Köztudomású, hogy hétfőn a hajszobrászok ajtaja zárva van. A magyarkanizsai Hlavinka-szalonban azonban hétfőnként is nagy volt a nyüzsgés, egészen az elmúlt hétfőig – ugyanis akkor záróvizsgáztak a mesterfodrászképző szak hallgatói.
Pazar kontyok, dekoratív frizurák készültek sorjában, végtelenül türelmes manökenek tűrték hősiesen a kreativitás különféle megnyilvánulásait.
– A magyarkanizsai Beszédes József Iskolaközpont mesterfodrászképző szakának első generációja egyéves képzés, 36 oktatási hét után záróvizsgát tesz. A képzésnek egyharmada volt az elméleti oktatás a középiskolában és kétharmada gyakorlat a Hlavinka fodrászszalonban. Öt tanulóból hárman már dolgoznak, illetve saját fodrászszalonjuk van. Rendelkeznek tehát gyakorlattal, de most képzettséget, mesterfodrász-diplomát is kapnak – magyarázta Sava Vujičić, a program koordinátora.
Gere Csilla, a középiskola igazgatója elmondta, hogy a minisztérium által jóváhagyott felnőttképzés ez, a munkakönyvbe beírható, ötödik fokozatú képzettséget ad. Az iskola mindehhez a jogi hátteret szavatolja, az igény viszont a vállalkozókban fogalmazódott meg. Nem volt könnyű a minisztériumi engedély beszerzése, féléves munka áll mögötte, de ha már megvan az akkreditáció, akkor az iskola évről évre igényelheti az újabb engedélyt a jelentkezők számától függően.
Ha a fodrásztársadalom fel akar sorakozni az európai színvonalhoz, akkor alapkövetelmény, hogy a vállalkozó üzletet tudjon vezetni, és oktatni is – vélekedik Hlavinka Imre, aki nemcsak kezdeményezője volt ennek a képzésnek, hanem a tudását-tapasztalatát is szívesen megosztja a hallgatókkal. Ugyanakkor nem titkolt szándéka felhívni a figyelmet arra, hogy a szürkegazdaságban a fodrászok továbbképzés, az új anyagok és technikák ismerete nélkül dolgoznak, holott kevés vagy nem létező árkülönbséggel képzett mesterfodrász is készíthetné a kuncsaft frizuráját.
– A tudás nem mindig egy ponton áll, mindig fejleszteni kell. Nincs mindenkori tudás, mert holnap már mások a követelmények, ezért szükséges az állandó edukáció. Én is rendszeresen eljárok a nagy kozmetikai cégek bemutatóira, továbbképzéseken, tanácskozásokon veszek részt – közölte Hlavinka Imre.
A tudás folyamatos fejlesztésére ösztönzi kollégáit a többszörös magyar országos és világbajnok mesterfodrász, Cseh István is. Arra a kérdésre, hol tart vidékünk a frizuradivatban, igényesek vagyunk-e, igennel válaszolt.
– Az utcán járva látom a legújabb hajvágásokat, visszaköszönnek az új színek. Nem lehet különbséget tenni az itteni és más városok frizurái között. A mestervizsgára készülők pedig magas szinten vannak, a képzés során sokat fejlődtek, ez növeli a munkájuk értékét. Kell a mestervizsga, mert növeli a tudatosságot, a precizitást. Hogy milyen a mai frizuradivat? A színek vidám, tavaszi színek, narancs, ciklámen, a szőke minden árnyalata, világosvörös. A formában mind a rövid, mind a hosszú divatos, kinek-kinek az egyéniségéhez szabva. Minden évben van új divatirányzat, de szerintem az a divatos, ami a vendégnek jól áll – vallja Cseh István.
Szerinte éppen ehhez kellenek az ilyen képzések, szakmai bemutatók, tanfolyamok, hogy a mesterfodrász magasabb szinten ismerje meg az új technikákat, anyagokat. A magyarkanizsai képzésen azonban nemcsak az anyagismereten volt nagy hangsúly, hanem a vállalkozásismeret és egészségügyi alapismeretek mellett pszichológiát, szociológiát, etikát is tanultak a hallgatók. Név szerint: Berec Gabriella Adáról, Berényi Zsuzsanna és ifj. Hlavinka Imre Magyarkanizsáról, Harangozó Rita Szabadkáról és Huszár Szilvia Kispiacról.
Az első évfolyam megszerezte a mesterfokozatot, de a középiskola máris várja a jelentkezőket a következő csoportba.
Felvételeink egy kis ízelítőt adnak az elsajátított „tananyagból”.
Kezdődik a bírálat
Gere Csilla az óráját nézi – alighanem lejárt a vizsgaidő
Modellek és mesterek – Savo társaságában