2024. július 16., kedd

Hagyományhűség és hitelesség

Temerinben kiállításon mutatkozott be a Vajdasági Magyar Folklórközpont

A Vajdasági Magyar Folklórközpont (VMF) párton kívüli civil szervezetként alakult 1995-ben Topolyán, azóta székhelye Szabadka lett. Alakulásakor a hagyományos magyar népi kultúra tudatosítását, ápolását és továbbéltetését tűzték ki célul. Tevékenységük folyamatos és kézművesképző tanfolyamok szervezésére is vonatkozik. A cél pedig az, hogy a magyar nyelvterület hagyományos népi díszítőelemeinek alkalmazásával a képzésben részesülők elsajátítsák az olyan használati tárgyak elkészítését, amelyek kielégítik a mai ember igényeit.

A fentieket Raj Rozália, a VMF titkára, kézműves megbízott mondta Temerinben annak a kiállításnak a megnyitóján, amely április 20-ig tekinthető meg a Művelődési és Tájékoztatási Központ galériájában. Hogy a temeriniek is megismerkedhetnek a VMF munkájával, elsősorban Horváth Anikónak, a Művelődési és Tájékoztatási Központ munkatársának köszönhető,aki maga is hallgatója volt a VMF tanfolyamának. Így hát elsősorban azok a szőttes és fazekas munkák láthatók a kiállításon, amelyeket a kézműves tanfolyamok látogatói készítettek.Minden munkadarab elkészítésében elsődleges szempont volt a hagyományhűség és hitelesség megtartása.

Nagyon érdekes, hogy a kiállított szőttesek valamennyije, bár a hagyományos tájegységi magyar népművészetből merítette díszítőelemeit, a színeket és a formát, valamint az elkészítés technikáját, életképes a mai lakásokban is. Ugyanez mondható az agyagedényekre is.

Mindenképpen elismerést érdemel, hogy azok az eredeti formák, színek és díszítmények, amelyek egykoron a nagyszülők, dédszülők konyháiban a használati tárgyakat ékesítették, a VMF-nek köszönhetően visszaköszönhetnek lakószobáinkban. Egy biztos: a kiállítás anyaga sokakban felkeltette a népi kultúra értékei iránti érdeklődést. Képeink ízelítőül szolgálnak a kiállítás megtekintéséhez.