Útmutató a népi hagyományok nevű választható tantárgy tanításához címmel egynapos képzést szervezett az általános iskola alsós tagozatain, magyar nyelven tanító pedagógusok számára a Magyar Nemzeti Tanács. A képzésen bemutatták a népi hagyományok nevű választható tantárgy programját és az elméleti előadások mellett gyakorlati foglalkozást is tartottak a résztvevőknek, akik CD-n gazdag anyagot kaptak e tantárgy minél sikeresebb tanításához. Ám Raffai Judit néprajzkutató – aki a tantárgy programját ismertette – arra is felhívta a figyelmet, hogy ezen anyag mellett a pedagógusok járjanak nyitott szemmel, ismertessék meg diákjaikat a saját példák segítségével a saját környezetük néphagyományaival is.
– A hagyományaink tudatosítása egyik legfontosabb dolgunk. Vajdaságban sokan fel is ismerték ennek fontosságát, amit az is bizonyít, hogy sok iskolában ezt választották a választható tantárgyak közül. Ez a képzés gyakorlatilag egy programot, egyfajta tanmenetet mutat be, amelyet a Kiss Lajos Néprajzi Társaság keretében készítettünk el és azt próbáltuk elmondani, hogy hogyan lehet ezt a tantárgyat úgy tanítani, hogy a vajdasági hagyományokon alapuljon és a gyerekek ne tehernek hanem természetesnek érezzék a népi hagyományokkal való foglalkozást – mondta Raffai Judit.
Az óbecsei Cseszák-Bezzegh Julianna már évek óta tanítja ezt a tantárgyat. Mint hallottuk, Óbecsén nagyon ápolják a hagyományokat, sok gyerek vesz részt különböző hagyományápoló foglalkozásokon, sok rendezvényt tartanak, így szerencsésnek érzi magát az a pedagógus is, aki a népi hagyományok tanításával foglalkozhat.
– Igazán úgy teljesedhet ki az ember, ha ismeri a gyökereit, hagyományait is. Az is fontos, hogy otthon is beszéljenek a hagyományokról, hiszen a gyerek az iskolában tanultakat akkor tudja igazán alkalmazni, ha például a Mikulás ünnepe nem csak a csizma kikészítéséből, a karácsony nem csak a fenyődíszítésből áll, hiszen oly sok mindent lehet még elmondani, megismertetni ezzel kapcsolatban is – hallottuk a tanítónőtől.