2024. július 16., kedd

Korszerű ismeretek, hasznosítható módszerek

Megkezdődött az Apáczai Nyári Akadémia Újvidéken

Immáron tizenharmadik alkalommal nyitotta meg kapuit hétfőn az érdeklődők előtt az Apáczai Nyári Akadémia (ANYA) pedagógus-továbbképzés a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének szervezésében. Ezen a héten a Történelem és magyarság, valamint a Természettudományok elnevezésű akkreditált továbbképzés zajlik. Az előadásokat az újvidéki Apáczai Diákotthon épületeiben tartják. A programsorozat szakmai jellegű előadásokból, műhelymunkákból, gyakorlatokból áll majd, és ezeket rendre megbeszélés, illetve vita követi. Az előadók korszerű didaktikai és multimediális eszközöket alkalmaznak az előadások során.

A természettudományi műveltség gyarapítása, a magyarsággal kapcsolatos és történelmi ismeretek elsajátítása mellett az Apáczai Nyári Akadémián további két képzés lesz: a jövő hétfőtől az osztályfőnökök továbbképzését, valamint a pedagógusok környezetvédelmi tudnivalókkal kapcsolatos szakmai és módszertani továbbképzését rendezik meg.

Tegnap a természettudományi továbbképzés megnyitóján Nagy Margit, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke megnyitóbeszédében rámutatott a rohamosan fejlődő tudományokra és az ezzel párhuzamosan változó világra, a legkorszerűbb vívmányokra, ugyanakkor arra is, hogy az ember találékonyságát olykor nem mindig a jóra, hanem sajnos sötét célokra is használja. Madách az Ember Tragédiája című művéből is vont párhuzamot – mondanivalójának alátámasztására –, történetesen Lucifer és az Úr beszélgetését. A kiemelt rész azt hivatott példázni, hogy remény van, bízni kell az emberben, hogy felfedezéseit jóra fogja használni. Beszédét pedig Teller Edétől idézve fejezte be: „A fizika nagyszerű és egyszerű”.

Muhi Béla tanár, a természettudományi továbbképzés főszervezője köszöntőjében reményét fejezte ki, hogy az idei rendezvény is ugyanolyan jó hangulatban fog zajlani, mint az előző években, valamint megjegyezte azt is, hogy ebben az évben nem kizárólagosan fizikatanároknak, illetve a tudományágban érdekelteknek fog szólni az előadássorozat, hanem mindenkinek, akit érdekel, mivel a képzés célja a műveltségi szint emelése, ez esetben a természettudományok tekintetében.

Orosz Attila református lelkész a 133. zsoltárból idézett lelki bevezetőként. Rámutatott, hogy jelenlegi társadalmunkban dominál egy elmagányosodási tendencia, a nagy közösségek egy része kisebbekre bomlik. Figyelmeztet: nem mindegy, hogy melyik csoport tagja leszünk, hiszen veszélyek is leselkednek egyes közösségekben. Felszólította a jelenlevőket, hogy igyekezzenek egy közösség alá tartozni, hiszen amikor a vajdasági magyar, még ha a kisebbségi létben néha idegennek is érzi környezetét, akkor sem egy gazdátlan nyáj tagja, hanem Isten közösségéhez tartozik.

Az ünnepélyes megnyitón Rácz Róbert fiatal zenésztehetség adott elő egy hegedűdarabot.

A természettudományi előadásra – a Ćirpanov u. 54-es szám alatt – megközelítően negyven érdeklődőt várnak a szervezők.

A történelem és magyarság elnevezésű képzés főszervezője Dulka Andor történelem szakos tanár, az előadások a Bogdan Šuput u. 16-os szám alatt kerülnek megszervezésre. Itt is Nagy Margit köszöntötte a részvevőket, Ivánovics Viktor, a Szólj síp, szólj! egyik díjazottja pedig népdalcsokorral lépett fel. A keddi program: 9 órától Zakar Péter: Bánsági papi sorsok az 1848/49 forradalomban és a szabadságharcban, majd Kozma Gábor: A keresztény pedagógia napjainkban című előadása, ezt követi Pelyach István: A nemzeti kérdés a 19. század Európájában című értekezése. Délután 5 órától Forró Lajos: Magyarkanizsa 1944-ben, majd este 8 órától Forró Lajos – Molnár Tibor: Tragikus emberi sorsok 1944-ből a partizániratok tükrében című könyvének bemutatója. A szerzővel Zakar Péter beszélget. A héten több előadás foglakozik a 150 éve Versecen született Herczeg Ferenc munkásságával.