2024. november 25., hétfő

Nyelvében él a nemzet

Tematikus szaktábort tartottak a tornyosi általános iskolás diákok számára
A fiatalok saját bevallásuk szerint nagyon élvezték a számukra szervezett foglalkozásokat (Máriás Endre felvétele)

A fiatalok saját bevallásuk szerint nagyon élvezték a számukra szervezett foglalkozásokat (Máriás Endre felvétele)

Nyelvében él a nemzet címmel tartottak tematikus szaktábort csütörtökön és pénteken a Stevan Sremac Általános Iskola Tömörkény István kihelyezett tagozatán, Tornyoson. A programsorozat az önazonosság-tudat megerősítését és a magyarság szellemi értékeinek megismerését szolgálta.

A Nyelvében él a nemzet című tematikus szaktábor keretében a diákok különféle műhelymunkákon vehettek részt, amelyek keretében a néphagyományokkal kapcsolatos, valamint a nyelvi, az irodalmi, a szövegértéssel kapcsolatos és a kommunikációs ismereteiket is bővíthették. A program célja a gyermekeknek a magyar hagyományokkal és kultúrával kapcsolatos látókörének bővítése, valamint az önazonosság-tudatának fejlesztése volt, amit a szervezők a korosztályi sajátosságokat is szem előtt tartó módszerek alkalmazása révén kívántak megvalósítani. A tematikus szaktábor munkájába összesen huszonöt tornyosi általános iskolás diák kapcsolódott be, akiket a szervezők előzetes kreativitásmérés alapján válogattak ki.

– A projektumban összesen huszonöt diák vett részt, igyekeztünk tehetséges gyerekeket összeválogatni, akiket külön kreativitásméréssel mértünk. Ötödik és hatodik osztályos tanulókról van szó, és ami nagyon fontos, az az, hogy a szociálisan hátrányos helyzetű gyermekeket is igyekeztünk beválogatni a projektumba, annak érdekében, hogy ők is részeseivé válhassanak ezeknek a foglalkozásoknak. A programsorozat keretében öt foglalkozás zajlott le, öt különböző előadó vezetésével, akik különböző tehetségterületeket érintettek az általuk vezetett foglalkozások során – hangsúlyozta Perpauer Attila, a Stevan Sremac Általános Iskola Tömörkény István kihelyezett tagozatának igazgatóhelyettese, illetve az intézményben működő Tehetségpont koordinátora. – Az iskolánk már 2009 óta Tehetségpontként működik, és igyekszünk minél nagyobb arányban részt venni nemcsak a hazai, hanem az anyaországi pályázatokon is annak érdekében, hogy a különféle projektumok révén megpróbáljuk erősíteni a gyermekeink nemzeti önazonosság-tudatát, hiszen meggyőződésünk, hogy ha olyan kapaszkodókat tudunk adni a gyermekeinknek és a szüleiknek, amelyek hozzájárulnak a látóterük kiszélesítéséhez, akkor nagyobb lesz az esélye annak, hogy itthon maradjanak, éppen ezért ilyen módon is szeretnénk hozzájárulni a fiatalok itthoni továbbtanulásra, illetve itthon maradásra való ösztönzéséhez is – tette hozzá Perpauer Attila.

A Nyelvében él a nemzet című projektum megvalósulását az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Balassi Intézet támogatta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás