2024. július 17., szerda

Jövőre új pénzelési modell?

Az diákok létszáma és az osztályok összetétele szerinti finanszírozás az inkluzív oktatás hatékonyságát növelheti – véli Etela Jerinkić, Szabadka város oktatási kérdésekkel megbízott tanácst

Tervben van az iskolák új modell szerinti finanszírozása: a tanulók száma és összetétele szerint. Etela Jerinkić, Szabadka város oktatási kérdésekkel megbízott tanácstagja szerint ez utóbbit nemigen hangsúlyozzák, nemigen vesszük figyelembe, pedig amennyiben ezt is figyelembe vesszük, akkor nem is annyira ijesztő az új finanszírozási modell, mint ahogyan azt sokan gondolják.

– Az új modell szerint nem az osztálylétszám és az óraszám, hanem a tanulói létszám és a tanulók összetétele szerint történik a finanszírozás. Hangsúlyozni kell a tanulók összetételét is, hiszen a sajátos oktatási, nevelési módszereket igénylő tanulók befolyásolhatják a diáklétszámot, ők nem egy tanulónak számítanak. Az oktatási és nevelési rendszer alapjairól szóló törvényben elő van irányozva, hogy az új modell bevezetése fokozatosan történik majd. Lesz egy előkészítő időszak néhány oktatási intézményben, s a program csak ezután indul el a többi intézményben, a tervek szerint a 2014/2015-ös iskolaévben – mondta Etela Jerinkić – Azt gondolom, hogy ez a modell az inkluzív oktatás sikeres alkalmazásának előfeltétele is lehet. Segíthet abban, hogy a hátrányos helyzetű tanulók se hagyják abba az általános iskolai tanulmányaikat. Elő van irányozva ugyanis járműbeszerzés is a falusi diákok, roma gyerekek, a rendszeres iskolalátogatást zavaró fizikai, szociális, gazdasági nehézségekkel küzdő diákok utaztatására. Az inkluzív oktatás azt jelenti, hogy a minőségi oktatás elérhető legyen minden gyerek számára az egészségügyi helyzettől, nemzeti hovatartozástól, családi háttértől, társadalmi és anyagi helyzettől, lakhelytől függetlenül. A cél az, hogy az oktatás valóban mindenki számára elérhető legyen. Természetesen cél az is, hogy a pedagógusok megfelelő és elérhető képzéseken vegyenek részt, ami segíti őket az individuális oktatási terv elkészítésében. Az oktatási és nevelési rendszer alapjairól szóló törvényben arról is szó van ugyanis, hogy nemcsak a fejlődésben akadályozott diákok számára, hanem a tehetséges diákok számára is készüljön individuális oktatási terv, mert nekik is szükségük van a külön, megerősített figyelemre. Az individuális oktatási tervet azoknál a gyerekeknél is alkalmazni kell, akik például nem beszélik jól a tanítás nyelvét.

– Szóval ez az új finanszírozási modell egyfajta megerősítést jelenthet az iskoláknak az inkluzív oktatásra, mert elő fogja irányozni a megnövekedett koefficienseket, azaz a diákok létszámát növeli, amennyiben az osztályban fejlődésben akadályozott, sajátos oktatási módszereket igénylő diák van. Tehát ha 10 diák van az osztályban, de köztük ilyen gyermek is található, akkor a diákok létszámát tíznél többnek számolják. Ezért fontos hangsúlyozni, hogy az új pénzelési módszer nem kizárólag

a diákok létszámán, hanem az osztály összetételén is alapul.

Mint megtudtuk, a minisztériumnak kötelessége ún. fejkvóta formulákat kidolgozni minden területre, minden csoport, az oktatás minden fajtája és színvonala számára. Tehát nem lesz egy egységes előirányozott módszer, ami az egész ország mindegyik oktatás intézményére érvényes.

Az új finanszírozási modell kidolgozásának programja 2010-ben kezdődött, néhány formula már el is készült, de időbe telik, amíg minden területre megtörténik ezek kidolgozása, és a konkrétabb intézkedések is ezután történnek.

– Minden újdonság, változás különböző fogadtatású lehet. A szakszervezetek például halasztást kérnek a 2020/21-es iskolaévre. Az új modell nem jelenti feltétlenül a nagyszámú munkaerő-felesleggé válást sem, hiszen az új finanszírozásban az osztályok összetétele is fontos. Az új finanszírozási modell nem jelenti a dolgozók fizetésének változását, a fizetési együtthatót a törvényben előírtak, szabályok szabályozzák, az iskola fenntartási költségei pedig az erre vonatkozó mércéktől, külön előírásoktól függnek.