2024. november 23., szombat

Magyarságismereti kérdések

Záróakkordjához érkezett a Külhoni magyar kisiskolások éve program

Magyarságismeret címmel dr. Tarján Gábor néprajzkutató, antropológus, egyetemi tanár előadásában magyarságismereti képzést szervezett Szabadkán a Magyar Nemzeti Tanács a Külhoni magyar kisiskolások éve program keretében a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával. A pedagógus- továbbképzésen részt vett Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár is, aki elmondta, nagyon fontosnak tartották megszólítani a határon túli kisiskolásokat. Tavaly ez az óvodák megszólításával kezdődött, jövőre pedig a felsősök programjaival folytatódik. Mint mondta, nagyon jól együtt tudtak működni a külhoni magyar pedagógusszervezetekkel, hiszen akkor tudnak igazán segíteni, ha megkapják az információkat a szakmai szervezetektől, ők tudják, hogy hol kell igazán segíteni. Répás Zsuzsanna a résztvevőket köszöntő beszédében hangsúlyozta, hogy az iskoláknak, a pedagógusoknak mennyire fontos szerepük van, hiszen olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája.

A magyarságismereti képzésen mintegy 40 iskolából több mint 150 pedagógus vett részt. A pedagógusok a képzésen egy módszertani csomagot is kaptak, amely a differenciált oktatásban, a tehetséggondozásban, művészeti nevelésben, az óvoda és az iskola közötti zökkenőmentes átmenetben segíti a tanítókat, tanárokat. Ezen szakterületek módszertani anyagai kerülte bele a csomagba.

Mint Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár elmondta: a már említett módszertani csomag is egyfajta reflektálás azokra az igényekre, amelyeket a szakmai szervezetek említettek. Ezek hiányára a külhoni szakértők hívták fel a figyelmet.

– Amikor személyes felelősségünkre és feladatainkra gondolunk, érdemes megfogadnunk Assisi Szent Ferenc szavait: Kezdd a szükségessel, folytasd a lehetségessel, és rövidesen a lehetetlent is megteszed! A Kárpát-medencei anyanyelvi oktatási adatok ismeretében kimondva vagy kimondatlanul e bizakodás szellemében tesszük a dolgunkat. Ne hagyjuk magunkat elcsüggedni és küzdjünk gyermekeink boldogulásáért! – hallottuk Répás Zsuzsannától.

Dr. Tarján Gábor nemrég könyvet írt Magyarságismeret – népismeret, hagyományismeret, néprajz címmel, s előadásában is kitért arra, hogy a népi kultúra jelen van-e a mindennapjainkban, hogyan használhatjuk a népi kultúra értékeit a mindennapokban, az oktatásban. Arra is felhívta a figyelmet, hogy fontos a saját környezetünk ismerete, a családunk története és a környezetünk szokásai is. Ezáltal juthatunk közelebb önmagunk megismeréséhez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás