Január 25-e Szent Pál apostol megtérésének ünnepe. A Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnázium és Szeminárium életében központi szerepet tölt be, hiszen az intézménynek Szent Pál apostol a védőszentje és névadója. Ezen a napon ünnepelik egyben a szeminárium kápolnájának búcsúját, valamint az iskola, vagyis a gimnázium iskolanapját egy szentmise keretében, amelyet ez alkalommal msgr. dr. Német László érsek - metropolita vezetett, ezt követően pedig a paulinista tanulók egy alkalmi művelődési műsorral (énekszámokkal, zeneszámokkal és szavalatokkal) is léptek fel. Szent Pál apostol nevéhez és napjához számos mondás és legenda fűződik. Mégis a legjelentősebb, hogy Szent Pál apostol az Egyház egyik legnagyobb tanítója, írója és missziósa volt. Nevét számos oktatási és nevelői intézmény viseli.
A közéleti személyiségek közül az ünnepséget megtisztelte jelenlétével mások mellett dr. Pásztor Bálint, Szabadka város képviselő-testületének elnöke, Kern Imre, Szabadka alpolgármestere, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Szakállas Zsolt tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi – nemzeti közösségi titkár, valamint Balogh György, a szabadkai magyar főkonzulátus konzulja is.
– Szabadkának három gimnáziuma is van. A Svetozar Marković Gimnázium, a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, valamint a Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnázium. Utóbbi 60 éves múltra tekint vissza, és jelentősége túlmutat a város határain, hiszen Vajdaság minden szegletéből iratkoznak ide a katolikus szellemben tanulni vágyók és a papi hivatásra készülő fiatalok. A város részéről igyekszünk minden támogatást megadni annak érdekében, hogy itt olyan színvonalas oktatásban legyen részük a fiataloknak, mint ami jellemezte ennek az intézménynek a munkáját az elmúlt hatvan évben – hallottuk dr. Pásztor Bálinttól.
Msgr. dr. Német László érsek-metropolita, egykori paulinumos diák, 1971-ben kezdte meg tanulmányait az intézményben.
– Számomra nagyon meghatározó volt, hogy itt kaphattam egy általános műveltséget, amely a latin nyelvtől, a teológiai ismereteken át, a humán tudományokig mindent magába foglalt. Az ember ebben az intézményben megtanult viselkedni, el tudta mélyíteni a hitét, a barátságokat. Az itt töltött idő egy nagy kihívás volt, de visszagondolva, kaptam egy olyan alapot, amelyre a későbbiekben nagyon jól lehetett építeni – mondta dr. Német László érsek-metropolita.
Nyitókép: Molnár Edvárd