2024. szeptember 12., csütörtök
KÖZÖS ÍRÓASZTALUNK

Hozzászólás A kisérettségi vizsga margójára című levélhez

Tisztelt Szerkesztőség!

Egyetértve dr. Sörös Lászlóval, valahol a lelkem mélyén én is úgy érzem, hogy a magyar ajkú diákok, bizonyos szinten, hátrányban vannak a szerb ajkúakkal szemben. Már az első osztálytól kezdve, hetente három órával többet ülnek az iskolapadban, mint társaik. Mindenki jól tudja, hogy miért van ez így, és ez még nem minden! Nyolcadik végén jön a kisérettségi! Na, ekkor rúgunk rajtuk még egyet! Olyan feladatsort kapnak magyar nyelv és irodalomból, hogy még az iskolapad is kirügyezik tőle!

Valójában, ezek a kérdések arra szolgálnak, hogy visszatükrözzék a nyolc év alatt elsajátított tudást, de nem! Úgy vannak összeválogatva, hogy még véletlenül sem tudják rájuk a válaszokat! Drága tesztkészítők! Ezek a gyerekek nem felvételi vizsgát írnak a tehetséggondozó gimnáziumban vagy a Magyar Tanszéken, hanem záróvizsgát a nyolc év tananyagából! Nem vagyok biztos benne, hogy ezek azok a kérdések, amelyeket egy nyolcadikos diáknak feltétlenül tudnia kell magyar nyelvből! Nagyon sok közülük 3 éves szakképzőbe iratkozik, vagy valamelyik szakközépiskolába, és egy kevesen a gimnáziumban folytatják tanulmányaikat.

A mostani kérdések között egy sem vonatkozik a helyesírás legalapvetőbb és legfontosabb szabályaira, pedig az fontosabb, mint az, hogy idegen szóval hogy mondunk ilyen-olyan kifejezéseket. Azért van az, hogy amikor befejezik az általános iskolát, fele még fogalmazni sem tud, és amit leír, helyesírási hibáktól hemzseg!

Aztán itt vannak a kérdések irodalomból. Fel kell ismerni a tantervben előírt összes szövegek címét és szerzőit?! Miért? Ugyanabban a tantervben az is benne van, hogy mely művek a kötelezőek és melyek az ajánlottak. Miért kell mindet fejből tudni? Ott vannak a magyar irodalom klasszikusainak művei, azt kell tudni! Ilyen hozzáállással, a következőkben már kérni fogják a kortárs írók és költők neveit és műveit is!

Nagyon remélem, hogy jövőre olyan személyek fognak részt venni a kisérettségi feladatainak összeállításában, akik az általános iskola falait nem csak kívülről látják!

Külön üdvözlöm a tesztkészítő három személyt és tanácsadóikat, és köszönet nekik e kiváló záróvizsga eredményért!

Jó lenne, ha ezzel a témával a Magyar Nemzeti Tanács is foglalkozna!

 Fehér Klára, Óbecse