2024. július 17., szerda

Tüntettek az oktatásügyi dolgozók

A tanügyi dolgozók nem hagynak fel a tiltakozással, január 26-ára nagyszabású összejövetelt terveznek Belgrádban

Hétfőn több mint 1000 oktatásügyi dolgozó tüntetett Belgrádban. A Nikola Pašić térről a kormány épülete elé vonultak, ott átadták követeléseiket, majd pedig az oktatási minisztérium elé mentek, azt szerették volna, hogy a miniszter fogadja őket, de erre nem került sor. A minisztérium adatai szerint hétfőn az iskolák mintegy 12 százalékában volt teljes vagy részleges munkabeszüntetés, az oktatási intézmények 35 százalékában pedig 30 perces órák tartásával folytatódott a pedagógussztrájk. Vajdaságban néhány iskola kivételével mindenütt 30, illetve 45 perces órákat tartottak, és az értesítőket is megkapják a diákok.

Hétfőn Belgrádban a tanügyi dolgozók azért vonultak az utcára, hogy rámutassanak, nem elégedettek azzal, ahogy az oktatási minisztérium bánik velük. A tanügyi dolgozók már hatodik hete tiltakoznak harmincperces tanórákat tartásával az általános és középiskolák jelentős hányadában. Mivel a több mint egy hónapja tartó tárgyalásoknak nincs semmilyen eredménye, így nagy valószínűséggel több szerbiai iskolában nem zárják le a félévi osztályzatokat, és nem lesz értesítőosztás sem.

– Az elmúlt hetekben csak ígérteket kaptunk, hogy a megszorítások által megtakarított összeget a tanügybe fogják fektetni, javítva ezzel a munkakörülményeket az iskolákban. Most pedig, miután lecsökkentették november elsejével a fizetéseinket, 7500 dináros egyszeri támogatást kínáltak, hogy felhagyjunk a tiltakozással. A 2014-es és a 2015-ös évre ez 513 dinár csupán havonta. Visszautasítottuk. Követeljük, hogy az állami tartalékokból 2015-ben fizessék vissza azt az összeget, amit levontak a fizetésünkből – mondta tegnap Belgrádban, a Nikola Pašić téren összegyűlt mintegy másfél ezer tanügyi dolgozó, egyetemi hallgató és a tanárokkal szimpatizáló polgárok előtt Slobodan Brajković, a Szerbiai Tanügyben Dolgozók Szakszervezetének elnöke.

Slobodan Brajković felrótta Milovan Šuvakovnak, az oktatási miniszter tanácsadójának, annak ellenére, hogy soha nem dolgozott a tanügyben, mégis fegyelmi eljárással fenyegeti a tanügyi dolgozókat.

Miodrag Sokić, a Belgrádi Gimnáziumok Fórumának elnöke is azt hangsúlyozta, olyan miniszterek kerültek az oktatás élére, akiknek korábban semmilyen kapcsolatuk nem volt az oktatási törvényekkel.

– Alig, hogy megismertetjük a minisztereket a törvény előírásaival, már jön valaki más. Azt el kell mondanom, hogy a tüntetés alatt, a teljes munkabeszüntetés miatt a legsúlyosabb büntetésként az iskolaigazgató a napidíj megvonását ítélheti meg, de fegyelmi eljárásra nincs törvényes lehetőség – intézte kioktató szavait nyilvánosan Srđan Verbić oktatási miniszterhez Sokić. Hozzátette: – Már hónapok óta hazudoznak a minisztériumban. Pénzt ígért az egyik és a másik miniszter is, de maga a kormányfő is. Ennek ellenére, levontak a fizetésünkből. Következő lépésként a kollektív szerződéstől akarnak bennünket megfosztani. A szakszervezetek elfogadták a kollektív szerződések szövegét, ám azt gyanítjuk, hogy a szakszervezetek tudta nélkül akarnak utólagos módosításokat végrehajtani, ami – attól tartunk – nem lesz kedvező a tanügyi dolgozókra nézve. Mint elhangzott, a kollektív szerződések aláírására az ígéretek szerint január 15-én kerülne sor, azzal, hogy az oktatási minisztérium arra kérte a tanügyi dolgozókat, hogy még ma hagyjanak fel a tüntetéssel. De mivel a tanügyi szakszervezeteknek nincs bizalma a minisztérium képviselőiben, a tüntetést folytatják.

Dragan Matijević, a Szerbiai Tanügyi Dolgozók Uniójának elnöke elégedetlenségének adott hangot, hogy a 280 belgrádi iskolából alig másfél ezren jöttek össze a téren. Majd kiemelte, az ország területén több mint 300 iskola teljes munkabeszüntetéssel csatlakozott a tüntetéshez. Hozzáfűzte, szinte naponta csatlakoznak egyre többen az elégedetlen tanügyi dolgozókhoz, így január 26-án Marš na Beograd (Menettel Belgrádra) elnevezéssel országos tüntetést tartanak majd a fővárosban, hogy nyomást gyakoroljanak az ország vezetőire.

A tömeges megmozdulásnak Tomislav Živanović, a Függetlenség Szakszervezet oktatásügyi ágazati szakszervezetének elnöke is hangot adott. Mint mondta, az egyetlen termék, amit Szerbia kiszállíthat, az a tudás és a szakértelem. Meg is teszi, így évente 32 ezer fiatal hagyja el az országot.

– Ezért nem lehet a tanügyet okolni, egyedül a kormány, a korábbi és a jelenlegi, hibáztatható. Ha nem tudják a fiatalokat itthon tartani, kormányozni az országot, nem kellene magukba nézniük, és feltenni maguknak a kérdést, hogy megérdemlik-e azt a helyet, ahol most vannak? – mutatott rá Živanović.

Tegnap tájékoztatták az összegyűlteket a sztrájkbizottság legutóbbi döntéséről is, amelyet mind a négy reprezentatív tanügyi szakszervezet támogatott, mely szerint azok a tanárok, akik tüntetnek, nem kötelesek a lezárt osztályzatokat jóváhagyó osztálytanácsi üléseken részt venni. Erre az általános oktatásról, valamint a középiskolai oktatásról szóló törvény is lehetőséget ad, a törvény ugyanis megszabja a tüntetés alatti munkakötelezettségeket, ám az osztálytanácsi ülésen való részvételre nem kötelez.

Az összegyűltek tegnap a téren megtartott beszédek után a kormány épülete elé vonultak, ott átadták a szakszervezet sztrájkbizottságainak követeléseit, majd pedig az oktatási minisztérium elé mentek, ahol azt szerették volna, hogy a miniszter csatlakozzon a tanárokhoz.