2024. november 23., szombat

Tanulj Dániában!

Tandíjmentes továbbtanulás, nemzetközi diploma – ezt kínálja a dán állam

Dániában ingyenes az oktatás, és a dán kormány lehetővé tette, hogy az Európai Unió tagországaként más uniós országok állampolgárai is tandíjmentesen tanulhassanak a dán oktatási intézményekben. Ez a lehetőség immár a vajdasági fiataloknak is elérhető, amennyiben rendelkeznek magyar állampolgársággal.

Csiszár Anna, aki vállalta, hogy kapcsolattartó személyként Vajdaságban igyekszik népszerűsíteni ezt a lehetőséget, elmondta, Magyarországon tavaly a legtöbb szakon bevezették a tandíjat, így a dán tandíjmentes továbbtanulás, egyúttal egy nemzetközi szintű diploma sokak számára vonzó lehet, s immár a vajdasági fiatalok is élhetnek ezzel a lehetőséggel.

– A dán nyelv elég nehéz, ezért azokra a fiatalokra fókuszálunk, akik rendelkeznek angol nyelvtudással, az oktatás pedig angol nyelvű szakokon folyik. Jelentkezhetnek olyan végzős középiskolások, akik szeretnének továbbtanulni, de olyanok is, akiknek már korábban megvolt az érettségi vizsgájuk. A jelentkezőknek négy feltételnek kell eleget tenniük, mégpedig rendelkezniük kell magyar állampolgársággal, ellenkező esetben az oktatás tandíjköteles, legalább B2-es szintű angol nyelvtudás szükséges, ezt egy tesztírással ellenőrizzük, meg kell legyen az érettségijük, illetve szükséges az anyagi háttér is az induláshoz, ugyanis bár nincs tandíj, de a megélhetés nagyon drága. Számításaink szerint havi 700–800 euróra van szüksége a hallgatónak, még akkor is, ha másokkal közösen bérel lakást, és szerényen költ. Viszont lehetősége van kisegítő munkát találni, heti tizenöt órát engedélyeznek is, és aki tíz órát dolgozik hetente, az még állami támogatást is kaphat. Úgyhogy csupán azt az időszakot kell áthidalni, amíg a diák nem talál munkát – magyarázta Csiszár Anna.

A továbbtanulási program Dánia több városában folyik és mintegy húsz oktatási intézmény kapcsolódott bele. Különféle szakokra lehet jelentkezni, így gazdasági és pénzügyi, informatikai és műszaki szakra, valamint formatervezés, azaz designer, bio-technológiai, tanári és környezetvédelmi szakra, s ezen belül még számos szakosodási lehetőség van. A dán oktatási rendszerben a BSc fokozattal, vagyis főiskolával is megszerezhető a master végzettség, és a tanulmányok befejeztével szinte biztosan munkát is kap.

– Az oktatási rendszerük olyan, hogy a hallgatók projekteken dolgoznak cégek számára, tehát nagy gyakorlati tudást is szereznek, s ha jól végzik a feladataikat, akkor előbb-utóbb munkaajánlatot is kapnak. Dániában egyre kevesebb a fiatal, kevés gyerek született húsz-huszonöt éve, és pár év múlva nem lesznek, akik által a nyugdíjakat fizetni tudná az ország. Tehát, ha fenn szeretnék tartani azt a jólétet, amiben most vannak, akkor munkaerőre van szükségük. Lehet persze az is cél, hogy valaki egy kis időt külföldön töltsön, tökéletesítse az angol nyelvtudását, ugyanis nincs sehol kikötve, hogy Dániában kell maradni, és le kell dolgozni a tandíjat, de aki esetleg tartósan ott képzeli el a jövőjét, az dán nyelvleckéket is vehet, a dán állam ugyanis két évig ingyenesen biztosítja a nyelvtanulást is.

A jelentkezési határidő március 15-e, azzal, hogy több iskola esetében is lehetséges a későbbi bejelentkezés is, amennyiben még nem töltötték fel a létszámot. Ezenkívül vannak keresztféléves képzések is, azokra ősszel kell jelentkezni.

A programról a www.studyindenmark.hu internetes oldalon lehet bővebben olvasni, de Csiszár Annánál is lehet jelentkezni a 064/27-35-939-es telefonszámon vagy a studyindenmark.serbia@gmail.com e-mail címen is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás