőhelyes amfiteátrum is.
Egyébként magát az épületet 1995-ben kezdték építeni, majd a következő év szeptemberében, amikor már állt az objektum váza, leálltak a munkálatok. Mindez így maradt egészen 2011-ig, amikor is az év áprilisában újra elkezdődött az építkezés. Az új rektorátusi létesítmény építkezési munkálatai négymillió eurót tettek ki, amelyből 150 millió dinárt (kb. 1,5 millió eurót) a tartományi kormány biztosított, míg a maradék pénzt az Európai Befektetési Bank hiteleiből fedezték, valamint további másfél millió euró érkezett a Felsőoktatási intézmények infrastruktúráinak fejlesztése elnevezésű projektuma keretein belül, multimediális és informatikai berendezésekre, az Európai Unió jóvoltából.