2024. november 21., csütörtök

Ahol a hangsúly a gyakorlati oktatáson van

Egyre több átalakítás, felújítás és korszerűsítés zajlik a szabadkai Vegyészeti-Technológiai Iskolában

Idén három magyar tannyelvű első osztály nyílt a szabadkai Vegyészeti-Technológiai Iskolában. A bűnügyi technikus szakon 15-en tanulnak, a ruhamodellező technikus szakon 12-en, a cukrász szakon pedig 24-en folytatják tanulmányaikat. E két utóbbi szak duális oktatási modell szerint folyik. Ennek értelmében a diákok a gyakorlati oktatást munkavégzés útján valósítják meg, különböző vállalatokban, ráadásul fizetést is kapnak érte.

Nagy Varjas Árpád, az iskolaszék elnöke lapunknak nyilatkozva kiemelte a duális képzés előnyeit.

– A tanulók gyakorlati óráinak a száma évről évre nő. A ruhamodellező technikus és a cukrász szak esetében 4–5 cégnél folyik a munka. Ennek előnye, hogy a végzősök az iskola befejeztével általában elhelyezkedhetnek azokban a vállalatokban, ahova a képzés során jártak, ugyanis ezek a vállalatok szívesebben fektetnek azon tanulókba, akiket a képzés során betanítottak a munkafolyamatba. Mindemellett sokszor a munkaadók is felkeresnek minket, hogy ajánljunk számukra végzős diákokat, akik szeretnének elhelyezkedni a szakmájukban. Ezenkívül természetesen a középiskola is számos szaktanteremmel rendelkezik, többek között egy varrodával, illetve iskolai pékséggel is – tudtuk meg az iskolaszék elnökétől, aki azt is elmondta, hogy idén több beruházás is megvalósult az intézményben, de a jövőben is terveznek még egyéb átalakításokat.

– A szerb nyelvű állategészségügyi technikus szakon tanuló diákok számára az iskola területén egy már meglévő épület átalakult állatorvosi rendelővé, vagy kisállatrendelővé.

Az objektum használatba vételéhez már csak arra várunk, hogy megkapja a működési engedélyt. Ezt követően lesz felszerelve a megfelelő orvosi eszközökkel, így valójában a gyakorlati oktatás sokkal egyszerűbbé válik, hiszen itt lesz helyben. Eddig a tanulók egyébként a Palicsi Állatkertbe jártak gyakorlatozni, az együttműködés azonban továbbra sem szakad meg – hallottuk Nagy Varjas Árpádtól.

Mint megtudtuk, az intézmény bővülni fog még egy cukrászműhellyel is.

– Egy, már kialakított új helyiség az iskola épületében található. Valójában egy tantermet alakítottunk át cukrászműhellyé. Habár már használatban van, mégis állandó fejlesztés alatt áll. Igyekszünk új, modern eszközöket beszerezni, hogy minél jobb körülményeket biztosítsunk a tanulóink számára. A meglévő műhely mellett a jövőben még egy tantermet átalakítunk, ráadásul az elkövetkező időszakban az iskolához tartozó pékséget is korszerűsíteni fogjuk, emellett egy konditermet is kialakítunk a középiskola udvarában – tette hozzá beszélgetőtársunk.

Az intézmény egyébként lehetőséget nyújt minden diák számára arra is, hogy olyan oktatáson kívüli tanórákon vegyenek részt, ahol betekintést kaphatnak a vállalkozások beindításának fortélyaiba. Ezáltal a végzős tanuló a középiskola befejezése után rendelkezni fog némi előtudással, amit fel tud majd használni, ha vállalkozást szeretne indítani.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A szabadkai Vegyészeti-Technológiai Iskola (Fotó: Dér Dianna)