Mégsem mentesülnek az iskolák a közbeszerzési eljárás alól, amikor osztálykirándulásokat szerveznek. Ugyanis az iskolák a költségvetés felhasználói, így kötelesek közbeszerzési pályázatokkal realizálni az osztálykirándulásokat, jelentették ki a minisztériumban. Az iskolák még várják, hogy pontosan mi fog változni, és mennyiben fog változni valami a közbeszerzési eljárás lefolytatásának módjában, de arról már tudnak, hogy valószínűleg a korábbiakkal ellentétben nem több havi lefizetésre, hanem a szülőknek egy részletben és 45 napon belül ki kell fizetniük a kirándulás összegét.
A szabadkai Majsai Úti Általános Iskolában – lévén nagy iskoláról van szó, és így a kirándulások költségei is magasak, hiszen sok gyerekről van szó – eddig is közbeszerzési eljárással szervezték az osztálykirándulásokat. Tóth Szilvia igazgatónő elmondta, amennyiben az iskolával kötik a szerződést az utazási irodák, akkor az iskolák kötelesek 45 napon belül kifizetni a teljes összeget, mert az iskoláknak kötelességük rendezni a számlát, így nem lehet szó több havi részletben való fizetésről.
Az osztály csak akkor tud kirándulni menni, ha az osztály jelentős hányada, mintegy 80 százaléka menni szeretne, tehát csak akkor lehet elindítani az egész folyamatot, ha megfelelő számú diák menne kirándulni. Hogy hogyan is zajlik a közbeszerzési eljárás, azt is az igazgatónő mondta el nekünk.
Miután begyűjtöttük a szülők előzetes nyilatkozatait, hogy menne-e a gyerek kirándulni, kiválasztunk egy tanári testületet, ők határozzák meg, hogy a tananyaghoz illően hova menjenek kirándulni a diákok, fontos, hogy a kirándulás korrelációban legyen a tanultakkal. Amikor ez megvan, hogy melyik osztály hova megy, mit néz meg és körülbelül mennyibe kerülne, akkor ezt előterjesztjük a szülőknek. A szülők egy előzetes nyilatkozatot kitöltenek, hogy ez érdekli őket. Ezután megjelentetjük a nyilvános pályázatot, erre legalább három pályázónak kell jelentkeznie. Amikor jelentkeznek a pályázó utazási irodák, akkor a szülők képviselői, az iskola jogásza, az iskola bérelszámolója, az igazgató, valamint a pályázatra jelentkezett utazási irodák képviselője részt vesz egy gyűlésen, ekkor nyitják ki a pályázati anyagokat. Majd az utazási irodák képviselői elhagyják a termet, és a szülők döntenek arról, hogy melyik utazási iroda pályázatát fogadják el. Így teszünk minden osztály esetében, elsőtől nyolcadikig minden osztály esetében ez lezajlik külön-külön, hiszen minden osztály esetében az adott osztály szülői közössége dönt – hallottuk Tóth Szilviától, aki azt is elmondta, hogy a szülők nem mindig a legolcsóbb ajánlatot szavazzák meg, mert az a tapasztalat, hogy leginkább helybeli utazási irodát választanak, és az is fontos, hogy milyen autóbusszal szállítják a gyerekeket.
Különböző iskolák szülői tanácsába tartozókat kerestünk meg, s a szülők is elmondták, hogy valóban egyik legfontosabb szempont, hogy milyen autóbusszal utaznak a gyerekek, valamint az is fontos szempont, hogy hol, milyen körülmények között szállásolják el a gyerekeket. Az egyik szülőtől arról is hallhattunk, hogy náluk az iskola vezetősége előre megmondja, melyik utazási irodát válasszák.
Mint a szülők mondták, eddig öthavi részletfizetésre is volt lehetőség, hiszen egy részletben nehéz lenne kifizetni a nagyobb összegű kirándulásokat, egy belgrádi kirándulás akár 10 ezer, a Tarára az osztálykirándulás 17–18 ezer dinárba is kerülhet. A több havi részletfizetés ellenére is megtörténhet, hogy a szülők nem tudnak elkülöníteni pénzt a kirándulásra, félő, hogy az egy részletben való kifizetéssel csökken azoknak a száma, akik osztálykirándulásra mennek.
Szabadkán nem sok utazási iroda foglalkozik osztálykirándulások szervezésével, az egyik közülük a SAM utazási iroda. Nemanja Motić, az iroda munkatársa elmondta, évek óta foglalkoznak osztálykirándulások szervezésével, irodájuk egyik alapvető tevékenysége ez. Az iskolák által előkészített közbeszerzési eljárásokon vesznek részt.
– Az eddigiekhez hasonlóan ezután is legalább három utazási irodának kell jelentkeznie a pályázatra. Azt gondolom, hogy nem lesz ezzel probléma, hiszen az iskolák már gyakorlottak ebben. Lehet, hogy most több lesz a papírmunka a közbeszerzési eljárás lefolytatásában, de nem lesz túl nagy erőfeszítés. Az iskola dönti el, hogy hova utazzanak a diákok és mit nézzenek meg, mi segítséget tudunk nyújtani a fakultatív programok kínálatával. Eddigi tapasztalataink szerint jó az együttműködés az iskolákkal. Számunkra fontos, hogy jó legyen a turistavezető, az utasszállító, és jó legyen a program. Amit most realizálunk, az a nyolcadikosok kirándulása. Ősszel mennek, de ez a pályázat még tavasszal került kiírásra, tehát ezt még a régi rendszer szerint bonyolítjuk. Az új szerint valószínűleg majd tavasszal jelennek meg a pályázatok, valószínűleg kevés iskola teszi ezt meg most – hallottuk a turisztikai iroda munkatársától.