2024. szeptember 13., péntek

Kevés a pedagógus, rossz a tankönyvellátás

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete akkreditált TANOM továbbképzés keretében, az Oktatásunk jövőjéért címmel pedagóguskonferenciát tartott szombaton Újvidéken, a ferences rendiek kollégiumának dísztermében. Az anyanyelvi oktatási és nevelési tanácskozáson szépszámú pedagógus vett részt.
A vitaindító előadást Muhi Béla tartotta, aki elmondta, hogy az oktatás állandó változásokon megy át.
– Kérdés, hogy az állam le tud-e mindent fedni, vagy pedig vannak dolgok, amikre rá kell mutatni. Amikor hiányosságra kerül sor, akkor a civil szervezetek lépnek fel, és az a feladatuk, hogy segítséget nyújtsanak a gondok megoldásában. A VMPE-nek is az a feladata, hogy segítse az oktatást, ilyen értelemben vannak tevékenységeink, képzéseink, különböző tehetséggondozási programjaink, versenyeink – mondta Muhi Béla.

A konferencián elhangzott, hogy nagy gondot jelent a pedagógushiány, kevés a szakképzett pedagógus, ezenkívül rámutattak arra is, hogy megoldatlan a magyar nyelvű pedagógusképzés. A jelenlevők kifejtették azt is, hogy nincs megoldva a tankönyvellátás, hiszen csak az általános iskolákban legalább harminc-egynéhány magyar nyelvű tankönyv hiányzik, a középiskolai magyar nyelvű szakkönyvellátás azonban katasztrofális. A pedagógusok sok helyen elfásultak, lemaradnak, kiégnek. Ezen úgy segíthet a VMPE, ha színvonalas továbbképzéseket, konferenciákat szervez, ahonnan a pedagógusok friss anyagokkal, újabb ötletekkel felvértezve térhetnek haza. Sok helyen gondot okoz az iskolamarketing, ma már ugyanúgy mint a gazdaságban, harcolni kell a diákokért. Az iskolák gyakran nem tudják fenntartani az osztályokat, állandó vetélkedés folyik, azért, hogy a diákok minél többet kapjanak, a színvonalat folyamatosan emelni kell. Ez persze azt jelenti, hogy az iskoláknak állandóan pályázniuk kell, ilyen módon sok mindent megszerezhetnek az iskolák számára.
Nagy Margit elmondta, hogy egyre több pedagógus jön jó ötletekkel, új javaslatokkal, hiszen gyakorló pedagógusok, benne vannak a munkában, látják, érzik a problémákat.
– Nagy gondot okoz a magyar tagozatok megszűnése, mert kevés a gyerek, a pedagógusok pedig munkanélkülivé válnak. Sem a szerb államnak, sem a nemzeti tanácsnak nincs szociális programja erre vonatkozóan. Például Nagykikindán a Fejős Klára iskolában és a Szent Száva iskolában van magyar tagozat. A Szent Száva iskolába sokkal több magyar gyerek iratkozott be, de mivel a Fejős Klára Általános Iskola kiemelt intézménynek számít az MNT részéről, olyan irányban befolyásolták a községi politikumot, hogy szűnjön meg a beiratkozási lehetőség a Szent Szávában, és csak a Fejős Klára iskolában legyen magyar tagozat, ott, ahol kevesebb magyar diák van, és ahova nem szívesen íratják be a szülők a gyermekeiket. Abban az esetben, ha bevezetik a fejkvótát az iskolákban, a Fejős Klára Általános Iskola megszűnik. Nem beszélve arról, hogy néhány szülő, aki a Szent Száva iskola magyar tagozatára íratta volna gyermekét, szerb tagozatra íratta, mert ragaszkodott ehhez az iskolához, jobban felszerelt, korszerűbb. Fontosnak tarjuk továbbá, hogy az iskolaigazgatók és az iskolai székek tagjainak megválasztásakor vagy munkaviszony létesítésekor, a szakmai követelményeket és a rátermettséget vegyék figyelembe, és ne a párthovatartozást nézzék. Az oktatást mentesíteni kell a pártpolitikai hovatartozástól – mondta Nagy Margit.