2024. november 23., szombat
A JÖVŐ ÉRTELMISÉGIEI

„A tudás lehetőségét itt is tálcán kínálják, csak el kell venni”

A szabadkai kórház fiatal orvosa csak tapasztalatgyűjtésért hagyná el az országot, de visszatérne

Dr. Druzsek Gabriella patológus lesz. A fiatal bajsai lány Újvidéken tanult az Orvostudományi Karon, most a szabadkai kórház patológiai és anatómiai diagnosztikai osztályán dolgozik. És nem is gondolkodott azon, hogy ne itt tanuljon és ne itt éljen.

– Kezdetektől az volt a fejemben, hogy nekem itt kell egyetemet végeznem. Eléggé lokálpatrióta vagyok. Eszembe se jutott, hogy például Magyarországon tanuljak. Sokan azért mennek Magyarországra, hogy anyanyelvükön tanuljanak. Amikor sokat küszködtem az egyetemen az első években, akkor eszembe jutott, hogy mennyivel könnyebb lenne, ha az anyanyelvemen tanulhatnék. Szerbül minimális szinten beszéltem, és így mentem el az egyetemre – meséli Gabriella.

 A képzés minőségével elégedett voltál?

– Azt gondolom, hogy mindenhol tálcán kínálják a tudás lehetőségét, személyfüggő, hogy ki mennyit vesz el. A lehetőség itt is adva van. Itt is nagyon jó professzorok, szakmai tekintélyek vannak. A hat év alapképzés után fél év gyakornoki időszak következett. Ez arra jó, hogy belerázódjunk a gyakorlatba, szembesüljünk a kihívásokkal, és aktiváljuk az elméleti tudásunkat. Utána államvizsgázunk. Áprilisban kezdtem a szakosodást. Az volt a szerencsém, hogy a patológia a szívem csücske, és a patológia hiányszaknak számít Szerbiában, úgyhogy az egészségügyi minisztérium segítette azokat, akik hiányszakokat választanak, így mi előbb elkezdhettük a szakosodást. A nem hiányszak szakosodásához két év általános orvosi praxis után lehet pályázni. Körülbelül egy évet dolgoztam a sürgősségin és a patológián mint általános orvos, ezután kaptam meg a szakosodást a patológiára. Most az első szemesztert teljesítettem, ezt az általános részt itt tudom teljesíteni Szabadkán, utána még három évet Újvidéken és Kamenicán kell lennem.

 Utána te leszel a szabadkai kórház patológusa?

– Nem csak én, de az a cél, hogy igen, én legyek az egyik.

 Miért éppen a patológia?

– Az emberek úgy képzelik el, hogy a patológus áll a boncasztal mellett, és szabdal. Márpedig ez a patológiai munkának csak minimális része. Az emberek például a biopszia eredményét az orvosuktól hallják, és nem tudják, hogy ez az eredmény a patológustól érkezik. A patológus dolgozza fel, ő készít mikroszkópos preparátumot, és megvizsgálja az anyagot. A patológia az emberi szervezet nagyon sok területére kiterjed, így nem válik unalmassá a munka sok év után sem. És családbarát, hiszen délelőtt dolgozunk, nincs éjszakai ügyelet, nincs behívásos munka. Ugyanakkor nagy felelősséggel járó munka.

Az is fontos, hogy a szakmai szintet fenntartsuk, képezzük magunkat. A licenc megtartásáért kötelező is pontokat gyűjtenünk, előadásokon, képzéseken, szemináriumokon, kongresszusokon kell részt venni.

 Nem akarsz elmenni az országból, de arra gondolsz-e, hogy bizonyos időre kimenj külföldre is tapasztalatot gyűjteni?

– Igen, ebben gondolkodom. Mivel ugye ismerem a magyar nyelvet, és a patológiában a magyarországiak világszínvonalúak, ezért nem ártana kicsit megnézni, hogy hogy csinálják ezt ők. De utána mindenképpen visszajönnék.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás