A Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnázium és Kollégium a Szabadkai Egyházmegye oktatási és nevelési intézménye, amely akkreditált oktatási programmal rendelkezik. Az iskola társadalmi-nyelvi irányzatú gimnázium, amely a modern és a klasszikus nyelvekre és a társadalomtudományokra helyezi a hangsúlyt. Az iratkozás az intézménybe április végén kezdődik. Ennek apropóján mások mellett Csorba Ottó, a Paulinum megbízott igazgatója nyilatkozott lapunknak.
– A több mint hatvanéves fennállása alatt az intézmény már sok jeles személyiséget készített fel hivatására. Az egyházmegyéinknek és a régió országainak bíborost, püspököket, papokat, egyházban tevékenykedő személyeket nevelt ki, továbbá értelmiségiek széles körét adta – például ügyvédeket, professzorokat, tanárokat, mérnököket – és fogja adni a jövőben is. A Paulinum nyitott iskola, ahol fiúk és lányok egyaránt tanulhatnak. Elsődleges küldetése a minőségi oktatás és nevelés mellett a keresztény és közösségi értékek megőrzése. A folyamatos modernizációnak és innovatív oktatási módszereknek köszönhetően a diákok korszerű tudást sajátíthatnak el. A tanárok és szakmunkatársak elhivatottan és odaadással végzik munkájukat, mindig készen állva a tanulóink támogatására. A diákok számára továbbá különböző belföldi és külföldi tanulmányutakat is szervezünk, amelyek szélesítik látókörüket. Az oktatási eszközök és tankönyvek ingyenesen elérhetők, a legsikeresebb tanulók pedig ösztöndíjban részesülnek. Az oktatás mindig délelőtt folyik, délután pedig számos lehetőség van a szabadidő kitöltésére. Az iratkozási folyamat április végén kezdődik. A jelentkezéshez szükséges dokumentumok: ötödikes, hatodikos, hetedikes év végi bizonyítványok, valamint a nyolcadikos félévi bizonyítvány, anyakönyvi kivonat, és szükséges még a beiratkozási dokumentáció kitöltése. A jelentkezőket május folyamán értesítjük a felvételi beszélgetés időpontjáról, amely egy általános műveltségi felmérésből áll. A kisérettségi után a diákoknak további dokumentumokat kell majd benyújtaniuk az iskola titkárságán. A legfrissebb hírek az iskolai életről, a pályázati lehetőségekről, a beiratkozási folyamatról elérhetők a Facebook (Paulinum Subotica – Paulinum Szabadka) és Instagram (@bkg_ paulinum) oldalunkon, valamint a honlapunkon: www.paulinum.edu.rs. További kérdések esetén érdeklődni lehet a 024-555-340-es telefonszámon, személyesen az iskola igazgatóságán vagy a helyi plébánosoknál, hitoktatóknál. Természetesen az érdeklődők személyesen is ellátogathatnak az intézménybe, hogy részletesebb tájékoztatást kapjanak – tudtuk meg Csorba Ottótól.
Ft. mr. Tojzán László, a Paulinum rektora elmondta, az iskola tanmenete és tanrendje alkalmazkodik a gimnáziumok tanmenetéhez.
– Az intézmény kétnyelvű és négy tagozata van. Ez a képzés elősegíti a nyelvtanulást, és megkönnyíti a diákok számára a beilleszkedést, valamint jövőbeli lehetőségeik kibővítését az országban. Célunk, hogy támogassuk őket a nyelvi kihívások leküzdésében és segítsük őket a sikeres boldogulásban.
Ennek előnye, hogy minden, ami az iskolához szükséges, egy épületben található. Ettől eltérően természetesen otthonról is utazhatnak a diákok. A kollégiumban való bentlakás költségmentes, és a napi három étkezést is magában foglalja. A tanítás befejezése után a középiskolások a szabadidejüket a saját igényeik szerint tölthetik el, ha éppen nincs előre tervezett programjuk vagy egyéb kötelezettségük, például különóra vagy megbízott feladat. A fiatalok egy jól felszerelt edzőtermet is használhatnak, emellett lehetőségük van pingpongozásra és asztalifoci-játékra is. Ugyanakkor számítógéptermünk is van, amely rekreációs és tanulmányi célokra egyaránt használható. Sakk szakkörünk is működik, amelyek nemcsak a kollégium lakói, hanem a helyi diákok számára is nyitottak, illetve elérhető a könyvtár is, amely teljes körű hozzáférést biztosít a tanuláshoz és kikapcsolódáshoz szükséges anyagokhoz. A diákok zeneórákon és kóruspróbákon vehetnek részt, emellett különféle hangszereken is megtanulhatnak játszani, például zongorán, harmóniumon, orgonán, gitáron vagy fúvós hangszereken. A hangszeres képzést egy külön oktató segíti. Emellett az iskola rendszeresen lehetőséget nyújt többek között múzeumlátogatásra, képzőművészeti kiállítások megtekintésére és mozilátogatásra is – hangsúlyozta ft. mr. Tojzán László.
Patarčić Barbara, az intézmény angol szakos tanára kiemelte, az iskolában lehetőség van emelt szintű angol- és németórákra jelentkezni, valamint nyelvvizsgára és versenyekre is felkészítik a tanítványaikat. Mindezek által a diákok hatékonyan fejleszthetik kommunikációs készségeiket és magabiztosabbá válhatnak a nyelvhasználatban. Mint hozzátette, az iskolában virtuális szemüvegek is rendelkezésre állnak, amelyek a tanulást még érdekfeszítőbbé teszik.
– A tanulmányutak alkalmával Olaszországban, Törökországban, Ausztriában, Szlovéniában és Horvátországban is jártunk már a tanulókkal, akik ezen alkalmakkor kamatoztatni tudták nyelvtudásukat, hiszen pont ez a cél, hogy éles helyzetekben is feltalálják magukat. Iskolánk összetartó közösséget alkot, ahol a tanulók jól ismerik egymást, szoros barátságok szövődnek és a diákok a tanárokhoz is bizalommal fordulhatnak. Intézményünkben a tolerancia természetes, az előítéleteknek nincs helye. Egy családias közösséget építünk, ahol odafigyelünk egymásra és támogatjuk egymást – hallottuk Patarčić Barbarától.

Nyitókép: Gál Hermina felvétele