25 általános iskolás, középiskolás és egyetemista vette át pénteken a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács szervezte I. Vajdasági Tehetségnapon azt a plakettet, amely azt üzeni nekik: kiemelkedő tehetségek vagytok, haladjatok tovább ezen az úton és kitartásotokban, elszántságotokban, szorgalmasságotokban és lankadatlan tenni akarásotokban álljatok példaként a többi vajdasági magyar diák számára.
Miután De Negri Ibolya, a VATT elnöke, Joó Horti Lívia, az MNT közoktatási bizottságának elnöke, dr. Takács Márta, az MTTK megbízott dékánja, Grosschmid Péter, a budapesti Tehetséghidak Program alprojektvezetője, Fuszek Csilla, a budapesti Európai Tehetségközpont igazgatója és Kormos Dénes, a Nemzeti Tehetségprogram koordinátora köszöntötték a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dísztermében egybegyűlteket és hangsúlyozták a tehetségfelismerés és tehetséggondozás fontosságát, felhívva a figyelmet arra, hogy a tehetség kihívás, érték, büszkeség, de feladat, lehetőség és kötelesség is.
A 135 jelölt közül a 25 legtehetségesebb, versenyeken és tanulmányaiban is kiemelkedő eredményt nyújtó diákokat jutalmazták. Az általános iskolások körében kistehetségeket hirdettek. Természettudomány kategóriában Ander Patrícia (Csantavér), Fenyvesi Abigél (Zenta), Korhecz Réka (Palics), Hajdú Csongor (Szabadka), társadalomtudomány kategóriában Tuvić Blanka (Topolya), Nagy Abonyi Lúcia (Zenta), Némedi Emese (Szabadka), zene kategóriában Gulyás Ádám (Magyarkanizsa), Aleksza Annabella ( Ada), Krmpotity Dominika (Szabadka), sport és mozgáskultúra kategóriában Gojkov Sára ( Magyarkanizsa), Gregus Emma (Csantavér), Szabó Attila (Bácskertes), Molnár Kinga (Óbecse), Kopasz Marina (Újvidék), valamint képzőművészet kategóriában Lipták Ramóna (Palics) vehetett át plakettet. A középiskolásokat ígéretes tehetségekként jutalmazták, név szerint Bíró Dominiket (Zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, természettudomány kategória), Bakos Evelint (szabadkai Svetozar Marković Gimnázium, természettudomány kategória) Szabó Beátát (szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, társadalomtudomány kategória), Domonkos Viktort (Zentai Gimnázium, társadalomtudomány kategória), Dudás Virág Ervint (újvidéki Isidor Bajić zeneiskola, zene kategória), Zabos Reginát (szabadkai Zeneiskola, zene kategória), Ernyesi Róbertet (zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, sport kategória), Fenyvesi Anna Zsófia (újvidéki Svetozar Marković Gimnázium, sport kategória), Kovács Tamást (szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, filmművészet kategória) és Rác Gyöngyit (újvidéki Bogdan Šuput Formatervezői Középiskola, képzőművészet kategória). Az egyetemisták körében három kiváló tehetség született: Nágl Andor (szabadkai Műszaki Szakfőiskola), Csizmadia Anna (budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem) és Kulcsár Sarolta (szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar).
Vajdaságnak két tehetségnagykövete is lett, akik azon közéleti személyiségek közül kerültek ki, akikre felnézhetünk, akik életpályájukkal példaképül szolgálhatnak a jövő nemzedékének. Ők dr. Várady Tibor, a jogtudományok doktora, akadémikus, és Rúzsa Magdi énekes. Dr. Várady Tibor elmesélte, hogy amikor egyetemistaként az első nehéz vizsgáira készült, egy „csodaszert” alkalmazott, amit javasoltak neki: a bal zokniját kifordítva vette fel, de úgy gondolja, hogy a mai díjazottaknak már nem is lesz ilyesmire szükségük, hiszen igazolást kaptak arról, hogy higgyenek magukban és haladjanak útjukon, azzal, hogy ne feledjék el a szülőföldjüket, mert igazán csak itt lehetnek otthon. Rúzsa Magdi a saját pályájáról beszélve megköszönte mindenkinek, akik segítették a kibontakozásban és azt üzente a tehetségeknek, hogy törjenek ki.
A díjátadó ünnepséget a díjazott tehetséges fiatalok önmaguk tehetségének bemutatásával tették gazdagabbá: szavalatokat hallottunk, zeneművek csendültek fel zongorán, fuvolán, hegedűn, jazzének szólt, kisfilmen néptáncot néztünk, népdalt hallgattunk, az előtérben pedig rajzokból nyílt kiállítás.