A Magyar Nemzeti Tanács, a szabadkai Vajdasági Módszertani Központ és a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ “Kompetenciákon alapuló korszerű oktatás a középiskolákban” címmel közös nemzetközi konferenciát szervezett csütörtökön pedagógusok számára a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar épületében. Négy előadó tartott egy-egy plenáris előadást, majd egy-egy szekciófoglalkozást: Varjú Potrebić Tatjana (Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ, Magyarkanizsa), Kinyó László (Szegedi Egyetem, Neveléstudományi Intézet), Vidákovich Tibor (Szegedi Egyetem, Neveléstudományi Intézet) és Zsolnai Anikó (Szegedi Egyetem, Neveléstudományi Intézet). A résztvevők egyebek mellett hallhattak a tanári kompetenciák szabályozási kereteiről, a matematikai kompetencia értelmezéséről, értékelésének és fejlesztésének lehetőségeiről, a szociális készségek és képességek iskolai fejlesztésének lehetőségeiről is.
Az egynapos képzésről Varjú Potrebić Tatjana, a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ igazgatója elmondta, a résztvevők a kompetenciákról hallanak, valamint a törvényes keretekről és szabályozásokról is. Az igazgatónő előadásában bővebben ki is tért a továbbképzések lehetőségeire, szabályozására és hangsúlyozta, hogy mennyire fontos, hogy a pedagógus minden évben továbbképezze magát.
Joó Horti Lívia, az MNT közoktatási bizottságának elnöke szerint a téma – a kompetenciafejlesztés – nagyon aktuális és érdekes.
– Fontos, hogy olyan tudással kerüljenek ki a gyerekek az iskolából, amely tudást a gyakorlatban is felhasználják. A lexikális tudáson túl a használhatóságra került a hangsúly. Az is lényeges, hogy megnézzük, hogy más országoknak mi a tapasztalata. A konferenciánk vendége a szegedi Neveléstudományi Intézet, amely intézmény európai szinten magas színvonalon képviseli a kompetenciamérést – hallottuk Joó Horti Líviától, aki konferenciamegnyitó előadásában a Pisa felmérések eredményeit ismertette a hallgatósággal. Ez a felmérés három kompetenciaterületen történik: szövegértés, matematikai és természettudományi kompetenciák, s Szerbia nem éri el a jó teljesítménynek mondható szintet.
S hogy mi is az a kompetencia, ami a konferencia fő témája, arról Szálas Tímeát, a Vajdasági Módszertani Központ elnökét kérdeztük: – A kompetencia definíciója nem egy egyszerű dolog. Talán legegyszerűbben úgy fogalmazhatnánk, hogy olyan alkalmazható tudás, képességek, viselkedés, magatartásbeli jegyek összessége, amely képessé tesz bennünket arra, hogy egy feladatot eredményesen elvégezzünk.