A tanulási nehézségekkel küzdő, pontosabban a diszlexiás, diszgráfiás és diszkalkuliás tanulók segítésére alakult meg Szabadkán a Jogi Egyesület, amelynek célja, hogy e nehézségekkel küzdő diákokat és szüleiket kapcsolatba hozza a szakemberekkel. Jasminka Grunčić elnökségi tag és Barašić Brigitta aktív tag hangsúlyozták, hogy nem az oktatást, nem a pedagógusokat okolják, sőt, senkit sem okolnak, egyszerűen csak szeretnék a részképesség-zavarokkal küzdő gyerekeket és szüleiket segíteni, ugyanis azt, hogy tanulási gondjaik vannak, egyedül nem tudják megoldani.
– Ezekre a gyerekekre sokszor mondják, hogy lusták vagy buták, pedig nagyon is okosak lehetnek, csak másképpen értenek meg dolgokat, másképpen kell tanulniuk – mondták az egyesület tagjai – Szükség van a szülőre és a pedagógusra, aki felismeri a zavart, de igazi segítséget az erre szakosodott szakember nyújthat. Kapcsolatba léptünk ilyen szakemberekkel és igyekszünk a szülőket, a gyerekeket kapcsolatba hozni velük, nem megkerülve, hanem együttműködve az iskolákkal. A szabadkai Majsai úti iskolával már el is indult az együttműködés. Közös erővel kell felfedezni a problémát és közös erővel kell segítséget is nyújtani. Intő jel lehet például, ha a gyerek nehezen tudja megkülönböztetni a jobbat a baltól, a fentet a lenttől. Ma már másképp és talán később is fedezzük fel a diszlexiát, hiszen míg régebben többet kellett például könyvet olvasni az információkért, addig ma már sok információ sokszor inkább adiovizuális formában érkezik. Mi nem vagyunk szakemberek, a mi célunk, hogy egyesítsük a szakembereket egy helyen és informáljuk a szülőket.
Az egyesület több szakembert is felkeresett, legtöbbjük vállalta az együttműködést és vannak, akik ők maguk keresték fel az egyesületet. Az egyesületnek több ötlete is van, különböző foglalkozásokat szerveznének, például színészeti szakkört, zenés, rajzos fejlesztő foglalkozásokat a szakemberek segítségével, de egyelőre még nincs irodahelyiségük.
Az egyesület a Meixner Ildikó-féle módszert propagálja. A Jogi Egyesület öt tagja részt is vesz a gyógypedagógus nevét viselő magyarországi Meixner Alapítvány most kezdődő képzésén, ahol ezt öt alapelven alapuló módszert fogják elsajátítani. Májusban már lesznek olyanok, akik ezzel a módszerrel tudnak majd dolgozni akár a saját iskolájukban, akár az egyesületen belül. A képzésen az egyesületből egy pszichológus, egy logopédus, egy óvónő, egy tanítónő és egy magyartanár vesz részt a magyarországi képzésen. A képzés magyar nyelven zajlik, magyarul tanulják meg a módszert, de az egyesület törekedni fog arra, hogy adaptálják a szerb gyerekekhez is, ez pedig nem lehet egyszerű fordítás, hiszen ehhez figyelembe kell venni a nyelvi sajátosságokat is.
Az egyesülettel kapcsolatba lehet lépni a jogicentar@gmail.com e-mail címen vagy az egyesület Facebook-oldalán.