2024. november 23., szombat

Az (együtt) éneklés öröme

A A zenei nevelés az egész személyiség fejlődésére hat, és semmihez sem fogható élményt nyújthat

A zenei nevelés a kisgyermekkortól kezdve az emberré válás kihagyhatatlanul fontos része. Az egész személyiség fejlődésére hat a zenei nevelés, építi a lelket, fejleszti a képességeket, ismeretterjesztő, és ami a zenei nevelés elsődleges célja: élményt nyújt. Semmihez sem fogható élményt ad a közös éneklés, a közös körjátékok, a közös mondókázás, tapsolás. Ezt tapasztalták meg azok a tanítók is, akik részt vettek az MNT által szervezett A zenei nevelés szerepe a kisiskolások mindennapjaiban elnevezésű képzésen, amelyen Gállné Gróh Ilona énektanár, karvezető, a Ringató zenei nevelés kitalálója tartott sok énekléssel, körjátékkal, mondókázással, visszhangjátékkal, ritmusgyakorlatokkal és sok hasznos tanáccsal gazdagított előadást Szabadkán. Megtudhattuk például, hogy milyen korosztálynak milyen mondóka, milyen dal felel meg leginkább, példákon keresztül mutatta be, hogy egy-egy dalt mire lehet használni az adott korosztálynál a nevelésben.

Gállné Gróh Ilona azonkívül, hogy rögtön a foglalkozás kezdetén közös éneklésre csábította a tanítókat, a helyes testtartásra és a szép hangformálására is felhívta a figyelmet. Hangsúlyozta, hogy egy tanítónak nem csak énekórán kell ügyelnie a hangok szép megformálására. Azt sajnálattal hallotta, hogy nálunk egy héten csupán egy zeneóra szerepel az órarendben, hiszen a zenei nevelés ennél nagyobb teret érdemelne.

– Az éneklés, az énekes játékok nagyon jó fegyelmező eszközök is. Jól lehet együttes munkára szoktatni a gyerekeket, és arra is, hogy megtanulják figyelemmel meghallgatni egymást – hallottuk Ilonától, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyerekek számára értékes dalanyagot kell választani,

– Ahogyan a gyerekeinknek igyekszünk megválogatni az értékes ételeket, úgy a szellemi táplálékkal is ezt kell tenni. Zenei, irodalmi szempontból is igyekezzünk a jót adni. Már Kodály is az igényességre nevelt. A mulandó, hirtelen felkapott, majd gyorsan eltűnő gyerekslágereket jó lenne kerülni, és az időtálló értékek felé fordulni, a hagyományainkban gyökerező dalok felé, vannak azonban értékes komponált gyerekdalok is, sőt, megismertethetjük más népek értékes dalait is, hiszen számos nem magyar eredetű dalnak van magyar szövege is. A kicsi gyerekeknek még nincs kialakult ízlésvilága, rajtunk áll, hogy milyen szellemei táplálékot nyújtunk nekik.

Az egész napos képzésen szó esett a zenei nevelés főbb irányelveiről, a zenei nevelés módszereiről, a zenei nevelés személyiségformáló erejéről is, és az elmélethez kapcsolódó gyakorlati példák, a játék- és daltanulás sem maradt el. A szabadkai foglalkozás után ma Zentán, szerdán pedig Óbecsén folytatódik a képzéssorozat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás