Elismerik Európában a szerbiai akkreditált képzéseken szerzett okleveleket. Ez az egyik előnye annak, hogy a szerbiai Akkreditációs Bizottság az ENQA, azaz a Felsőoktatás Minőségbiztosításának Európai Hálózatának rendes tagja lett. Ahogyan azt dr. Papp Endrétől, a bizottság elnökétől megtudtuk, az ENQA-ba bekerülni igen nehéz, Szerbiának pedig azért sikerült ez, mert az Akkreditációs Bizottság az európai előírásoknak megfelelően dolgozik, a bizottság által akkreditált programok összhangban állnak az európai előírásokkal, tehát az ezeken szerzett oklevelek is könnyebben lesznek elfogadva Európában.
– A múlt évben vizsgálta meg egy szakértői bizottság, hogy miként végzi a szerbiai Akkreditációs Bizottság a munkáját, és a taggá válás azt bizonyítja, hogy úgy, ahogyan azt az európai standardok előírják. Három évvel ezelőtt még úgynevezett társult tagok voltunk, két évre rá jelölt tagok lettünk, most pedig rendes tagok. Ezzel még közelebb kerültünk Európához.
Kérdésünkre válaszolva, miszerint ezek alapján akkor a szerbiai akkreditált képzésben oklevelet szerzetteknek nem kell diplomát honosítani, Papp Endre elmondta: – Természetesen mindegyik országnak megvannak a maga törvényei, de az biztos, hogy az eddigiekhez képest könnyebben elfogadják az okleveleket, ez a tagság sokat segít ezen.
Mint megtudtuk, az ENQA-tagság előirányozza azt is, hogy kapcsolatban kell állni a többi taggal, a tagok kapcsolatba léphetnek az ENQA főbb partnereivel is, a szakértői bizottságok pedig továbbra is figyelemmel kísérik és osztályozzák is az itteni munkát.
A tagsági díj évi 3500 euró, ezt abból az összegből kell biztosítani, amely az állami költségvetésből jutott az Akkreditációs Bizottságnak. Ebben az évben a bizottság 60 millió dinárral gazdálkodhat.
– 210 millió dinár volt a számlánkon, ezt az egyetemek fizették, a karok akkreditációjából folyt be. Anyagilag függetlenek voltunk, de a kormány úgy döntött, hogy a büdzsébe kerüljünk, elvették tőlünk azt a pénzt, belekerült a költségvetésbe, és az állami költségvetésből hagytak jóvá összeget nekünk. Figyelnünk kell arra, hogy mire költjük a pénzt, főként a recenzensekre és dolgozóinkra fordítjuk. Az országban 800 recenzensünk van – mondta Papp Endre, aki hangsúlyozta: az illetékes minisztériummal arról is beszélni kell, hogy az ENQA kérése szerint az Akkreditációs Bizottságnak pénzügyi szempontból is önállónak kell lennie.