A Vajdasági magyar épített emlékeink elnevezésű programmal a szabadkai Politechnikai Iskola igyekezett diákjait közelebb hozni a magyar népi építészethez, megismertetni és megszerettetni velük a múltbéli hagyományokat, ezzel pedig megalapozni a lehetőséget, hogy mindezt szívesen használják fel jövőbeli munkájuk során, hiszen építészetet tanuló diákokról van szó. Ahogyan azt Arancsity Dancsa Gyöngyi igazgatóhelyettes elmondta, a képzésen 20 diák vett részt, akik megtekintették azt az öt tájházat, amely Vajdaságban különféle stílust képviselnek. A tanulók nemcsak megtekintették ezeket, hanem rajzok, vázlatok, plakátok is készültek a topolyai, a bajsai, a zentai, az oromi és hajdújárási-noszai tájházról, feljegyezték az adott tájház jellegzetességeit. Emellett műhelymunkákban is részt vettek, ahol a többi között olyan témákkal foglalkoztak, mint például hagyományőrzés a modern építészetben, népi motívumok felhasználása az építészetben, a fa mint díszítőelem, nagy magyar építészeink. A zárórendezvény tegnap zajlott a Politechnikai Iskolában, a diákok előadásokat hallhattak építészektől, építészekről és maguk is tartottak prezentációt, például a szabadkai szecessziós épületekről.
A programra pályázott az iskola, a képzést az Emberi Erőforrás Minisztériuma támogatta.
A Politechnikai Iskola eseményétől függetlenül a Zalaegerszegen megtartott 19. Nemzetközi Középiskolai Építész Diákkonferencia egyik témája is a népi építészet volt, a tablópályázaton a szabadkai középiskola két diákja, Szabados Réka és Faragó Andrea az 1. helyet szerezték meg a Róka-tanyáról készített pályaművükkel.
– Mivel jellemző a népi építészetre a nádfedeles tető, a kút, a kemence, ezért a plakáton ez is megtalálható. Én inkább a modernebb építészeti stílus iránt érdeklődök, de például a népi építészetben nagyon tetszik az alacsony beltér és a felhasznált anyag, a fa – mondta a harmadikos Réka.