Az egyetemi hallgatók hétfőn Nišben és Kragujevacon tüntettek, kedden Belgrádban és Újvidéken adtak hangot elégedetlenségüknek, valamint Szabadkán is felvonultak. Belgrádban megközelítőleg kétezer hallgató gyűlt össze. Képviselőik átadták követeléseiket a minisztérium képviselőinek, de a két fél nem jutott megegyezésre. Szerdán Novi Pazarban folytatják a tüntetést, majd pedig várhatóan hétfőn egy újabb, nagyszabású megmozdulás lesz a fővárosban.
Kedden a közlekedési rendőrök már fél 12 után lezárták Belgrádban a Nemanjina utcát. Először a Slavija felé vezető két sávot, majd pedig a teljes útszakaszt a Slavijatól egészen a minisztérium épületéig, mivel mintegy 2000 egyetemi hallgató vonult a Slavijatól végig a minisztérium épületéig, hogy átadja a követeléseit az oktatási miniszternek. „Harcolunk, hogy tanulhassunk!”, „Mi »letisztázzuk« az évet, ők kiürítik a zsebeinket!”, „Vízi felsőoktatás” – ilyen és ehhez hasonló transzparensekkel, síppal, dobbal hívták fel magukra a figyelmet, közben pedig azt skandálták, hogy „Najjači smo, najjači, mi smo studenti” (A legerősebbek, a legerősebbek vagyunk, hisz egyetemi hallgatók vagyunk), vagy a „Lopovi!” (Lopók!) és a „Neveruj!” (Ne higgy!) felkiáltással mondták el a véleményüket. Miután a minisztériumok épülete előtt, a Nemanjina 22. alatt megálltak, és a politikum hozzáállását véleményezték, Danilo Jeremić, a Szerbiai Egyetemek Hallgatóinak Konferenciájának (SKONUS) elnöke újra elmondta követeléseiket, majd többedmagával bevonult az oktatási minisztériumba, ott a miniszter tanácsadója, Milovan Šuvakov és Zorana Lužanin, az oktatási miniszter segédje fogadta őket. Megközelítőleg egy órán keresztül tárgyaltak, de megállapodás nem született.
– Mi is a saját álláspontunk és a miniszter képviselői is a saját álláspontjuk mellett maradtak. A minisztérium képviselői továbbra is kitartanak amellett, hogy a felsőoktatási törvénymódosítások az oktatás minőségének javítását szolgálják. Szerintünk pedig egy olyan törvény, amely minden évben módosul, nem járul hozzá a minőségi oktatáshoz, és a hat vizsgaidőszakkal nem rontunk mi sem ezen a minőségen, egy új törvényre lenne szükség – emelte ki Danilo Jeremić a tanácskozás után.
– Azt az ígéretet kaptuk, hogy a minisztérium képviselői szerveznek majd egy találkozót az oktatási miniszterrel, ezen természetesen megjelenünk majd. Nagy valószínűséggel csütörtökön az egyetemi szervezetek képviselőivel is leülünk, hogy megbeszéljük, hogyan tovább, de várhatóan október 13-án egy nagyszabású tüntetésre kerül sor, amikor nem a minisztérium előtt gyűlünk össze, hanem a kormányépületnél – mondta.
Az Újvidéki Egyetemen a rektori hivatal előtt tartották meg kedden a tiltakozó megmozdulást. Mint ismeretes, a tiltakozás szervezői a Szerbiai Egyetemek Hallgatóinak Konferenciája (SKONUS) és az állami egyetemek hallgatói parlamentjei. A hallgatók elégedetlenek az elfogadott felsőoktatási törvénnyel, elsősorban az abszolvensi időszak megszüntetésével és a vizsgaidőszakok számának csökkentésével. A követelések között szerepel, hogy a 2014/2015-ös tanévben hat kötelező vizsgaidőszak legyen, ne pedig öt, valamint hogy azok az egyetemi hallgatók, akik a 2010/2011-es és a 2011/2012-es tanévben iratkoztak be, még egy évig megtarthassák az állami költségvetés terhén való tanulási jogukat, mint ahogy ez eddig is volt. A hallgatók azt is követelik, hogy azoknak az egyetemistáknak, akik nem fejezik be határidőre tanulmányaikat, ne szűnjön meg a hallgatói státusuk, illetve a 2015/2016-os tanév végig meghosszabbítsák számukra ezt. – Most írom be a negyedik évet, és nyilván nem fogom tudni letenni az összes vizsgámat egy év alatt. Ha ez bekövetkezik, akkor önköltségre kerülök. Korlátozni akarják, hogy egy hallgató hány évig lehet abszolvens. A vizsgaidőszakok számát hatról ötre, majd négyre akarják csökkenteni, az abszolvensek számára pedig még kevesebb vizsgázási lehetőséget akarnak biztosítani – nyilatkozta az egyik hallgató. |
Marko Pavlović, a Belgrádi Egyetemi Hallgatók Szövetségének elnöke rámutatott, a bolognai oktatási rendszerről az elmúlt években bebizonyosodott, Szerbiában megvalósíthatatlan.
– Nem a hallgatók a rosszak. Inkább azt kellene feltárni, hogy mely egyetemi karok milyen mértékben alkalmazkodtak a bolognai oktatási rendszerhez, miből és mi módon finanszírozzák magukat, továbbá az egyetemi hallgatók milyen mértékben leterheltek, és milyen szakirodalomból tanulnak – hívta fel a figyelmet Marko Pavlović.
A minisztérium képviselői viszont nem értik, hogy miért tüntetnek az egyetemi hallgatók, amikor a felsőoktatási törvény módosítást már egy hónapja elfogadta a parlament.
– A törvénymódosítást szeptember 10-én fogadta el a parlament. Éppen ezért nem értem, hogy miért most elégedetlenek a hallgatók. A minisztérium ajtaja mindig nyitva áll az egyetemi hallgatók előtt, akkor is fogadtuk volna őket, ha nem ilyen módon nyilvánítják ki elégedetlenségüket – hangsúlyozta Milovan Šuvakov.
– Azt gondolom, hogy a törvényeket végre tiszteletben kellene tartani és nem kibúvókat keresni, csakhogy valaki olyan gondokat oldjon meg, amelyekre már régen megoldást kellett volna találni – mondta a tanácsos.
Zorana Lužanin úgy véli, az egyetemi hallgatók belátják, hogy a követeléseik nem eléggé megalapozottak, és a szorgalmas hallgatók visszaülnek a padokba.
– Nem sikerült megállapodásra jutni, de nagyon sok mindenben megegyeztünk, például abban, hogy a felsőoktatás minőségének javításán mindkét félnek dolgoznia kell. A minisztérium álláspontja, hogy a megvalósított módosítások éppen a minőség javítását szolgálják. Mi minden döntésünket a rendelkezésünkre álló adatok alapján hozzuk meg, de a tárgyalófeleink nem tudnak felmutatni egy valós érvet sem, miért kell elfogadnunk a követeléseiket. Továbbra is a bolognai oktatási rendszer mellett maradunk. Teljesen más történet, hogy milyen mértékben sikerült az egyetemeknek bevezetniük, de továbbra is az európai oktatási színtéren szeretnénk maradni – mondta Lužanin. Hozzátette, a minisztérium minden törvénymódosítási kezdeményezést megvitatott, és érvekkel alátámasztva fogadta el vagy utasította vissza a javaslatokat. Így tett a SKONUS júniusban eljuttatott javaslatával is.
Az egyetemi hallgatók elégedetlenek voltak a tárgyalással, így a tanácskozás után ennek is hangot adtak – „uá”-val véleményezték a megállapodás eredményeit, és abban egyeztek meg, hogy mindenképpen érvényesíteni fogják követeléseiket. Délután 3 után oszlott fel a tömeg.
Nyitókép: Újvidéken is tiltakoztak az egyetemisták (Fotó: Dávid Csilla)