A Szabadkai Zeneiskolában középiskolába magyar nyelven 7-en jelentkeztek hangszer szakra, 3-an entomuzeológiára, 5-en elméleti szakra, 5-en hangmérnöki szakra és 3-an dzsessz tanszakra, tehát továbbra is a hangszeres tanszak a legnépszerűbb. Ahogy Barlai Edit igazgató elmondta, a középiskolában a hangszerek palettája már igen színes, csak a kicsiknél, akik zenedébe iratkoznak, ott lehet beszélni úgymond slágerhangszerről, ez pedig a zongora és a gitár.
– A gyerekek általában a zongorán és a gitáron kívül nem sok hangszert ismernek, ezért is akarnak legtöbben zongorázni és gitározni, de mi tartunk hangszerbemutatókat, hogy megismerjék a hangszereket. Amikor a hangszerbemutatókkal elindultunk az iskolákba, az volt a célunk, hogy a gyerekek meg is tudják fogni a hangszereket, közelebbről megismerkedjenek velük. Most sokan jelentkeztek hegedűre és harmonikára is, ami éppen ezeknek a hangszerbemutatóknak köszönhető – hallottuk az igazgatótól.
Mint megtudtuk, az ének szakra csak később, 14 éves kor körül lehet jelentkezni, amikor már a hangszálak is fejlettek. Amikor eljön a beiratkozási lehetőség, sokan élnek is ezzel, tehát az ének szak szintén népszerű, ebben pedig a különböző tehetségkutató műsorok is közrejátszanak, és maga az a tény, hogy a fiatalok ebben a korban szívesen vannak reflektorfényben, szeretnek kitűnni. A szerb és magyar nyelven tanulók számát nézve összesen 6-6 tanuló van mind a dzsessz, mind a népi ének szakon. Az egyházzenei szakra viszont idén sem volt jelentkező.
– Azt gondolom, hogy a gyerekekhez közelebb áll a dzsessz, meg a népzene is kezd előtérbe kerülni. Az egyházzenei szakot is népszerűsítettük azonban, és továbbra is meghirdetjük, mert az iskola szeretné, ha a kínálatban ez továbbra is szerepelne. Másrészt lehetséges, hogy a gyerekeknek meg kell érniük az egyházzenei szakara, mert 14-15 évesen inkább a könnyűzene felé hajlanak. A zeneiskolába 17 éves korig lehet beiratkozni, szóval, ha valaki esetleg ekkorra érik meg, akkor nyugodtan beiratkozhat – mondta beszélgetőtársunk.
Azt gondolnánk, hogy a hangmérnöki szak iránt csak fiúk érdeklődnek, de mint megtudtuk, az elmúlt évben három fiú mellett két lányt is találni lehetett ezen a tanszakon. Arra szintén van lehetőség, hogy a jó diákok akár két szakon is tanuljanak a zeneiskolában, ha a valakiről úgy látják, hogy erre képes lesz, hiszen a zeneiskolába járás egy külön életformát követel, szinte egész nap az iskolában vannak a tanulók, sok gyakorlással jár a hangszerrel való foglalkozás is, az elméleti, csoportos órák mellett az individuális, egyéni órák ugyancsak az órarend részei, versenyekre készülnek, koncerteket tartanak.
– Minden szerdán van diákkoncert, ahol fellépnek a jobb diákok. Ugyanakkor minden csütörtökön valamelyik tanszaknak van egy nyílt órája, amikor fellépnek az adott tanszak legjobb diákjai. Azután vannak a tanári nyilvános órák, ahol egy tanárnak az összes diákja fellép. A diákoknak tehát több fellépésük van a versenyek előtt, mert a színpadra állásra is fel kell készülni. A lámpaláz kezelése elég fontos téma. Úgy gondolom, hogy a hangszertanár önmagában nem elég ahhoz, hogy a diák megtanulja kezelni az izgulást, ezért kértünk iskolapszichológust is. A lámpaláz leküzdése egy szakmai hozzáállást kíván, és azt gondolom, hogy ezért ez egy nagy előrelépés lesz. Szeptembertől foglalkozik majd a pszichológus a gyerekekkel, és ha híre megy, hogy egy-egy diák milyen jót beszélgetett a pszichológussal, akkor a diákok nem is fogják ezt egyfajta megbélyegezettségként megélni.
Mint megtudtuk, szükség lenne olyanra, aki a tuba iránt érdeklődik. A zeneiskola vásárolt is egy tubát, és szeretnének egy klasszikus rézfúvós kvintettet létrehozni, de tubistájuk, ami e zenekarhoz is kellene, egyelőre még nincs. Valószínű, hogy a hangszer méretétől is megijedhetnek a diákok, és inkább kisebb méretű hangszert választanak, de tudni kell, hogy a tuba olyan hangszer, aminek nincs nagy konkurenciája, így a továbbtanulási és elhelyezkedési lehetőségek jók. Eddig az oboa is olyan hangszer volt, ami iránt nem volt nagy az érdeklődés, most pedig még túljelentkezés is volt.