2024. július 16., kedd

„Hitelessé tenni a megemlékezést”

„Evődik velődig” címmel mutatta be pénteken az újvidéki Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéke az 1848-as forradalom emlékére megrendezett ünnepi műsorát, a kar mozitermében. A megemlékezésen dr. Bence Erika egyetemi rendkívüli tanár előadását (Portrék, képek, történetek. A szabadságharc délvidéki eseményei naplók regények tükrében), valamint a tanszék Kreatív Műhelyének műsorszámát láthatták a részvevők. Az utóbbi Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról c. verseinek parafrázisaiból állt össze, amelyet a tanszék hallgatói készítettek.

Dr. Csányi Erzsébet egyetemi tanár és tanszékvezető az újságíróknak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy a tanszék számára március tizenötödike nem csak ünneplés és megemlékezés, hanem egyúttal egy szakmai kihívás is, hiszen az irodalom és a művészetek eszközeivel kell minden évben hitelessé tenniük az évfordulót. Ahhoz pedig, hogy ezt elérjék, évről évre folyamatosan újabb kifejezésmódszerekkel formálják meg az ünnepi műsort.

Dr. Bence Erika egyetemi tanár három vajdasági magyar regényt, illetve naplót mutatott be, amelyeken keresztül azt szemléltette, hogy hogyan valósul meg a fiatalok forradalmi gondolata a 1848-ban. Maga a forradalom is a fiatalokhoz kötődik, akik 1848-ban úgy érezték, hogy képtelenek tovább tűrni az akkori körülményeket, szabadságra vágytak, és tettek is érte. Bence Erika előadása egyébként Vajda János – Egy honvéd naplója, Herczeg Ferenc – A hét sváb, valamint Baloghy Imre – A paplak históriája műveken keresztül szemléltette a szabadságharc délvidéki történéseit.

A műsor folytatásában a részvevők a Kreatív Műhely már említett műsorát láthatták. A produkció Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról c. versének parafrázisait tartalmazta, amelyet a hallgatók, zene és multimediális eszközök segítségével adtak elő. A műsorszámról egyébként elmondható, hogy a forradalom akkori kérdéseit illetve problémáit gyakorlatilag a mai kor számára aktuális köntösbe bújtatták a hallgatók. A produkciót Horváth Ágota, Kanyó Fruzsina, Lábadi Dávid, Magyar Klementina, Maletaški Krisztina, Nagy Judit, Pásztor Kicsi Gergely, Ristić Anita, Rizsányi Attila és Surányi Emese adták elő.